Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consum real Octavia 2 4x4 - motor 2l FSI 150 CP
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
Florin106772
Salut,

Stie cineva consumul real (preferabil si in Bucuresti) pentru masina asta ? Ma gandeam sa imi iau una SH de la cineva, dar vazusem niste cifre marisoare in trafic... Va rog, cine are sa ne impartaseasca si noua smile.gif (am cautat pe forum dar nu am gasit nimic clar, poate nu am cautat bine)

Multumesc,
Florin
DORU
Cifrele din cartea Skoda cred ca le stii deja.

Eu pot sa-ti spun care ar fi un consum real in opinia mea, prin comparatie cu masina personala. Daca esti interesat, da-mi un semn e confirmare.
Florin106772
evident, ma intereseaza, ai si MP smile.gif
DORU
Urban, trafic cu Climatronic si bara la bara, consumul il vad undeva pe la 14%. Cel putin a mea in astfel de conditii are 14-15%. Este un consum maxim, reusesc si 11-12% pe un traseu final pana la destinatie.
alexandru-179
salut. un prieten are un vw eos cu motorul acesta 2.0 fsi de 150 cp, dar nu 4x4, si are cam 7000 km si in oras, bucuresti, consumul nu i-a scazut sub 14-15% si zic aia de la porsche ca mai scade dupa 10.000 km, asta ramane de vazut...
Florin106772
pai si merita asa ceva 12k euro SH ? sad.gif o sa manance combustibil la greu, probabil si va fi si greu de revandut ...
DORU
Masina o cumperi pt capabilitatile ei de crossover: garda la sol marita, tractiune integrala, directie elctro-mecanica, etc. Motorul este elastic. Doar consumul este important pt tine?!
Florin106772
evident ca nu doar consumul... smile.gif asta cu consumul m-a lovit recent, cand am facut un calcul cam cam ar costa combustibilul la vreo 20-30k km pe an... poate nu o sa pot face 30k, dar vreau sa ies mult in weekend, am atatea locuri in care as vrea sa ajung... acum partea buna e ca afara consumul e rezonabil si astfel consumul mixt ar scadea simtitor. si iar avantaj ar fi la munte, o sa fie destule destinatii interesante de vizitat smile.gif oricum merg sa o vad diseara ..

pana la urma m-am decis sa dau maxim 12500 pe o masina SH, fie dau 19500 pe un Avensis nou... sa vedem mai intai alea SH

P.S. relativ la consum faceam comparatia cu un 1.6 MPI si in carte ala consuma cu 2l mai putin in oras, ceea ce nu este chiar o diferenta de la cer la pamant
DORU
Daca rulajul anual este ed ~30k km, orieteaza-te spre diesel SH !
Florin106772
dupa cum spuneam, probabil nu pot sa fac 30k.. cel mai realist ar fi un 20k. la pretul asta la care ma refer e fie o octavia 1 sau poate 2, passat ... si cam atat. din ce am inteles un passat diesel consuma ... 9 si ceva in acte in oras ?

la 20k merita sa iau o benzinara ? nu stiu inca exact care va fi raportul oras/ afara, cel mai probabil mai mult afara
Karoly101990
QUOTE(Florin106772)
P.S. relativ la consum faceam comparatia cu un 1.6 MPI si in carte ala consuma cu 2l mai putin in oras, ceea ce nu este chiar o diferenta de la cer la pamant

Eu am OI 1,6 MPI, in carte imi scrie consumul dupa cum urmeaza urban/mediu/extraurban 9,8/7,2/5,7, din experienta mea arata cam asa 9,0/7,0/6,0. Eu circul mai mult in urban si am sesizat ca pot sa tin consumul mediu in jur de 9%.
DORU
QUOTE(Florin106772)
La 20k merita sa iau o benzinara ? nu stiu inca exact care va fi raportul oras/ afara, cel mai probabil mai mult afara


O benzinara SH, daca mergi mai mult afara. Esti la limita economica intre benzina si diesel. Eu zic ca FSI-ul 4x4 este o oferta buna in banii respectivi.
Florin106772
am fost sa o vad aseara...nu cred ca am vazut masina mai bine intretinuta... smile.gif fac un test-drive luni si intre timp verific sa vad daca a avut vreun eveniment , proprietarul zice ca nu a avut si as tinde sa il cred. oricum o sa verific. daca totul e ok si iese bine si la o vizita in service, cred ca o iau... biggrin.gif
DORU
Florin, pt orice consultatie de service sau istoric la o masina Skoda, iti stau la dispozitie...lasa-mi MP !
Florin106772
ai MP smile.gif apropo, pe ansamblu cam care ar fi o estimare la consumul mixt ? 8-9-10-mai mare ?

P.S. nu vreau sa devin obsesiv in legatura cu consumul, dar ma bat multi prieteni la cap cu un consum de 1.9 TDI la O1 , care e pe la 8 max in oras si vreo 4-5 afara... in timp se aduna. pe de alta parte, asta are avantajele ei cu 4x4 si suspensia interesanta, plus ca are si pachetul de drumuri grele cred din fabrica si din ce stiu eu la 4x4 e putin diferit de cel standard. oricum nu pot sa neg ca sunt putin nehotarat smile.gif
robert92637
Daca zici ca faci aprox. 30K km pe an, sfatul meu este sa te orientezi catre un diesel. Mai gandeste-te si daca tractiunea integrala iti este intradevar de folos la ce ierni am avut in ultimii ani.
Florin106772
planuri mari am eu, dar probabil realitatea o sa ma mai tempereze putin smile.gif 30k km pe an sunt destul de mult.. cativa prieteni nu au facut mai mult de 7-9k km , mai ales in Bucuresti si cateva iesiri afara. deci probabil ca daca ma plimb mai mult ca ei o sa fac un 20k sau ceva de genul. mie mi-a placut exemplarul asta de 4x4 (ma refer exclusiv la modul arata masina asta, intretinuta etc) si oricum vreau sa fac un test-drive cu ea luni. nu pot sa zic ca sunt stramtorat de bani prea tare, castig destul de bine lunar sa imi permit un plus de bani la banzina. oricum poate fac si maine o vizita pe la vreun targ de masini sa mai vad care e pulsul.

ca design imi place Octavia 2 la nebunie... as putea sa imi iau un Megane diesel nou la 15k, dar nu imi place de nici un fel cum arata masina si nici ideea de Renault, nu ma intrebati de ce, s-ar putea sa nu am o explicatie foarte clara. imi mai place Avensis, Mazda 6 si Accord ca design, dar se duc prea sus deocamdata pentru mine, poate in cativa ani imi iau ceva de genul smile.gif

repet, in principiu mi-ar placea un diesel. problema e ca nu il gasesc la un pret prea jos cu banii astia si cu un numar rezonabil de km iar partea a doua e ca exemplarul asta de benzinara arata impecabil.

tot mi-ar placea sa stiu cam care ar fi un consum mixt aproximativ, daca e pana 10-11 max e ok pentru moment.
DORU
Mixtul depinde de proportia urban-extraurban. Daca e 50-50, atunci media e undeva ~9-10l/100km maxim !
Florin106772
Pana la urma mi-am luat-o aseara... sta linistita in parcare acum smile.gif ce sa zic, se misca super, am iesit cu cineva pe autostrada putin sa vedem cum merge... nu mai trebuie sa spun ca nu ne-am dat seama cand am ajuns la 160, iar si la 180 nu avea nici o greata smile.gif

I-am facut plinul, sunt curios sa vad cat o sa tina, dar nu conteaza asa mult acum... smile.gif
DORU
S-o stapanesti sanatos si fra probleme. Invitatia mea ramane deschisa, daca ai nevoie de ceva, anunta-ma.
Florin106772
Multumesc, sper sa nu am probleme cu ea smile.gif Deocamdata totul arata bine, acum imi pregatesc si actele, RAR, trebuie sa aleg si o firma pt Casco (inclin spre Allianz sau Omniasig - cei din urma au o chestie fainutza - sediul de daune deschis non-stop si e chiar langa politie si mai stiu si pe cineva la un service autorizat de ei care face treaba tare buna)... la sfaturi o sa am de munca, de citit putin, masina e destul de mare si la dimensiuni si la motor si e bine de stiut gaselnitele smile.gif
DORU
Iti stam la dispozitie.
Florin106772
vineri ne vedem la o inspectie tehnica smile.gif vinerea asta am luat si eu examenul (din prima hehe) si saptamana viitoare pe marti - miercuri imi iau si carnetul biggrin.gif
DORU
Sa fie intr-un ceas bun !
kerry
QUOTE (DORU @ Jun 14 2007, 03:47 PM) *
Iti stam la dispozitie.


si eu am o intrebare legata de consum, dar ma intereseaza la o skoda octavia RS 1.8T smile.gif; Doru, ti-am trimis un PM, daca iti faci timp de un raspuns tongue.gif
DORU
Ti-am raspuns la MP ! thumbsup.gif
Marius*
QUOTE (kerry @ Jul 10 2008, 08:30 AM) *
si eu am o intrebare legata de consum, dar ma intereseaza la o skoda octavia RS 1.8T smile.gif;

Motorul 1.8T, dupa parerea mea, este cel mai corect din toata gama VAG. Performante si cuplu foarte bune la un consum foarte corect, nu depaseste cu mult consumul unuia de 1.6. In plus este motorul care suporta cel mai bine modificarile.
DORU
Este intr-adevar cel mai fiabil si mai versat, cunoscut, incercat motor turbo benzinar din grupul VAG. Face parte din galeria motoarelor care au facut istorie si inca au un cuvant greu de spus. Actualul 2.0TFSI are inca de luptat pt a-si dovedi capabilitatile... Sa auzim de bine !
Florin106772
ei, de cand nu am mai fost pe forumul asta...

deci, masina are un 1 an si a facut 25 de mii de km. a avut si o resoftare de la 150 cai la 165 caluti. referitor la consum, ca tot pt asta era threadul, e destul de marisor, ca nu stau sa merg batraneste cu ea. ultima iesire la mare mi-a luat 10.4 % pe 350 de km cu media orara de 92 km /h.

in ultimii ~4000 de km, media e undeva peste 10.5%. in oras mananca in jur de 14-15%, iar afara intre 8-10%, depinde cum mergi. in principiu cam 9% daca nu treci des de 160-180 km/h
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.