Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia Business / Toledo Exclusive / Corolla Sedan LineaSol
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
unclesam
Am renuntat la Golf, Megane si altele datorita pretului ridicat, fiabilitatii reduse sau a dotarilor slabe.
M-am oprit asupra acestor 3 modele. Toate imi plac atat la exterior cat si la interior, dotarile sunt suficiente... alte detalii insa nu prea cunosc. As dori sa ma ajutati sa aleg varianta cea mai buna dintre cele 3.
Despre Octavia si Corolla am auzit multe laude, in special lucruri legate de fiabilitate. Despre Seat nu stiu insa mai nimic. Am vazut insa pe acest site ca e o promotie si pretul e frumusel pt. ce dotari ofera, e o masina buna pt. o familie, asa ca am zis sa pun si acest model pe lista.

Motorizarile sunt diesel la toate cele trei: -1,9TDI/90cp (octavia)
-1,9TDI/110cp (toledo)
-2,0D-4D/90cp (corolla)
Astept cat mai multe sfaturi, argumente pro si contra.. nu ma pricep foarte bine la masinile straine(toata viata am avut numa' dacii smile.gif ) si nici nu prea am pe cine altcineva sa intreb..
Adrian15
Corolla fara doar si poate. La banii astia, altceva mai bun nu gasesti. Vezi ca mai sunt cateva topicuri cu Corolla, citeste-le si te vei lamuri. De ce nu iei in calcul si varianta pe benzina SOL? 16.125 DDP
guerilla
pai sa le luam pe rand

1 octavia - model la sf. de generatie. deja s-a lansat noua gama.
motor cam micut pentru gabaritul ei (vei simti nevoia de un chip tuning si sau o toba sport in viitor), insa interiorul f. mare pentru clasa din care face parte. in echiparea business ai parte de tot ce iti poti dori de la o masina de familie.

2. seat toledo - divizia sport a grupului VW, dar nu premium cum este audi.
motorizare ok pentru o familie si pentru tine cand te grabesti. interior si finisaje peste ce ai sa vezi la skoda.
la fel ca si in cazul skoda - sfarsit de generatie, iar ce va urma se pare ca nu va fi tot sedan :?: :!:

3. toyota - d4d - nu exceleaza prin infatisare exterioara, dar interiorul este cel mai frumos si util dintre toate (gustul meu asa ca nu tipati). poate sa-ti placa sau nu, depinde de gusturile fiecaruia. ce trebuie sa schimbi imediat sint gumele care lasa de dorit.


cunoscand cele trei modele trebuie sa faci un drive test cu fiecare. musai.
incearca sa gasesti modelele in echiparea pe care o vrei si tu, caci materialele interioare difera de la o echipare la alta.
apoi daca te-ai hotarat, foloseste-te de pretul celorlalte doua la negocierea contractului.
Adrian15
In Gazeta Sporturilor de sambata este un comunicat al celor de la Skoda in care se spune ca actualul model de Octavia va merge in paralel cu noua octavia pana in 2010.

Daca te uiti la design, corolla este de departe cea mai urata, depinde ce te intereseaza. Daca vrei calitate, totul este in regula, desi masina este asamblata in Turcia (vocile "rele" spun ca este superioara la finisari cu masinile asamblate in Anglia). Fa un drive-test, poate fi destul de concludent.
mike.omega
Interiorul la corolla, sedan, deci facuta in turcia, este foarte bun si mie mi-a placut smile.gif
Sunt de acord cu CristianT la ceea ce a spus despre skoda :!:
unclesam
Mersi mult de raspunsuri... foarte interesante!

Designul conteaza oricum mai putin. O sa incerc sa fac un drive-test si cu Seatul. Cu Skoda si Toyota am facut. Acum, fiabilitatea si costurile de intretinere sunt cele care ma fac sa stau pe ganduri.
Daca Toyota si Skoda sunt apreciate dpdv al fiabilitatii, despre Seat nu stiu mare lucru. In vest am vazut ca e apreciat, pe carsurvey.org i se aduc o gramada de laude, dar de comportamentul sau in RO nu stiu mai nimic.
Acum, la costuri de intretinere, Skoda este in fata Toyotei, am o revista Auto Expert in care e un test comparativ intre Corolla, Octavia, Megane si Focus unde costurile totale ale reviziilor sunt 200 si ceva de euro cu tot cu tva pt octavia, spre deosebire de corolla unde sunt 529 fara tva. La Toledo nu stiu cum sta treaba, asa ca un posesor cu o lista de preturi ar fi binevenit.
Mi-am adus aminte... despre Seat stiu ceva de rau: reteaua de service Porsche Romania! smile.gif
G e o r g e
toyota fara doar si poate!!!
skoda : design depasit, nu ca noua octavia ar avea ceva mai deosebit! tehnica invechita
valoare la revanzare buna
motor f puturos, zgomotos
are o dotare buna dar este CLAR mai slaba decat concurentele ei

toledo:
la fel de mica ca si skoda
motor puturos pt gabaritul ei
calitate ceva mai buna ca la skoda

corolla : numai cuvinte de lauda
motor f fiabil si cu consum redus
nu este extraordinar de frumoasa pe afara, dar in interior te simti ca un rege
este mai mare ca celelalte doua competitoare
materiale de o calitate superioara
tehnica mai noua ca la celelalte doua
Adrian15
Vis-a-vis de costurile de service de la Corolla, iata ce am primit de unul din dealerii din Buc:
---------------------------------
Consumabile:
filtru ulei: 7
ulei semisintetic motor, TOYOTA: 4lx8=32
filtru benzina: 27
filtru polen: 55
filtru aer: 17
bujie: 5
set placute frana fata: 56
ora de manopera: 10;
3. Reviziile se efectueaza la fiecare 7.500 km rulati sau la o perioada de 6 luni;
4. Manopera unei revizii: 1 ora (la 7.500 km) - 3 ore (la o revizie in care se schimba si filtre si placute de frana);
5. La fiecare revizie se inlocuiesc uleiul de motor si filtru de ulei;
6. Alte inlocuiri se efectueaza dupa urmatorul program:
la fiecare 22.500 km sau 18 luni: filtru aer
la fiecare 30.000 km sau 2 ani: filtru polen, filtru benzina, lichidul de frana
la fiecare 45.000 km sau 3 ani: bujii
7. Toate piesele de mai sus sunt originale TOYOTA si sunt prezente in stoc. Aprovizionarea unei piese care nu este in stoc dureaza 7 - 14 zile.
----------------------------------------
Atunci de unde 529 EUR + TVA???
guerilla
Cateva lucruri trebuie stabilite.

Cand va uitati pe site-uri straine sau reviste de afara pentru preturi & co aduceti-va aminte ca alea sunt preturile de acolo, nu de aici.

Apoi, Skoda si Seat apartin de Porsche Romania - rezulta service sucks.
unclesam
Auto Expert Noiembrie 2003:
Revizii modele testate:

....Toyota Corolla 2,0D4-D Linea Sol:
7500km:
ulei motor...48
filtru ulei...13
manopera...15
total: 76euro
15.000km:
ulei motor...48
filtru ulei...13
manopera...15
total: 76euro
22.500km:
ulei motor...48
filtru ulei...13
filtru aer...14
filtru de motorina... 17
manopera...15
total: 107euro
30.000km:
ulei de motor...48
filtru de ulei...13
filtru de polen...30
lichid de frana...13
manopera...45
total: 149euro
37.500km:
ulei motor...48
filtru de ulei...13
manopera...15
total: 76euro
45.000km:
ulei motor...48
filtru de ulei...13
filtru de aer...14
filtru de motorina...17
manopera...15
total: 107euro

Costul total al reviziilor: 591 euro + TVA

Skoda Octavia 1,9TDI/110cp Elegance:

15.000km:
ulei motor...46
filtru de ulei...9,5
manopera...9,5
total: 65 euro
30.000km:
ulei motor...46
filtru de ulei...9,5
filtru de aer...15,6
filtru de polen...14,6
filtru de motorina...36,9
manopera...41,9
total: 164,5 euro
45.000km
ulei motor...46
filtru de ulei...9,5
manopera...9,5
total: 65 euro

Costul total al reviziilor: 294 euro (TVA inclus)
unclesam
Am facut ieri o intrebare la Avia Motors si m-am hotarat. Skoda Octavia is the one! smile.gif In pretul unei Corolla 2,0D-4D/90cp (15,000 euro CIP), am la Octavia:
-faruri xenon
-climatronic
-ESP + ASR
-radio CD panasonic
-alarma

...pe langa astea, costuri de intretinere mai mici, un portbagaj imens, excelent pt. o familie.

Mersi pt. raspunsurile de pana acum si in caz ca aveti ceva de rau de spus despre Avia Motors, va astept. Nu imi iau acum masina, deci ma pot razgandi asupra dealerului, marca ramane insa! smile.gif
krysty
QUOTE(CristianT)
Apoi, Skoda si Seat apartin de Porsche Romania - rezulta service sucks.

skoda mai este reprezentata si de avia motors, care am inteles ca are propriul service.
guerilla
nu confunda dealerul cu importatorul.
exista mai multi dealeri in tara pentru ambele marci. dar importatorul e unul singur - porsche romania.
iar "politica" se impune de la centru.
nu zic ca peste tot la VW, service-ul e prost, dar e pe aproape. tongue.gif
M i h a i
unclesam nu o sa regreti alegerea...Octavia e super masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.