Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SFAT URGENT VA ROG!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
liana107585
Ma gandesc sa imi iau o masina si am gasit printr-un cunoscut un Fiat Albea din 2004, cu 14.000km, tinuta mai mult in garaj, rulata mai frecvent extraurban, motor 1.3. Masinuta arata tare dragut, e argintie cu geamuri albastrui, are AC, servodirectie, faruri cu xenon, roata de rezerva e sigilata, are cam tot ce-i trebuie unei masini, am mers cu ea si mi-a placut. Consumul nu stiu care e si oricum nu prea ma pricep (de fapt mai deloc) , de aceea poate imi dati un sfat, ca trebuie sa dau un raspuns pana maine seara proprietarului. Am uitat sa precizez ca pretul e de 7.500 euro. Cum vi se pare? Va astept cu sugestii si propuneri. Multumesc!
O sa atasez o imagine gasita pe net cu o masina identica
Caravan77241
Pai ce mai stai? Cumpara-o daca zici ca a stat mai mult in garaj si are doar 14000 Km este buna masina consuma putin.
C Z R
Pot spune doar atat: este o masina exceptionala si nu vei regreta niciodata, crede-ma ca n-o spun pentru ca am, ci pentru ca eu unul sunt foarte multumit smile.gif
Dragos86458
Mai pui 2000 si iti iei una noua( Noul Albea nu Star), dar dc zici ca e in stare buna mai merge, poate mai negociezi la pret care pare destul de maricel.
ovidiu86744
Este diesel ? Ca ala stiam ca este 1.3 motorul. :scratchchin: :scratchchin:
liana107585
Nu, este pe benzina. Multumesc mult pt sfaturi si va astept in continuare cu raspunsuri!

Alex aka, tu de cat timp ai masina? Ti-a facut probleme, daca da de ce natura? Poate imi dai mai multe detalii, ti-as fi recunoscatoare! despre consum ce poti sa imi zici?
Henry90720
Pretul mi se pare cam maricel. Un pret ok ar fi 6.800-7.000.
Bafta! biggrin.gif
emcos85376
este o masina buna dar intradevar pretul este cam mare, tinand cont de faptul ca noua, albea star costa cca 7000 si ceva si acum au oferta cei de la autoitalia si la noua albea care incepe tot de la 7000 si ceva, nu stiu exact cat....
C Z R
QUOTE(liana107585)
Nu, este pe benzina. Multumesc mult pt sfaturi si va astept in continuare cu raspunsuri!

Alex aka, tu de cat timp ai masina? Ti-a facut probleme, daca da de ce natura? Poate imi dai mai multe detalii, ti-as fi recunoscatoare! despre consum ce poti sa imi zici?


Am masina de 2 ani.
Probleme nu prea am avut deloc cu toate ca merg mereu la limita cu ea. Este o masina care merita fiecare banut.
Cat despre consum depinde de tine, de trafic si de clima.
S-o luam cu prima: de tine cat de sportiv mergi, cat de tare o turezi, cat de multe depasiri faci, turatie mare - consum mare, s.a.m.d.
De trafic cred ca il stii foarte bine nu mai are rost sa discutam biggrin.gif
De clima: daca e cald, rece etc.
Consumul este in felul urmator: mergi incet fara turatie, caci este o masina italiana de turatie, scoti un consum micut in jur de 8 mai mult sau mai putin depinde, sau poti scoate si 10-12 daca apesi ca nebuna pe acceleratie biggrin.gif , iar afara, repet, e u am scos si 4,5 % cu viteze de la 70-170 km/h.
Repet: masina merita si tocmai de asta eu nu am dat-o si nu cred ca o voi da.
Cat despre pret mi se pare unul foarte corect si onest.
Cipp
Singura problema pe care o vad este kit-ul de distributie, care la albea se schimba la 2 ani si la tine costa intre 15-20 bulioane. Daca obtii suma asta din pretul de achizitie, eu sunt PENTRU!
sorin alexandru70781
QUOTE(Cipp)
Singura problema pe care o vad este kit-ul de distributie, care la albea se schimba la 2 ani si la tine costa intre 15-20 bulioane. Daca obtii suma asta din pretul de achizitie, eu sunt PENTRU!


Din pacate ceea ce spune Cipp este adevarat ; este jaf la drumul mare pretul distributiei la reprezentanta ; daca mai ai garantie la ea ( in caz ca n-a implinit 3 anisori ) trebuie verificat in cartea de service daca i s-a facut revizia de 2 ani , cu schimbul citat mai sus ; altfel nu-ti este recunoscuta garantia .
liana107585
Va multumesc din suflet pt sfaturile voastre, dar, din pacate, am renuntat la ideee de albeea. Acum sunt in cautarea altei masinute, poate chiar una noua, dar in continuare sunt nehotarata, asa ca va puteti sa ma ghidati si la asta.
O zi buna va doresc tuturor!
C Z R
Nici nu stii ce ai pierdut biggrin.gif
Serios: este o masina foarte buna Albea veche smile.gif
Cipp
Depinde cati banuti esti dispusa sa investesti. Oricum, pentru doamne se recomanda PANDA rosie sau galben-verzui!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.