Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Reparatii in service pe RCA. Sfaturi ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
florin107857
Am o lada 2107 din 1985 care este in stare buna de functionare (am investit ceva bani si timp), mai putin un zgomot la cutia de viteze si ceva probleme de tinichigerie.
Saptamana trecuta a fost lovita in parcare de un matiz si cred ca s-a strambat puntea spate, aripa stg. spate, masca fata, bara fata si spate, 3 jenti.
Am fost la Ardaf (asiguratorul celui care m-a lovit) si mi s-a spus ca daca valoarea reparatiei depaseste valoarea masinii voi plati eu ce este in plus. Intrebarea mea este ce ati face in situatia mea.
Ati repara-o trecand astfel prin tot stresul si pierderea de timp pe la asiguratori, service-uri (daca mai accepta sa repare masina asa de veche), tinind cont ca s-ar putea sa fie probleme la to axul masinii, s-au nu ati mai repara-o, ramanand cu paguba si fara masina.
Daca puteti sa-mi dati niste sfaturi, va multumesc.[/u][/i][/b]
Sula103604
Foarte urat ti-a lovit-o, tinand cont ca e Lada, parerea mea ca cei de la ardaf nu o sa-ti acopere cheltuielele,dar totusi o parte va fi..si conteaza si de ce fonduri detii, cu 20-30 mil iti iei o Ladita cat de cat buna daca cauti binisor,iar piese ptr a o intretine vei avea de la 07 tau, si ar mai fi interesant la cat ti-ar evalua masina...asta totul depinde de persoana, poate reusesti sa pui o vb buna biggrin.gif...decizia iti apartine, sper sa mai apara si alte pareri..numai bine.
florin107857
Am uitat sa spun ca mai am un volkswagen golf IV variant, asa ca lada o foloseam cand eu s-au prietenii mei aveam probleme cu masinile sau de carat ceva .
Oricum ar fi trebuit s-o folosesc avand in vedere ca golful a intrat ieri in service pentru doua-trei saptamani dupa ce m-a lovit unul in spate.
Mai astept pareri, sfaturi.
Daniel82595
Poate ca ar fi bine sa o repari ca pe urma ai avea niste piese noi in ea desi nu mi se pare corect sa pui tu diferenta.
Cred ca solutia cea mai usoara si cu putin stres ar fi sa-ti dea dauna totala si sa-ti dea banii de pe ea 15-20 mils si apoi iti poti lua asa ceva http://lada.masini.ro/anunturi-second-hand,Lada,91185.htm si 2107-ele il pastrezi pt piese sau il dai la dezmembrari biggrin.gif
Popescu91011
"Saptamana trecuta a fost lovita in parcare de un matiz si cred ca s-a strambat puntea spate, ariapa stg. spate, masca fata, bara fata si spate, 3 jenti."
Uau! Dar ce viteza avea Matizul de a facut asa ravagii intr-o parcare? Bare fata-spate, 3 (!) jenti !!! Basca axul (!) Cel putin ciudat!
Daca tot era masina de rezerva, mai bine vezi ce bani da asiguratorul si cu asta basta. 2107 da-l la dezmembrari, daca nu esti atasat de masinuta (si nu cred ca esti)!
Cipp
Ia arunca un ochi aici
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...&start=2300
florin107857
Matizul era condus de o femeie si abia facuse stanga intr-o curba de 90 de grade ! Masina mea a intrat si in Fordul Fiesta parcat in fata spargandu-i bara si indoind haionul. Lada era in viteza cu frana de mana trasa.
Poti sa-mi dai detalii despre cum se pot obtine daunele totale ?
Popescu91011
Da, a intrat o Dacie într-un Fiat Albea și a urcat Fiatul pe bordură "vreo cinci centimetri".
Cipp
La ce se vede in poza nu prea cred sa-ti dea cineva dauna totala! Aia se da doar in cazul in care plafonul masinii este cazut sau stalpii de rezistenta sunt afectati in proportie mare. La tine, singura problema pe care o vad este diferenta dintre valoarea masinii si valoarea pagubei. Daca masina ta va fi evaluata la 2500 RON si paguba e de 4000 RON, diferenta e in buzunarul tau!
florin107857
ok

Schita "accidentului" biggrin.gif
Daniel82595
QUOTE(florin107857)
...s-a strambat puntea spate, aripa stg. spate, masca fata, bara fata si spate, 3 jenti.[/u][/i][/b]


Daca s-a strambat puntea spate si a afectat si lonjeroanele poate ai o mica sansa pt dauna totala.
Vezi ca pe Tzo l-a lovit un camion din spate si i-a dat dauna totala...cauta p-aci prin sectiunea Lada ca nu mai stiu unde e. biggrin.gif
Cosmin65397
Florin ..service special pt lada care sa apartina si de ARDAF nu cred sa existe....sfatul meu este sa faci in asa fel incat sa-ti dea banii in mana si apoi sa cauti un mecanic de Lada priceput(aici te pot ajuta ) care sa-ti faca tinichigeria.Suma pe care o dau cei de la asigurari,in cazul masinilor vechi,cu greu depaseste 10 milioane daca nu si mai putin...
Poate iti este de folos cu ceva: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=8376&start=60
bafta!
tzo99516
mie imi vine greu sa cred ca ti-a strambat punea de pe spate,in mine a dat un camion si nu s-a strambat,dar se poate!

daca ti la masina si vrei s-o faci,vorbeste cu constatatorul de la ardaf si spunei ca o repari in regie proprie si iti da banii in mana si dupa iti faci tinichigeria ca de mecanica om gasi noi un baiat caruia sa-i placa sa lucreze la o asa masina si poate si de o vopsea pe ea,stai linistit,important e sa vrei si tu sa o repari!

apropo nu vreau sa instig la violenta da i-ai dat vro 2 bucati lu aia din matiz?(si trage pe ea sa-ti dea banii de spagi pe la tinichigerie ca alea te rupe)nu fi tu baiat bun ca daca ai fi dat tu in ea sa fi sigur ca te jupuia wink.gif
tzo99516
am uitat sa zic mai devreme,chiar daca te duci cu masina in service si vad aia ca e pe asigurare,daca nu dai spaga babana o face de mantuiala pt ca ei sti ca daca e pe rca nu prea au contat cu proprietarul masinii si prin urmare nu apara sfanta spaga! biggrin.gif deci mai bine declari ca o faci in regie proprie!
Sula103604
Daniel, tu ai vazut ladita din poza..aia din Bucuresti, pe cea care cere 1000 Ron biggrin.gif...daca ai vazut-o..as dori niste detalii..numai bine
ionita56403
dupa poza nu cred ca ti-a strambat puntea si daca ti-a strambato toata chestia e sa nu iti rupa urechilea alea de sunt sudara pe caroserie ce tin puntea si mai e o chestie dauna totala este atunci cand reparatia masinii costa mai mult decat valaorea ei din acel momemt iar o ladita ca a ta mai mult de 17mil nu valoreaza chiar daca ele sunt pe piata mai mult la vanzare calculul se face dupa catalog cata a costat ea de noua si se scade uzura daca are mai mult de 10 ani coeficientul de uzura e de 85% raman 15 % din care scazi valoarea epavei si vezi cati bani mai primesti cam aasta e cu asigurarile si asta patin noi cu masini vechi spre exem[plu lada mea 1200 cea portocalie de la intalniri 8 mil valoreaza in caz de dauna totala cel mai bine ceri reparatie in regie proprie iti dau banii pe ea si ti-o faci la tinichigiu

bafta si sa auzim numai de bine

si daca mai ai intrebari te astept
Daniel82595
QUOTE(Sula103604)
Daniel, tu ai vazut ladita din poza..aia din Bucuresti, pe cea care cere 1000 Ron biggrin.gif...daca ai vazut-o..as dori niste detalii..numai bine

Nu am vazut-o pe viu biggrin.gif....in poze arata destul de bine. Atat stiu :wave:
mihail81843
Din ceeace se vede , as putea pune pariu ca puntea din spate nu s-a stimbat, eventual doar urechi rupte desi si acest lucru e putin probabil, ...in alta ordine de idei un tinichigiu bun iti scoate aripa coala de hirtie mai ales ca are acees demontind doar rezervorul. Bari mai gasesti pe la dezm. o mascuta in Obor (o scoti la 40 de lei ), un retus cu vopsea care costa cred mai mult (cu tot cu materiale) decit celelante si jiguli este gata. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.