Help - Search - Members - Calendar
Full Version: in cat timp vine masina daca o iei in leasing
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Sebastian107731
Dupa indelungi cautari si documentari pe forumuri am hotarat sa imi cumpar un CHEVROLET AVEO 4 usi 1.4 16v PLATINUM B4xB57J (ala fara cutie automata).
Maine depun actele pt leasing la Unicredit si ei zic ca e aprobat 100%.
Am fost la dealer si mi-au rezervat masina(o au pe stoc undeva in tara).
Imi poate spune cineva(din proprie experienta sau din auzite) cat dureaza pana voi primi masina?
cod
Depinde de cat de repede se misca dealer-ul. Trebuie sa factureze societatea de leasing, aceasta sa vireze banii, sa se inmatriculeze masina provizoriu, sa se faca RCA si Casco. La mine a durat sa-mi dea masina cam o saptamana de cand a intrat in tara (masina mea nu era pe stoc, deci e un caz putin diferit).Nu ar trebui totusi sa le ia mai mult de 2 saptamani. A, toata procedura se demareaza din momentul in care avansul intra in contul societatii de leasing.

Cat despre societatea de leasing, imi pare rau ca ti-ai ales unicredit. Tot acolo am si eu si am cateva experiente neplacute la portofoliu.

Felicitari pentru alegere si iti urez cat mai putine incidente,

Daniel
Sebastian107731
mersi de informatie Daniel..... imi poti spune cumva si ce probleme ai avut cu Unicredit? Io am ajuns la ei indrumat de dealer.... poate au si ei un interes la mijloc...... tu pt cine ai opta?
cod
Problemele pe care le-am avut sunt urmatoarele:
1. La semnarea contractului mi-au gresit suma finantata. Noroc ca m-am prins inainte de a semna
2. Am avut un incident la 2 saptamani dupa ce am luat masina si a fost foarte greu sa fac rost de datele de Casco. Pana la urma am sunat la Generali, care au sunat la Unicredit, care m-au sunat pe mine
3. Au emis prima factura cu o data gresita si reiesea ca sunt restant o luna la plata (la data emiterii nici macar nu primisem masina)
4. Am primit numerele de inmatriculare in ultima zi de valabilitate a numerelor vechi. Eu sunt din Bucuresti si au umblat ei dupa acte, tu fiind din Sibiu probabil ca-ti trimit tie actele si umbli tu peste tot, asa ca e posibil sa te trezesti ca nu poti sa circuli sau ca tb sa platesti amenda la finante pt nedeclarare la timp (vezi un post pe tema asta pe forum).
5. Senzatia pe care ti-o dau este ca nu ii intereseaza de tine. Am sunat de vre-o 10 ori la ei, am trimis mail-uri, nu m-au contactat inapoi.

Din pacate nu stiu daca astea sunt simptome generate pt societatile de leasing, daca eu am avut ghinion pana acum, sau daca unicredit chiar nu merita.

Ne avand experiente cu altii, nu stiu ce sa-ti recomand. Asta e, 5 ani de zile de acum incolo ma astept numai la lucruri "bune"

Daniel

P.S. Au totusi un lucru care-mi place: o pagina de web cu facturi, astfel ca poti plati ratele fara sa astepti sa-ti vina in posta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.