Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Viteza maxina Seat Ibiza
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
cod
Eu am reusit sa prind cu ibiza mea 165 km pe ora. Mai sus nu a vrut sa urce in cele cateva minute de croaziera. La viteza asta senzatia de siguranta e deplina, masina sta lipita de sosea, singurul comentariu este ca zgomotul de rulare e destul de mare.

A reusit cineva sa prinda mai mult cu motorul asta? Benzina cum se descurca?
Alex89698
Cu a mea de 1.2 - 70CP am reusit sa prind pe autostrada 160km/h la 4.750 rpm. Maxima am vazut in cartea masinii ca este 170km/h in 5.500rpm (care ar fi maxima de turatii, peste aparand probleme). Deci multumitor as zice. Zgomotul a fost rezonabil, iar placerea condusului nepretuita. Pentru restul exista Mastercard smile.gif))))))
James Kilowatt
Ori bat campiii baietii din cartea tehnica, ori vitezometrul iti arata aiurea. Daca la 160 aveai 4750rpm, la 5500 ai avea 185.

Io cu a mea (1992, 1.2 8V 71CP) prindeam frecvent 160, iar la vale am ajuns chiar la 180. Iar 160 prindeam fie intr-a 5-a (pe la 4500rpm) fie intr-a 4-a ;a 6000rpm smile.gif Puterea maxima era la 6000 iar redline la 7000...
cod
Aveti ideea care e marja de eroare a vitezometrului? Daca-mi arata 120, cat am de fapt?
Alex89698
Ce pot sa spun cert este ca redline este la 5500, iar in 5500 nu am dus-o. s-ar putea sa prinda mai mult de 170. Cert este ca si in cartea tehnica si pe site la ei, declara ca viteza maxima 170. Data viitoare cand o sa ajung pe autostrada o sa fac o proba la 5500 sa vad cat prinde smile.gif
James Kilowatt
Da, dar viteza maxima nu se obtine la redline wink.gif
Tarabostes
QUOTE(Daniel104187)
Aveti ideea care e marja de eroare a vitezometrului? Daca-mi arata 120, cat am de fapt?

nu stiu exact la ibiza, dar am testat pe GPS la cateva masini si eroarea a fost cam de 5-8%
Alex89698
In plus banuiesc. Adica la 120km/h pot avea de fapt 129km/h? Nasol. Cam mare eroarea. Deci daca incerca sa ma mentin la 50km/h in oras, pot avea de fapt 54 si daca dau in radar ... sad.gif
cod
5%-8% in plus sau in minus?

GPS-ul e mai precis?
James Kilowatt
De obicei se supraestimeaza viteza, sistematic. Adica daca arata 100 in realitate ai 93. La un moment dat citisem undeva ca e standard la 6%.

Un GPS serios are eroare sub 1km/h in linie dreapta.

La mine la Nubira eroarea fata de GPS cu pneuri normale e 3+3%. Insa cum i n general pun pneuri de 70 in loc de 65 (care sunt cu exact 3% mai mari decat cele standard) eroarea e constanta cam de 3km/h. La fostul seat n-am verificat.
Alex89698
Daca viteza reala este mai mica decat cea indicata ... e de bine smile.gif

Unde poti afla exact asta (care este marja de eroare)?
Tarabostes
vitezometrul arata mai mult decat viteza reala,
la 60 pe ceas vei avea probabil 55-56 iar la 180 undeva pe la 165-168, din acest motiv, or mai fi si altele, pe ceas se pot obtine viteze peste cea maxima data de producator. procentul difera de la o masina la alta, cum zicea un coleg mai sus nici GPS nu e 100% corect, pneurile pot diferi etc
cod
Un mic update, am prins cu ea 170, cred ca putea putin mai mult dar a trebuit sa incetinesc destul de repede din cauza traficului (BMW-urile nu mai merg cum mergeau odata biggrin.gif ).

Se pare ca s-a mai lasat motorul acum ca are 5000 km. O simt si putin mai sprintena prin oras (sau poate m-am obisnuit eu sa o conduc). Cat despre consum, cred ca consuma in continuare la fel de mult... :evil:
13RvR
Seat ibiza 1,4 16v- 200 km/h - autostrada (benzina 98 - 1 persoana in masina)
miricamarius
cu seat ibiza acela 1,9 sdi de 70 cp am prins 180 si se mai ducea masina avand deja 115000 de km la activ masina am cumparato acum 2 saptamani si sunt super multumit de ia
cod
Incredibil, la mine peste 170 nu a vrut. Oricum, acum ca am termen de comparatie (A3-ul), nu mi se mai pare atat de stabila la viteze >150.

L.E.
180 Km/h, 2 persoane in masina, fara bagaje, rezervorul gol pe jumatate.
La 180 turometru intra pe zona rosie, asa ca sigur nu voi incerca sa merg mai repede. Problema de disconfort la viteze > 150km/h era data de umflarea neuniforma a rotilor (atentie cum pregatiti masina inainte de drumuri lungi sau in viteza). Odata rezolvata, 160 km/h devine o viteza confortabila (mai putin ca zgomot).
gologan
1,4 MPI 16 V 170km/h si mai era loc...zgomotul insa....
reebock
la 1.9 sdi viteza pe care am atins-o pe autostrada 200km/h
cod
QUOTE (reebock @ Apr 28 2008, 06:25 PM) *
la 1.9 sdi viteza pe care am atins-o pe autostrada 200km/h


200 km/h? Ai validat si cu GPS-ul?
ToRnada
CITAT(Daniel104187 @ Mar 5 2008, 09:57 AM) *
Problema de disconfort la viteze > 150km/h era data de umflarea neuniforma a rotilor


La 5.000 km deja ai probleme cu presiunea in pneuri??? unsure.gif
Nu e bine....ori ai un por pe undeva...ori ai luat mai multe gropi / borduri
Sau poate asa ai cumparat masina, asa s-au priceput cei din service
fara aluzie la bordura lu' videanu thumbsup.gif
cod
Am deja 15000 km cu Ibiza thumbsup.gif . Cat despre presiunea inegala, cred ca are de-a face cu faptul ca mi-am facut-o singur whistling.gif . Se pare ca primele dati nu mi-a iesit...
Giully4u
Micutza mea de 1.4 a reusit 170 pe autostrada, si mai putea. Zgomotul era intr`adevar cam mare, dar totusi e o viteza maricica pentru motorul asta, e normal.
G e o r g e
voi vorbiti serios aici ? dry.gif dry.gif dry.gif dry.gif dry.gif

motoarele alea si masina asta , sunt date pentru mers linistit , LA CONSUM , in oras , am zis de mersul la consum ? adica sa consume putin ?!?!?!

ok ... please shoot me ...
BRAC
QUOTE (G e o r g e @ May 19 2008, 06:16 AM) *
voi vorbiti serios aici ? dry.gif dry.gif dry.gif dry.gif dry.gif

motoarele alea si masina asta , sunt date pentru mers linistit , LA CONSUM , in oras , am zis de mersul la consum ? adica sa consume putin ?!?!?!

ok ... please shoot me ...

rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
cod
QUOTE (G e o r g e @ May 19 2008, 01:16 PM) *
voi vorbiti serios aici ? dry.gif dry.gif dry.gif dry.gif dry.gif

motoarele alea si masina asta , sunt date pentru mers linistit , LA CONSUM , in oras , am zis de mersul la consum ? adica sa consume putin ?!?!?!

ok ... please shoot me ...


Am prins mingea din voleu cam tarziu (dupa ce a cazut pe jos, s-a rostogolit intr-o balta, a luat-o vantul, etc...). Lasa-ne sa discutam desper viteza maxima a micilor noastre motoare. Ne simtim si noi bine. Oricum, e vorba de viteza maxima masurata de masina, nu de GPS, deci in realitate e chiar mai mica decat cea postata aici.George, nu ne lua placerea de a ne simti la volanul unui mic bolid cand acceleram 1-100 in >15 secunde.

Dar daca vrei date de consum: la ibiza mea (acum o foloseste predominant sotia) nu mai tin minte cand i-am facut plinul ultima data. Cred ca la sfarsitul lui aprilie. Daca plec la drum lung cu ea nici nu ma uit la cat mai are in rezervor, pentru ca de obicei imi ajunge. Prin contrast, la audi trebuie sa fiu atent cand plec la mare, pentru ca daca am mai putin de jumatate de rezervor raman pe autostrada.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.