Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intrebare intrebatoare
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
DRAGOS
care este diferenta dintre aerul conditionat automat si climatronic? blink.gif Eu traiam cu impresia ca e exact acelasi lucru dar am vazut in configuratorul skoda ca apar ambele optiuni blink.gif
T u d o r
Nu e diferenta. biggrin.gif
Vezi poate scria in loc de climatronic "climatic". Asta e un fel de semi-climatronic, adica tine temperatura constanta dar are potentiometre ca si cel manual.
MotorHead
Climatronic ar putea fi cel cu 2 zone, cred.
HalbaSus
Cred ca explicatia este exact cea data de Tudor, iata ce zice pe configuratorul de pe site-ul skoda:
"Climatic - instalatie de aer
conditionat cu reglaj semi-automat EUR 589,-
Climatronic - instalatie de aer
conditionat cu reglaj automat EUR 964,-"
cod
QUOTE(MotorHead)
Climatronic ar putea fi cel cu 2 zone, cred.


Climatronic-ul poate fi si cu o singura zona.
MotorHead
QUOTE(Daniel104187)
QUOTE(MotorHead)
Climatronic ar putea fi cel cu 2 zone, cred.


Climatronic-ul poate fi si cu o singura zona.

Nu bag mana-n foc, dar cand mi-am configurat GTI-ul parca aveam doar 2 optiuni: manual si automat. Si automat-ul era cu 2 zone. Poate nu e la fel la tot grupul VAG.
cod
La clasa mica (polo, ibiza) climatronicul e cu o singura zona
air_wolf
bullshit de marketing!
T u d o r
Mai mult decat corect, Air. Am la Pejo (serie) "bizonic" si nu s-a intamplat vreodata sa-l tin diferit stanga sata de dreapta. Nici macar nu stiu daca e evidenta diferenta de temperatura creata in dreapta fata de stanga intr-o astfel de situatie. smile.gif Inclin sa cred ca nu.
mike.omega
Ba e!
Fa o diferenta de 4 grade in stanga fata de dreapta si invers si mutat-te si ai sa vezi smile.gif
Eu am mers zilele astea cu fratimiu in masina si el e mai friguros si cand am facut schimb de locuri se simtea alta temperatura. Cand ma uit erau 4 grade in plus tongue.gif (la mine erau 20, la el 24)

Cat despre denumiri.... e marketing total!
Dupa parerea mea se impart in felu urmator:
1. AC manual
2. AC automat
3. AC manual cu 2 zone(am vazut si din asta)
4. AC automat cu 2 zone

Acuma problema e ca unii ii zic climatronic, altii ii zic climatizare automata sau mai stiu eu ce, insa tot aia e in final smile.gif
PS: nu stiu pe care forum am citit ca niste baieti destepti schimbau panoul de control de la AC manual si isi faceau AC automat, e o chestie de electronica pana la urma biggrin.gif

LE: acum mi-am adus amint ca mai sunt masini si cu setari pentru 4 zone dar vorbim OZN-uri deja :angel:
Mariustom
QUOTE(mike.omega)
Ba e!
Fa o diferenta de 4 grade in stanga fata de dreapta si invers si mutat-te si ai sa vezi smile.gif...


:scratchchin: Ne spui și nouă cum vine asta "și invers" ??? whistling.gif
T u d o r
Cred ca vrea sa zica (,) ca daca dreapta e diferita de stanga, in aceeasi masura si stanga e diferita de dreapta.... sau cam asa.... :scratchchin:
mike.omega
Aia era impotriva unor carcotasi care dupa aia ar fi zis ca stanga e altfel fata de dreapta, dar vad ca oricum carcotasii exista smile.gif
cod
QUOTE(air_wolf)
bullshit de marketing!


Diferenta de temperatura intr-adevar nu e mare, dar e sesizabila.Ca si temperatura subiectiva e mare diferenta intre 20 si 23 grade. Oricum, din moment ce nu poti alege la un pret mai mic un climatronic monozonal, dc sa te revolti?
Marius108082
Fiind nou pe aici, n-am vrut sa deschid un topic nou.

As avea si eu o problema. As vrea sa-mi aduc o masina de dincolo si sa circul cu ea cu numere straine in tara. Persoana pe a carei nume este inmatriculata va plati toate asigurarile in tara unde este inmatriculata masina. Ce acte as avea nevoie si ce taxe trebuie sa platesc ca sa circul cu ea legal in tara?
Radu97668
Din cate stiu eu, diferenta dintre aer conditionat si climatronic e urmatoarea: la aerul conditionat ai niste rozete de care invarti ca sa reglezi debitul de aer, temperatura, pe unde sa bage etc., cum aveam la Fiat; la climatronic, e un microcontroller care face toate astea pt tine. Tu ii spui ce temperatura vrei in habitaclu si el regleaza ceilalti paramteri in asa fel incat sa obtina temperatura ceruta de tine (pe unde baga aer iti selectezi tot tu). De asemenea, climatronicul are un display pe care iti arata mai multe chestii: cele standard, adica temperatura exterioara, temperatura ceruta de tine, pe unde baga aer, si debitul de aer si mai sunt cele ascunse: viteza reala de mers, nu stiu ce presiuni samd.
cod
Climatronicul poate arata viteza reala de mers? blink.gif
Baby Blues
Sau... presiuni? blink.gif
Mariustom
Din ce am citit prin alte părți, da, cel puțin viteza de mers o arată, în urma unor combinații de butoane biggrin.gif

Citiți pagina de aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p...c+viteza#119953

și cea de aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p...ic+viteza#75174

precum și aici, care chiar are acest titlu blush.gif :
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p...ic+viteza#65371

Mulțumiți ???
arigato.gif :wave:
HalbaSus
Dar functioneaza doar la anumite modele...
ovidiu86744
Eu sunt curios cum tii in jumatate de masina 20 grade si in cealalta jumatate 24 grade. Pesemne ca astia au rupt dinamica fluidelor. biggrin.gif blush.gif
mike.omega
Nu te gandi ca diferenta se simte in toata masina, diferenta se simte doar pentru cei de pe locurile din fata biggrin.gif
cod
QUOTE(ovidiu86744)
Eu sunt curios cum tii in jumatate de masina 20 grade si in cealalta jumatate 24 grade. Pesemne ca astia au rupt dinamica fluidelor. biggrin.gif blush.gif


De fapt ce conteaza cel mai mult este temperatura aerului care te vantura din duzele alea. Aici clar simti diferenta de 4 grade.
Radu97668
QUOTE(Daniel104187)
Climatronicul poate arata viteza reala de mers? blink.gif

La mine da...
cod
La mine nu... Am incercat toate combinatiile posibile, dar nu vrea si pace. Poate din cauza ca nu e bizonal.
alex108852
AC manual - selectezi manual pe unde sa vina aerul
AC automat (climatronic) - selectezi electronic temperatura din masina si pe unde sa vina aerul
Dublu Climatronic - selectezi temperaturi diferite pentru sofer si pasager (eu la rover imi pun o temperatura si aia primesc pe partea mea si nevasta-mea isi alege singura temperatura pe partea ei)
Triplu Climatronic (Thermatronic) - are in plus fata de dublu climatronic, temperatura separata pentru pasagerii din spate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.