Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme cu consumul de ulei la Toyota Avensis 2.0D
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
adi107961
Nu vreau sa fiu paranoic, dar chiar sunt putin speriat de faptul ca masina mea consuma ulei. Dupa cum am mai spus, este vorba de un Avensis de 2.0 cu 13000 de km facuti. Oare este normal? Care este explicatia logica a faptului ca a fost nevoie de 1 l de ulei pentru completare? De la service mi s-a spus ca schimbul de ulei se face la 15000 de km, pe forum am vazut ca se recomanda la 7500. Care este varianta reala? Oare din cauza ca nu l-am schimbat la 7500, a inceput sa consume? Apreciez mult orice raspuns.
_Constantin_
Cine recomanda pe forum sa faci revizia la 7500?
Legionaru face asa dar o face din motive evidente. Restul lumii o face la 15.000 iar 1 L de completare dupa 13.000 km nu e asa mult.
adi107961
Sincer nu-mi duc aminte cine anume recomanda schimbul de ulei la 7500, dar sigur am vazut asta. Stiu ca Legionaru asa face, dar nu de la el am auzit. Oricum, esti sigur ca e ok? Cum adica 1 l nu e mult? Se poate si mai rau?
Legionaru'
Eu spun ca este mult 1l de ulei la un schimb.
Numai sa nu-i fi dat talpa cand era motorul rece.
M A R I U S
Mie dupa 15 mii nu mi-a consumat ulei deloc(sau,ma rog aproape deloc) nivelul uleiului la joja era tot la maxim;am avut grija in rodaj vreo 3000km fara talpi la rece,nu am depasit 3000rpm, in schimb sub 2000 am cam mers :angel: Daca a consumat 1l in 13mii km nu mi se pare f mult dar totusi e un semn de alarma!Inginerul de la service imi amintesc ca a insistat ca mersul supraturat(>3000rpm) duce la orice diesel la consum de ulei!
adi107961
Ok, am inteles, insa problema este ca nu am mers peste 3000 si nici nu o fortez in nici un fel. Singura concluzie ar fi ca are o problema si in cazul asta trebuie sa discut foarte serios cu cei de la garantii. Culmea este ca am verificat constant nivelul uleiului pana am ajuns la 10000, insa vazand ca nu e nici o problema nu am mai facut-o dupa aceea, asa ca intre 10000 si 13000 mi-a papat 1 l de ulei. Ceea ce ma enerveaza extrem de tare este relaxarea celor de la service, cum ca vezi e normal si de ce ma agit atat. Usor de zis, doar nu e masina lor.
_Constantin_
Atata timp cat nivelul este intre cele doua puncte de pe joja... e normal, scrie si in carte, scrie peste tot.

Repet din cunostintele mele despre motoare diesel, consumul de ulei e frecvent si nu e ceva alarmant sau tragic ca a consumat 1L intre revizii. Trebuie intrebat dar pana la urma daca service-ul nu o considera problema pune-i sa dea scris. Eu asa am facut. Am plecat la mare cu un defect la masina si am rugat sa mi-se dea o hartie prin care sa isi asume raspunderea in cazul unui eventual defect. Si daca intradevar nu e nimic... o sa-ti dea, daca nu... atunci schimba service-ul.
Penca
pina la 20,000 - 30,000 km nu prea poti sa vorbesti de o problema cu consumul celor 1 l de ulei. Daca probla persista dupa 30,000 km, cind se considera ca s-a asezat motorul, trebuie sa vorbesti mai serios la garantii.

Parerea mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.