Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Electrosoc
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Pages: 1, 2
serginho
salutare. cine ma poate ajuta si pe mine. vreau sa imi cumpar un ELECTROSOC pentru autoapararea. as dori sa aflu mai multe informatii. sau daca ar fi bine sa imi iau un spray cu piper.

eu vreau sa iau ceva pentru autoaparare si nu stiu ce sa aleg. un electrosoc sau un spray?? astept raspunsuri pentru ca am mare nevoie. muuuuuuultumesc
Watcher
Pai, pe foarte scurt, cu sprayul nu omori pe nimeni. smile.gif
Pe de alta parte, nu este atat de eficient cat ai crede.

Daca vrei mai pe lung, trebuie sa descrii situatia mai pe larg.
Daca te tot ataca un grup de persoane in continuu nici una din solutii nu e buna, ca sa zic asa 'ti-o iei mai tare'.

Ti-as sugera sa adresezi problema mai in clar pe un forum de specialitate.
T u d o r
Daca mai e cineva pe acolo "viu" sa-ti raspunda. biggrin.gif Watcher, ce s-a intamplat cu 'forumul de specialitate'? E cam liniste de o vreme pe acolo, l-am studiat si eu. De altfel, e si un thread pe tema asta, Serginho cauta-l si citeste-l, cred ca-ti raspunde la intrebari destul de bine.
Watcher
Pai daca nu sunt gale, de certat nu mai avem pe ce teme sa ne certam ca i-am dat afara pe cei care meritau, etc.
Masini si oameni care vor masini se gasesc in fiecare zi, dar oameni care sa vrea bataie se gasesc mai rar smile.gif

Daca insa cauti pareri pe subiecte de specialitate vei gasi foarte multe informatii si oameni documentati. Inclusiv legat de nutritia sport-specific, chestie pe care arareori o gasesti in alte parti wink.gif

Ia pune o intrebare interesanta si nediscutata sa vezi activitate band.gif
serginho
am gasit sa cumpar un Pulan sau cum ii zice. un baston de ala de politie. sper sa imi fie de ajutoe. sper si iar sper :bandit:
T u d o r
Sa revenim ontopic, am o intrebare. Aceste diverse "ustensile" de autoaparare nu intra in categoria armelor albe? Adica nu ai probleme cu autoritatile daca esti in posesia unei astfel de arme?
mike.omega
La categoria arme albe stiam ca intra obiecte contondente sau ma rog... taioase: vezi cutite, sabii si altele.
Adica si un briceag e arma alba blush.gif
Watcher
Serginho, serios, explica mai pe larg situatia.
Obiectul in sine nu ajuta la nimic, trebuie sa il folosesti, sa fii pregatit sa incasezi daca il folosesti, sa nu te sperii cand incasezi, sa nu te blochezi de la durere, de la socul ca ai fost lovit, ca ti-a spart nasul, ca esti plin de sange, etc.
serginho
hia sa va explic pentru ce am eu nevoie. sambata mergeam cu masina pe o strada aici in Buzau, aproximativ 70-80 Km/h, cand dintr-o curtea mi-a iesit brusc un caine Lup destul de mare. l-am omorat(nu pe loc, a mai trait cateva orea). am intors masina sa ma duc la proprietar sa ii spun, iar acesta recalcitrant a inceput sa loveasca in masina, a inceput sa faca scandal, iar eu am plecat. eu am plecat si cand am ajuns acasa, am intrat pe Messenger, iar omul asta mi-a aflat ID intamplator. Id meu de mess este bz_26_zzz exact ca numarul de la masina(numarul de inmatriculare mi-a cazut in momentul cand am lovit cainele si nu mi-am dat seama, iar numarul de inmatriculare este la omul asta cu cainele). Am primit pe mess tot felul de amenintari si..... nu mai zic. astazi am parcat in fata blocului si stateam si ma uitam la masina. tot felul de indivizi se uita la masina si ma fileaza, adica ma urmaresc. am ales sa imi iau o arma, ceva, un baston de cauciu, aparat electrosoc sau spray. asta e chestia. pentru acest lucru am nevoie de o arma de auto-apararea.

P.S. Tin sa precizez ca electrosocul, spray-ul cu piper negru sau bastonul de cauciuc nu sunt arme albe si pot fi folosite fara nici un fel de problema. :bandit: :bandit: :bandit: :bandit:
Arheopterix
Cel mai bunlucru pe care poti sa il faci,e sa depui o plangere la politie .
Sa povestesti acele amenintari.
Apoi spune la toti cunoscutii,vecinii,rudele etc de aceste amenintari.
Cu cat stiu mai multi cu atat mai bine.
Nu vad ce poate fi asa ceva complicat datorita faptului ca mergeai cu masina,iar un caine ti-a sarit in drum.
Poate tinea f mult la el.
Ma indoiesc sa riste cineva probleme cu legea din cauza unui caine.
Oricum,electrosocul e destul de bun.Dar trebuie sa ai cintact direct cu agresorul.
Sa fi atent sa nu il declansezi din greseala in buzunar.
Cu spraiurile e problema pe caldura.Daca sunt lasate in masina la soare se pot declansa.
Daca sunteti in acest timp si la volan ,poate fi rau.
serginho
eu am optat pentu bastonul de cauciuc pentru ca merg mai mult cu masina si .... daca ma opreste sau faze de genu dau pana nu mai pot in ei. pot depune plangere la politie pentru ca acest caine mi-a iesit cu viteza din curtea respectiva. am pus frana atunci cand l-am lovit. sa zicem ca trageam stanga sau dreapta si buseam o alta masina sau doamne fereste dadeam peste o persoana??? in acest caz cine era de vina??? blink.gif
Oana
QUOTE(serginho)
Id meu de mess este bz_26_zzz exact ca numarul de la masina(numarul de inmatriculare mi-a cazut in momentul cand am lovit cainele si nu mi-am dat seama, iar numarul de inmatriculare este la omul asta cu cainele)

si cu numarul ce ai facut?sper ca ai anuntat la politie...ca daca omu' asta e pus pe fapte mari si are numarul tau, sa nu te trezesti cu vreo alta bucurie...e clar ca l-a durut ca i-ai omorat cainele, dar daca a ajuns la amenintari, nu e de bine...eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa depui plangere cat de curand...gandeste-te ca putea sa-ti faca ceva la masina ca sa se razbune...dar daca zici ca te fileaza, ti-a pus gand rau...si chiar crezi ca in cazul asta te vei putea apara cu un spray sau electrosoc?pai daca vin 3, nu stiu pe unde mai scoti camasa...
Watcher
Clar, asta e lectie de condus, daca iti sare un animal in fata franezi fara sa tragi de volan, si lovesti animalul daca e. E mai nasol daca e vaca sau cal ca ii razi picioarele si iti cade prin parbriz. Dar la caine/pisica care sunt animalele cel mai des intalnite sa iti SARA in fata, dai peste el clar.

Apropos si de discutia cu 'dotari pt politie' : ai istoria de la messenger, du-te la politie sa vedem ce branza fac.

Legat de bastonul ala, repet, trebuie sa fii in in close contact, si sa fii pregatit sa si incasezi. Psihic e cel mai greu...
Arheopterix
Vezi?
Nu sunt singurul nebun.
Chiar daca stiu ca nu o sa faca nimic,tot e bine sa depui plangere.
serginho
mai astept 2-3 zile sa vad ce se intampla. eu deja pot sa ii fac rau acestui om. il am sub unghia mica din toate punctele de vedere. cand am oprit sa discut cu omul, a inceput sa imi **** cateva picioare in masina. mi-a indoit un pic tabla.adica un pic mai mult. eu mai astept cateva zile sa vad in ce ape se scalda omul si ... daca se inrautateste situatia o sa merg si la politie. am aflat ca acest caine avea in jur de 10-11 ani. ii inteleg pe bietii oameni. cred si eu ca au tinut la acest caine, dar nici asa in halul asta. Un mare om spunea: "Omul pentru om este LUP". sper ca ati inteles.

acesti oameni, sambata, dupa impact, eu am plecat de frica sa nu iau bataie. am oprit masina la ei si daca am vazut ca nu pot vorbi cum trebuie cu ei am plecat, iar ei au chemat politia. le-au dat politistilor placuta de inmatriculare si sambata m-au dat in urmarire generala. sa vada daca am baut sau alte chestii. faza DURA este ca eu in ziua respectiva, adica sambata, am trecut de nenumarate ori pe langa politie si nu m-au oprit. asta este. maine, adica luni trebuie sa ma duc la politie sa imi iau numarul de inmatriculare si sa vad ce o sa se intampla. SUNT FOARTE CURIOS.
T u d o r
Sustin ce ti-au spus colegii mai sus, du-te la politie si "autodenunta-te". De asemenea, informeaza-i ca ai probleme cu proprietarul cainelui, ca te ameninta, ca sunt diversi insi care te fileaza. Si daca te ataca >2 insi, n-ai ce face nici cu bastonul, nici cu spray-ul, fuga te scapa. smile.gif Din pacate ai calcat cainele vreunui ins obisnuit sa-si faca singur dreptate, ori acestia de regula au relatii in lumea "underground". Cei care te cauta probabil ca sunt obisnuiti cu bataia si nu vor fi impresionati de "armele" tale. Du-te la politie.

Ah, si sa nu uit, reclama-l ca ti-a lovit masina. smile.gif
Baby Blues
Hai sa-i dam omului un sfat: Mergi la politie si fa o plangere impotriva proprietarului pentru ca si-a lasat animalul fara supraveghere si din aceasta cauza ti-a cauzat distrugeri la autovehicul. In afara de asta poti sa declari si accidentul si pierderea numarului. Cand va auzi omul ca are de dat bani probabil ii va pieri si pofta de a te urmari si ameninta chiar daca durerea pentru pierderea cainelui este mare.
Alex-F1
Hmmm....Serginho....imi pare rau ca ti-ai cam inceput cu stangul viata de sofer de Logan ..... nu demult tir-ul intrat in aripa spate-stanga, acum picioarele proprietarului cainelui in masina, iar tu cu niste kile de stres in plus pe tine .... io zic ca nu rezolvi nimic cu violenta....mai multe ai putea face (sau ai fi putut) cu vorba buna, ca intre oameni.... Cu bastonul ala....hmmm....daca nu are o chinga care sa ti-o bagi pe incheietura mainii, gandeste-te ca la prima lovitura pe care o vei da, adversarul e posibil sa ti-l prinda si sa ti-l smulga din mana si atunci sa te tii.... biggrin.gif Cu ce-o sa mai dai in el/ei? Cu fuga mai mult ca sigur! La fel si cu electrosocul, tot contact intre "luptatori" este....deci, daca tot e, io zic ca spray-ul e solutia ideala si cea mai comoda....nu faci niciun efort, nu incasezi nimic.....le dai cate un jet in bot la fiecare si i-ai terminat pt. cateva minute bune.....vezi ca sunt spray-uri din astea mai slabe si mai dure....sunt numerotate cumva (nu mai tin minte cum) in functie de cat sunt de puternice.....alege ceva mediu, ca poate cu unu de ala puternic, daca adversarul sta rau la capitolul ochi/nas, il poti si termina, Doamne feri....face un stop respirator si atunci ai pus-o!!!! Oricum chiar si cu cel mai slab spray, adversarul e zapacit minim 5 minute....dar totusi un spray mediu e mai bine, ca daca dusmanul e de ala mai rezistent, atunci un spray slab e parfum pt. el.... biggrin.gif Dar inca o data spun....incearca sa rezolvi situatia pe cale amiabila.....la urma urmei, daca e adevarat ca aveai 70-80 km/h in oras (pe o strada care banuiesc ca nu era chiar bulevard)....in loc de max. 50.....poate nu murea cainele ala daca il loveai cu ~ 30 km/h (consideram aici si frana).... Imi pare rau, dar nici tu n-ai prea aplicat lozinca "drive safely" :angel: Chiar is tare curios cum rezolvi treaba cu politia....ce raspunsuri iti vor da....speram sa nu fie de alea tipic mioritice, gen "nu ne bagam" sau "nu mai avem ce sa facem" sau "nu e de competenta noastra".... :boxing: Hai succes oricum!!! :wave:
serginho
tin sa mentionez ca nu am fost cu loganul. mai am o dacia break din `97. de asta vreau sa rezolv pe cale amiabila treaba si nu sa fac balamuc. daca eram cu loganu, le rupeam picioarele la aia care au inceput sa dea cu picioarele in masina. au avut noroc. :bandit: :bandit:

sper sa scap cat mai repede de necazurile aste. au venit prea repede asupra mea. prima a fost cea cu Tirul care a intrat in Logan, iar acum asta cu javra asta nenorocita. hai ca mai vorbim maine dupa ce merg pe la politie. ma culc si eu ca este destul de tarziu. este ora 2:05 AM. mie somn. ZzZzZzZzZzZzZz :coffee:
Bogdan104277
Proprietarul cainelui este raspunzator pentru faptele acestuia. Daca cainele a traversat prin loc nepermis si din cauza lui ti-ai avariat autoturismul fa plangere la politie si apoi cere in instanta suportarea daunelor provocate de caine. Cred ca se va linisti la chestiile astea.

Acum cateva zile parca am vazut o stire cu un cal lasat nesupravegheat care a produs un accident urat. Politia il cauta pe proprietar sa-l traga la raspundere. Cazul tau este similar.
Alex-F1
QUOTE(Bogdan104277)
Daca cainele a traversat prin loc nepermis


Hai ca asta mi-a placut.....a fost prea tare.... laugh.gif Dar, daca ar fi trecut cainele pe zebra, cine ar fi fost vinovat, ma rog frumos? :scratchchin: Cred ca zebra....ca i-a permis unui caine sa treaca peste ea!!!! biggrin.gif :coolspeak:
ozz86651
Va rog, in Galati ciini vagabonzi trec pe zebra, asteapta la semafor si merg citeva statii cu autobuzul. O specie noua evolueaza chiar acusica smile.gif.

Cit despre spray, baston, prostii, ia-ti gindul. Astea sint bune daca esti tu deja tare fizic si iti ofera un mic avantaj. Altfel, mai rau il enervezi pe atacator cu el. Pe de alta parte daca nu esti vreun practicant de ceva sporturi de performanta, nu ai nici o sansa in fata a doi-trei oameni hotariti. Nu in ultimul rind trebuie sa stii ca daca cineva iti pune gind rau si e hotarit, nici daca ai 5 centuri negre si daca mergi pe strada cu pistolul in mina si mina pe tragaci nu scapi. Acum mergi pe strada si in secunda urmatoare iei o ranga in ceafa care nici nu stii de unde a venit. Nu mai zic de un atac cu cutitul care iarasi e cam imposibil de respins, chiar daca e din fata.
De ce oamenii cumpara totusi arme autoaparare? Pentru ca majoritatea atacurilor sint neplanuite sau foarte prost planuite, si acolo merge.
Oricum ar fi, vorbeste cu politia. Macar asa ala stie ca daca se leaga de tine, ii bate politia in usa.
Lucian55
Puteai sa ai si 200km/h viteza nu este problema, pentru ca nu au cum sa ti-o dovedeasca. Nu te-a inregistrat nici un radar, e OK.
Fa plangere la politie, da-l in judecata pentru daunele care ti-au fost produse de el si de caine si nu uita se mentionezi ca de cateva zile oamenii aia te tot urmaresc. Poti sa arati si arhiva de la messenger daca o ai. Un lucru e ciudat totusi: cum o fi ghicit ce id ai tu? sincer sa fiu eu nu cred ca ma gandeam nici un ruptul capului sa dau add la nr tau de la masina.
Nu cred ca ajuta cu nimic chestiile alea 3 decat in cazul in care atacatorul este unu singur iar tu mai stii ceva bataie, mai rau e in cazul in care sunt mai multi si chiar ii enervezi si mai rau daca vad ca ai asa ceva.
air_wolf
o sa iei amenda pentru ca nu ai raportat accidentul. foarte rau ai procedat, trebuia imediat sa te duci la politie, sa declari accidentul si faptul ca numarul a ramas acolo si ca ai fost atacat decatre proprietarul ciinelui. apoi era treaba politiei. asa ceva nu se ignora si nu se asteapta.
eu am trecut peste o gisca si cind m-am dus cu bun simt sa-i platesc omului jivina, ala a inceput sa ma ameninte si m-am dus la politie si n-am plecat pina n-a luat amenda ca nu avea pasarile inchise in voliera.
stefan96343
aveti grija ca bastoanele, batele de baseball, spray'urile sunt arme albe si nu prea ai voie sa le ai...
mie mi'a adus taica'meu o lanterna din america pe care o folosesc politistii si pe post de baston...vai de cel care o primeste peste spate bicycle.gif
o am pusa intre scaunul pasagerului si consola centrala unde e schimbatorul si cotiera.e neagra si nu se vede.oricum daca intreaba cineva e lanterna tongue.gif
serginho
pune niste poze
Baby Blues
Ce s-a rezolvat domle'?
stefan96343
hmmm acum e in masina...vin maine cu niste poze la ea wink.gif
sper sa nu uit

toate cele bune
stefan96343
si poze:


37 cm lungime, ~2 kg greutate, neagra sa nu se vada langa scaun pt a o fura biggrin.gif
stefan96343
a..si raza de lumina..cam cat un far de dacie veche biggrin.gif
stefan96343
am gasit un site unde sunt de vanzare... 15$

http://www.pluggedincleveland.com/forsale/view.cgi?num=6692
Baby Blues
QUOTE(stefan_adrian)
Ce s-a rezolvat domle'?

Ma refeream la omul cu cainele. Ce s-a mai rezolvat? Toti asteptam cu nerabdare ! blink.gif
Mariustom
Pentru cei care nu citesc forumul tongue.gif, rezolvarea aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p...ht=murit#217003

Sper că nu am jignit pe nimeni, a fost o glumă de sâmbătă seara biggrin.gif :wave: arigato.gif
ozz86651
QUOTE
t de vanzare... 15$


Aia e lanterna maglite si nu e deloc 15$ decit aia cu 2 baterii AAA. Una de aia am eu in torpedou. Asta mare e mai scumpa.
serginho
rezolvare:aseara pe la ora 1:00 noaptea veneam de la fotbal cu masina. si la o intersectie ma intalnesc cu baiatul asta care mai era cu alti 4 baieti blink.gif s-au pus in fata masinii, au vrut sa ma faca sa ma opresc, dar am accelerat un pic, ei au cazut de pe masina si au inceput sa dea cu picioarele in masina. :boxing: :boxing: de la intersectia respectiva pana la mine acasa nu mai era mult. baietii m-au urmarit, eu nu i-am vazut si eu am parcat masina in spatele blocului si am iesit din parcarea din spate ca sa vin in fata blocului sa intru in bloc. cand........ :bash: baietii ma asteptau acolo. m-am intors si am luat-o la fuga printre blocuri, apoi prin curtea la niste oameni ....... :angel: ......si tot asa pana s-au ratacit aia, adica nu au reusit sa ma prinda. am luat un taxi si am venit in fata blocului, baietii astia ma asteptau acolo. am chemat frumos politia si ...... amenda la fiecare 5 milioane pentru ca au dat cu picioarele in masina si pentru talharie. biggrin.gif o sa pun poze cu masina, cu urmele de pe masina si eventual cu ce se afla prin spatele blocului ca sa va faceti o parere. arigato.gif

P.S. sper ca se intelege ce am scris mai sus. da?? blush.gif
stefan96343
cam nasol de tine serginho...
crezi ca amenda i'a linistit? au mai aflat si unde stai...macar bine ca stie politia despre ce e vorba acum...s'ar putea sa mai ai nevoie de ei

bafta si vezi ppoate gasesti o cale de impacare cu baietii. dak nu ii poti bate aliaza'te cu ei biggrin.gif
serginho
n-am cum sa ma aliez. o sa-mi fac probabil rost de un pistol sau de altceva pentru autoaparare. :minigun: :bandit:
Arheopterix
Tara de nebuni si psihopati.
Ce riscuri i-si asuma unii !!
Si ptr un caine!

Acum o sapt am asistat la ceva asemanator intre doi vecini din cartierul "rezidentialul lui peste" in care stau.
Tot din cauza ca s-au batut cainii intre ei,un posesor de Pathfinder si Santa Fe a luat la omor un posesor de 730 si 500 SL.
Au incercat sa se calce cu masinile etc etc.
Personal am mai asistat la asa ceva in NIgeria,acum cca 34 de ani .Era vorba de ceva legat de zestre.Numai ca aia nu aveau masini.Restul era la fel.
stefan96343
bai frate..nebuni mai sunt oamenii...ce vrea de fapt?cat de mult putea sa tina la cainele ala?

ce pot sa'ti spun...ai grija si bafta!
f1anatic
1) Aia e MAGLITE si am si eu una cu 6 baterii tip D. Nu e 15 dolari, dupa cum spune si OZZ

2) Contrar spuselor lui Ozz, pepper spray-ul ajuta. Sint mai multe modele. Eu am unul cumparat legal de la un magazin al politiei (deh am si permis de arma). Singura diferenta este ca pt civili, se vinde numai cantitatea cea mica. Ideea este ca trebuie sa cumperi JET nu CONE SPRAY - ca sa ai distanta.

3) Si daca te simti atacat de hoarde de invadatori - reciomand un alt produs pe care il am - si pe care il iau cu mine in excursii mai lungi. Bine nu la vinatoare - ca deh acolo am altceva biggrin.gif -
http://www.udap.com/product.htm

adica


380 g de spray, bate 35 feet adica 10 metri mangs ! Si este cea mai puternica formula chimica.

In comparatie, eu am un spray politist cu 15% Oleoresin Capsicum de 120 grame. Variantele civile au maxim 10% si au 40-60 grame de grame. Cel de urs pe care il am are 300 de grame - si este 20 % substanta activa.

Asa ca imaginati-va 10 agresori. Daca ai spatele protejat si indivizii se apropie la mai putin de 10 m, simplul contact cu pielea - chiar si printr-un tricou - va creea o durere si o arsura atit de neplacuta incit va asigur ca nu mai are nimeni de gind sa mai faca nimic. Cautarea de apa va fi lucurul principal. Ca sa nu mai zic daca dai cu sprayul pe fata, in ochi, nas, gura. Si cu 380 de grame (cum e sprayul de urs) cred ca rezolvi nu numai 10 persoane - cred ca mai ramine si de unu - doi ursi. Si va asigur...daca esti inconjurat de 10 persoane si 2-3 incep sa urle de durere si sa se tavaleasca pe jos...din ceilalti 7-8 citiva le vor veni in ajutor celor in suferinta iar cei 4-5 ramasi pe baricade te vor lasa sa fugi.
Salcianu94540
Daca ai bani , cam 500 euro cumpara-ti un pistol cu gaz sau resort si gloante de cauciuc , sunt suficient de puternice ca sa te scape de un atac , acum depinde si cati sunt , dar cu un semi-automat faci fatza si la 3-4 insi , treci pe la beretta.

Bafta multa si du-te la whu-shu tongue.gif
_Constantin_
Cred ca daca in mod frecvent esti atacat ( la modul generic, nu tu personal) de 10-15 agresori, ai probleme mult mai mari decat alegerea unui spary. Pentru persoanele a caror viata e amentintata atat de serios cred ca singura solutie este o arma de foc.
mike.omega
Eu inca stau si ma intreb cat de ingeras este colegul nostru de forum de il tot cauta baietii veseli smile.gif
Arheopterix
Ori nu e ingeras ori aia sunt sonati rau.
stefan96343
ok imi cer scuze pt pretul eronat...eu am vazut acolo o lanterna care seamana cu a mea si cum nu iti poti da seama de marime am crezut k e acelasi model.a mea e pe 4 baterii. daca toate astea se intampla de la un caine calcat nu mai conteaza daca e ingeras sau nu decat daca a amenintat si el.dar dupa cum a povestit nu cred.

cum ai putea cara tot timpul spray'ul de 380 g?banuiesc ca are dimensiuni destul de mari..cam cat al unui stingator auto...
f1anatic
QUOTE(stefan96343)
cum ai putea cara tot timpul spray'ul de 380 g?banuiesc ca are dimensiuni destul de mari..cam cat al unui stingator auto...


Si o arma de foc cit sa aiba ?
Il tii in toc. La sold. Punct.
Si apoi, nu te pune nimeni sa cari stingatorul dupa tine. Optezi pt ceva mai mic...in functie de numarul de dusmani.
serginho
QUOTE(mike.omega)
Eu inca stau si ma intreb cat de ingeras este colegul nostru de forum de il tot cauta baietii veseli smile.gif


din punctul meu de vedere sunt o fire linistita. dar nu de mine a depins acest conflict. daca nu eram ingeras, imi faceam si eu o echipa si le dadeam omorul. asa ca.....nu am vrut sa am de a face cu acesti indivizi :angel:
air_wolf
QUOTE(f1anatic)
QUOTE(stefan96343)


cum ai putea cara tot timpul spray'ul de 380 g?banuiesc ca are dimensiuni destul de mari..cam cat al unui stingator auto...


Si o arma de foc cit sa aiba ?
Il tii in toc. La sold. Punct.
Si apoi, nu te pune nimeni sa cari stingatorul dupa tine. Optezi pt ceva mai mic...in functie de numarul de dusmani.


walther P99 are cca 700gr gol. e o arma ok, 9mm, recul mic. totusi, decizia de a achizitiona asa ceva trebuie gindita foarte bine, mai ales daca ai copii in casa.
cel mai simplu este sa iei o arma cu aer comprimat, care poate nu are acelasi efect ca una adevarata dar face impresie.
_Constantin_
Eu in momentul in care as fi nevoit sa imi iau o arma cu siguranta as alege varianta : mutat din oras cu tot cu familie. Daca ai probleme de genul asta, incat sa ai nevoie de o arma .... fiti siguri ca nu le va rezolva un glont.
A K U
Ditto, Constantin
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.