Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Facelift Octavia II
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Daniel65671
Skoda Octavia va primi un facelift in toamna acestui an. Automarket va prezinta primele fotografii ale noii Octavia. (Mircea Mester)

Dupa ce Fabia s-a reinnoit in aceste zile prin lansarea unei noi generatii, un alt model Skoda se pregateste de un refresh al imaginii exterioare. Este vorba de Skoda Octavia, care la Frankfurt va fi prezenta in versiune facelift.

Nu vorbim insa de o revolutie in design, ci de cateva retusuri subtile care nu fac altceva decat sa prelungeasca cu inca un an durata de viata a actualei generatii, care a fost lansata in 2004. Astfel, cele mai evidente schimbari se ragsesc in partea frontala, unde spoilerul si prizele de aer au primit forme noi, adaptate pe cat posibil noilor norme de design Skoda.

Fotografiile-spion au fost publicate de Worldcarfans si au fost realizate in timpul testelor pentru frane desfasurate in Alpii austrieci. Daca versiunea finala va fi prezentata la Frankfurt, in toamna, Octavia Facelift va putea fi gasita pe piata abia la inceputul anului viitor.

(Nu pot pune poze. Incercati direct la adresa:
http://209.85.135.104/search?q=cache:4NO72...cd=1&gl=ro)
Xalanx
Seamana cu jocurile alea de prin revistele de copii "gasiti diferentele intre cele 2 desene". Nu prea vad faceliftul.....
DORU
Spoilerul fata este complet redesenat.
adi.mitrea
E redesenat, dar cel vechi îmi plăcea mai mult. blush.gif
Daniel65671
Culmea e ca si mie imi place mai mult cel actual. E mai elegant.

Da' pana apuc eu sa-mi iau o Octavia schimba iar ceva la ea, asa ca nu imi fac griji de pe acum.
Daniel65671
Iata:
Daniel65671
Si pe cea noua:
Laurentiu_007
pentru un necunoscator nu este nimic schimbat.iar diferenta aceea la spoiler este prea mica pentru a o judeca daca imi place sau nu. consider ca nu sa facut nici o modificare.
DORU
Filozofia la Skoda in privinta design-ului este: "EVOLUTIE, NU REVOLUTIE"
adi.mitrea
Mie nici măcar evoluție nu mi se pare... Proiectoarele unde vor fi puse? :angel:
Andrei Suzuki
Sa speram ca masina va avea sub bara o buza neagra,sau ceva. Sau o fi si in poza aia dar nu se vede. Pt ca asa cum pare acum,zici ca bara fata e mai ridicata decat pragurile.Adica nu e la acelasi nivel,ceea ce e cam aiurea.
Andrei55037
Aceeasi "evolutie" a avut si modelul anterior la spoilerul fata si spate. Personal mi se par mai elegante dar si putin nepractice pt ca risti sa le zgarii de aproape orice bordura, denivelare mai pronuntata, etc.
Alex-F1
Pai cand omu' n-are de lucru, isi face.....se vede de la o posta ca partea de sub ornamentul ala negru de pe spoiler e complet schimbata si pare-mi-se ca si partea aceea cromata unde se afla sigla Skoda e usor modificata, dar nu sunt sigur, poate e doar o iluzie din cauza unghiurilor diferite ale pozelor! Si subscriu si io la chestia cu buza aceea neagra de sub spoiler, de care zicea Andrei....chiar ca arata aiurea....ceva va mai trebui pus acolo, ca asa cum e in poza, zici ca-i gipan biggrin.gif Oricum si mie imi place mai mult forma actuala....are o linie mai placuta, mai fluida....cea noua mi se pare putin cam dura, cam badarana pt. o limuzina....parerea mea! arigato.gif
Alex-F1
QUOTE(adi.mitrea)
Proiectoarele unde vor fi puse?


Pai acolo, in locasul lor, un decupaj frumos si gata....doar ca in poza este versiunea "cheala", fara dotari.... biggrin.gif
ovidiu86744
Sunt curios cu cat creste pretul dupa restilizarea aceasta :scratchchin:
Baby Blues
Subiectiv fiind parca forma actuala pare mai "desteapta". Oricum Skoda nu a rupt gura targului prin design-ul exceptional ci prin raportul calitate- pret. Asa ca...!
nitu67440
cred ca va fii octavia 3 iata niste poze nu merg Incarcate aici http://forum.4tuning.ro/attachment.php?att...mp;d=1181637443
http://forum.4tuning.ro/attachment.php?att...mp;d=1181637443
air_wolf
mda, ocatvia 3 uritica... in schimb pisi de acolo... sigur daca iei fabia primesti si cehoaica??? blink.gif
vick
ce naiba o fi boala asta cu farurile gen "polo, passat, subaru...etc..." eu nu stiu.....mie nu-mi plac de nicio culoare:(
TLS-09
La Skoda nu trebuie sa fie musai boala ci este suficient ca face parte din grupul VAG.
_Daniel_
Personal .. nu-mi place deloc.. arata mai bine forma veche .. smile.gif daca au modificat doar 3 linii , se poate ca sa nu se integreze cu restul masinii..

Mie mi se pare ca ar fii doi canini smile.gif

QUOTE(ovidiu)
Sunt curios cu cat creste pretul dupa restilizarea aceasta


Sa te vezi cu +1500 ca doar domne asta e modelul cel nou .. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Laurentiu_007
Chiar daca ar fi 1500 de euro cred ca tot se va vinde, mai ales la noi.
Cristian112532
da , intr-adevar. o "fata de lift" interesanta .nu e cine stie ce diferenta .S-o vedem la iarna prin tara.Sincer , actuala mi se pare mai frumoasa dpdv estetic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.