Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Trasee prin oras
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
cod
Am vazut un topic in care lumea prezenta drumurile optime dintre doua sau mai multe orase, asa ca va propun si eu sa facem acelasi lucru pentru drumurile din interiorul oraselor.

Am sa incep eu:

Oras: Bucuresti
Plecare: Drumul Taberei (Mogioros)
Destinatie: Piata Victoriei
Ora plecare: 8:45 dimineata
Durata: 30-35 min
Traseu RATB: 41 pana la Crangasi + metrou
Durata RATB: 25-30 min

1. Se merge pe "Drumul Taberei" pe banda din stanga
2. Se face stanga pe Sibiu
3. Se face dreapta pe aleea Bistra (fix inainte de benzinarie)
4. Se tine drumul pana se ajunge in Vasile Milea (se traverseaza Mihaela R Marcu si se continua pe poiana mare)
5. Se face stanga pe Vasile Milea unde se sta maxim 3 semafoare (de obicei 2)
6. Se continua pe Vasile Milea pe banda din stanga unde se sta la greu (pana la 10 min) pana la intersectia cu Iuliu Maniu. Daca va tine carnetul puteti sa o luati pe linia de tramvai si scurtati cam 8 minute din asteptare
7. Se continua pe Vasile Milea tinand banda din stanga pana la Grozavesti.
8. Se trece podul si se tine dreapta pe sos. Orhideelor
9. Se face dreapta pe Calea Plevnei (Basarab e inchis) si se tine banda din mijloc
10. Se face stanga pe strada Afluentului (prima dupa semafor)
11. Se face dreapta pe soseaua Orhideeelor. Nu trebuie acordata prioritate pt ca basarab e inchis
12. Se ocoleste gara de nord tinand banda din mijloc
13. Se merge inainte pe Gh Duca(traversezi Grivitei) pe banda din stanga
14. Se face dreapta pe Ioan Cuza
15. Se face stanga pe Buzesti
16. Ai ajuns in Victoriei

In functie de unde e de fapt destinatia, poti sa lasi masina pe Ioan Cuza si sa mergi pe jos, sau sa traversezi Buzesti si sa intri pe Sevastopol (dar dupa aceea e obligatoriu la dreapta pe Calea Victoriei sau Lascar Catargiu)

Drumul de intoarcere e diferit si dureaza ceva mai putin, dar am sa-l pun intr-un alt post.

Conduceti civilizat,

Daniel
TLS-09
Ideea ta nu este rea dar finalitatea practica este pusa sub semnul intrebarii.
De ce? In oras traseul optim poate se difere chiar in cursul aceleiasi zile in functie de blocaje, trafic aglomerat sau relaxat etc.
Pana la urma topicul s-ar dovedi util pentru cei din afara anumitor localitati si atunci ar trebui ca fiecare dintre noi, daca urmeaza sa mergem intr-un oras(sau sa-l traversam) sa intrebam aici care ar fi traseul optim si sa asteptam cuminti raspunsul celor din localitate.
Sau sa ne luam navi' biggrin.gif ?
cod
Clar traseul optim difera de la ora la ora, de aceea am pus si ora de plecare. Utilitatea ar fi in a ajuta oamenii care ajung intr-o anumita zona sa-si fac o idee despre drumul pe care l-ar putea lua pentru a ajunge la destinatie. Din piata Victoriei, de exemplu, se poate ajunge in Aviatorilor, Stefan cel Mare, Piata Romana in 3-4 minute la ora respectiva.

Cat despre rultele de traversare a oraselor, poate ar fi utile, dar de obicei cand mergi la drum lung nu te intereseaza dacat sursa si destinatia. Orasele mari fie le ocolesti pe centura, fie o iei pe cel mai evident drum.

Nu mai e nimeni dispus sa isi dezvaluie secretele?
alex108852
Ar fi mai interesant ca fiecare sa-si dezvalui traseul de zi cu zi, altfel topicul tau nu stiu ce utilitate are, eu nu sunt din bucuresti dar stiu sa ajung in orice zona dupa ochi, acum am citit toate strazile alea si nu cred ca pot ajuta pe cineva care nu le stie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.