Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intretinere focus
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
adrian107452
Salut..sunt mai nou pe aici...mi-am luat de curand un ford focus din 2001, benzinarul de 1.6 hatchback, 84000 km, versiunea sub ghia nu stiu cum se cheama inca. Masina merge bine, nu are nici un defect: am sesizat doar un sunet gen frecare la roata din dreapta-spate dar se pare ca este rulmentul pe care urmeaza sa il schimb saptamana asta; am inteles ca este in jur de 90 ron fara manopera si mai este consumul cam maricel( stiam in ce ma bag cand l-am luat)...totusi motivul pentru care deschid acest topic este acela ca de cand ma interesez nu am reusit inca sa-mi fac o idee reala in privinta costurilor de intretinere a acestei masini... m-am uitat pe n'spe mii de forumuri, am intrebat pe cine am prins dar tot nu mi-am facut o idee bazata pe preturi fixe...ieri la o spalatorie m-a speriat un tip tot cu un ford care imi spunea ca piesele sunt foarte scumpe si ca nu se merita...apelez la experientele voastre cu speranta ca imi puteti spune si mie cam cat costa schimbarea unei distributii(si la cat se face fiindca am auzit o multime de variante, printre care si una ca ar avea distributie pe lant si ca nu se schimba), cat costa un schimb de filtre si de ulei, o schimbare de freon, o schimbare de bujii sau alte piese sau consumabile care ar putea cadea mai des... sper ca intr-un final sa ma puteti ajuta si pe mine...eventual astept un privat msg cu un numar de telefon la care sa va contacetez sa-mi "povestiti" si mie mai mult...

merci!
Mariustom
D-le Adrian, aveți mp blush.gif :wave:
IULIAN109000
cam aceleasi intrebari le am si eu...numai ca la mine e vorba de un focus tdci de 100 CP din 2003...poate cineva sa-mi dea niste detalii sau surse de informatii ?...nici macar nu stiu ce ulei trebuie sa-i dau blush.gif ....multumesc
Mariustom
D-le Iulian, în legătură cu manualul, aveți mp de la mine blush.gif :wave:
Svetomir108749
salut..

aceeasi intrebare am si eu.. cat costa aprox intretinerea masinii?
ca si eu vreau sa imi iau un Focus II 1.6 Hatchback pana la 60mii km si vreau sa stiu cat de mult merita pe langa cat de mult imi place masina.

Multumesc
Mariustom
Întreținerea unei mașini precum Ford Focus, e ieftină în comparație cu alte modele și mărci.
De ex, pt Focus I TDDI:
- kit distribuție = 270 lei;
- 1 l ulei = 24~25 lei;
- filtru ulei = 15 lei;
- filtru motorină = 75 lei;
- filtru aer = 30 lei;
- filtru ambient = 30 lei.
Asta, pt consumabile, cu TVA !!!
- radiator climă = 400 lei;
- parbriz fără degivrare = 450 ~ 500 lei, cu montaj inclus.

Asta dacă știi să cauți. Prețurile puse de mine sunt CU TVA, preț de ofertă blush.gif Nu a mea, eu am fost beneficiarul biggrin.gif
De asta zic, dacă cauți, găsești și ieftin, și original, de calitate.
Iar prețurile, cred că sunt destul de ieftine față de a altor mărci, nu ? beer.gif
florin55503
asta in cazul in care nu ai masina nou si in garantie
Mariustom
Normal.
Dar, și cu mașină nouă, la revizii nu poți merge cu consumabilele luate din altă parte, originale ?
florin55503
pe mine la eurial nu m-au lasat.
eduard stoenescu
am un ford focus break din 2000 de 1.8tddi am intrbat ce transmisie are mi se spune ba ca este pe curea ba pe lant poate sa ma ajute cineva,are cineva traducerea la cartea tehnica ,va multumesc anticipat:thanks:
Mariustom
Ceau, și bine ai venit printre noi thumbsup.gif

TDDI de la Ford are distribuția și pe lanț și pe curea laugh.gif tongue.gif

De la arborele cotit pleacă un lanț până la pompa de injectie. Pinionul pe care vine lanțul la pompa de injectie e corp comun cu rola curelei de distribuție. De pe această rolă pleacă o curea dințată până la axa cu came. În final mișcarea de rotație e transmisă de la arborele cotit la axa cu came prin intermediul unui lanț și al unei curele.

Mai ai o curea pt accesorii care se mai numește și curea de transmisie, care angrenează: pompa de apă, alternatorul, servodirecția și compresorul de aer condiționat (dacă există).

rolleyes.gif :mage:

ph34r.gif
dragosss
caut o conducta clima cea care vine de la compresor si merge la radiatorul de clima pentru un ford focus II 1.6 benzina ma poate ajuta cineva
dragos_1982
Daca imi trimiti seria de sasiu pot sa iti spun un pret

cu stima
Dragos Paunete

QUOTE (dragosss @ Aug 4 2009, 12:35 PM) *
caut o conducta clima cea care vine de la compresor si merge la radiatorul de clima pentru un ford focus II 1.6 benzina ma poate ajuta cineva

ssergiu
Salutari stie cineva cum pot sa aflu istoricul unui ford c max nu aveti pe nimeni in reprezentanta ford va-si fi forte curios ce sa facut la masina mea,multumesc .Telefonic ei snun ca nu sti ce sa facut in BE. dar cineva mi-a zis ca nu vor ei sa imi spuna .
ssergiu
Salutari am aflat istoricul masini mele dar din BE nu din RO. daca dorit si voi scrieti un msail servisului care va facut verificarea in EU sunt obligati sa va raspunda va doresc mult noroc . thumbsup.gif
danms
QUOTE (ssergiu @ Feb 9 2012, 06:53 PM) *
Salutari am aflat istoricul masini mele dar din BE nu din RO. daca dorit si voi scrieti un msail servisului care va facut verificarea in EU sunt obligati sa va raspunda va doresc mult noroc . thumbsup.gif

Cum ai procedat ? Esti multumit de masina ?
ssergiu
CITAT(danms @ May 31 2012, 04:06 PM) *
CITAT(ssergiu @ Feb 9 2012, 06:53 PM) *
Salutari am aflat istoricul masini mele dar din BE nu din RO. daca dorit si voi scrieti un msail servisului care va facut verificarea in EU sunt obligati sa va raspunda va doresc mult noroc . thumbsup.gif

Cum ai procedat ? Esti multumit de masina ?

DA sunt foarte multumit , plecind de la idea ca este o masina pt familie iar in legatura cu istoricul masini trebuie sa sti unde a facut servisul in UE +oras + cartea serie nr trimit un mail si astepti raspuns eu am primit raspuns dupa 1 ora mult noroc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.