Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VW Passat 1.9 TDI 1998 probleme turbo ( cred ..va rog ajutor
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Bogdi
de vre-o doua luni am cumparat un vw passat din '98 tdi ( motor de 115 cai ) problema ii ca turbo are niste scurgeri de ulei ... si nu mai are sprintu care il avea cand l-am cumparat ... nu stitzi vreo firma care poate repara turbo-ul ??? multzumesc anticipat ...
G e o r g e
mergi la reprezentanta VW , nu te juca la vreun service mai ieftin pt ca ramai fara motor
cotolan
in primul rand ca nu exista passat din 98 diesel de 115cp ci cel mult de 110 iar cu turbo ar trebui sa scoata un fum alb si sa nu mai aiba putere!
intreaba la porsche romania sau la alt magazin de piese daca exista kit de reparatie!mai exista si mecanici care ar repara turbina si fac ei piesele dar oricum o turbina reparata nu tine nici macar 1000km!
daca nu scoate fum e foarte posibil sa fie debilmetru de aer pentru ca e boala lor
G e o r g e
ba exista cu 115cp este vechea varianta a motorului de 130cp tongue.gif

momentan motorul de 90 cp este in linie cu cel de 110cp, difera maf ul si injectoarele.

iar cel de 115cp s-a transformat in 130 cp.
Costel
Ba eu stiu pe cineva care repara turbo suflante, am reparat la ei prima oara un turbo de Opel Astra Diesel si merge si acum, masina a parcurs cam 40000 km cu turbosuflanta reparata si nu da nici un semn de oboseala, ei dau garantie un an, chestia e ca sunt cam piperati la pret, cam 250 Euro sa o repare, probabil cer mult ca sunt bazati pe ce fac, ii gasesti pe undeva prin Chitila nu mai tin minte cum se numeste strada dar mane iti pot da tel. lor daca te mai intereseaza. Si apropo daca turbosuflanta e dusa nu scoate fum alb, ci albastrui,iti consuma si ulei, fumul alb e de la motorina nearsa, in cazul tau posibil sa fie debitmetrul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.