Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Zgomot Fiat Doblo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Caravan77241
Salut de ieri sunt posesorul unui fiat doblo panorama an 2006 are 32300 de Km si am si eu o problema cu el la o viteza mai mare de 40 de Km/H se aude un zgomot ciudat ca si cum as merge pe un asfalt zgrumturos si nu stiu de la ce ar putea fi. Astept un raspuns de la cei care un doblo si au patit aceiasi problema cu el. Mai am o alta intrebare reviziile la cati km se fac? In rest sunt multumit de masina daca nu ar exista acel zgomot foarte ciudat.
Cipp
Cred ca e de la pneuri, verifica presiunea si incearca sa mergi pe mai multe categorii de drumuri - adica asfalturi cu aderente diferite! Vara, se inmoaie asfaltul si aderenta se modifica!
Caravan77241
Am verificat pneurile si cei de la vulcanizare mi-au spus ca sunt tocite pe interior.Poate sa fie unghiul de fuga dus? Din cauza asta sa le fi tocit pe interior? Poate sa faca acest zgomot si din aceasta cauza ca sunt tocite mai mult pe interior decat pe exterior?
mihai107203
sa nu cumva sa fie de la rulmenti. cum se aude mai exact? doar intr-o parte sau este un zgomot de fond "de peste tot"?
Caravan77241
este un zgomot de peste tot. Dar ma mai gandesc la o chestie sa nu cumva sa fie de la turbo cand intra turbina in functiune se poate si de la asta?
Cipp
Accelereaz-o pana la 60 Km/h si apoi las-o pe liber. Raman la parerea ca e de la pneuri! Un rulment isi creste progresiv vuietul de la 20km/h in sus si la 60 de km/h deja te duce la service singur, huruie tare de tot! Vezi sa nu fie un zgomot de teava de esapament sparta!
Caravan77241
Aha ms Cipp m-am bagat pe sub ea si toba este buna atat ca este iesita dintr-un tampon poate sa fie si asta problema cu zgomotul? ca incepe dupa la 40 Km/H sad.gif
Caravan77241
@CIpp ai avut dreptate unghiul de fuga nu era bun si mi-a tocit cauciucurile pe interior. Am fost azi in service cu ea si mi-a facut geometria si acum astept sa se toceasca uniform sa nu mai faca acel zgomot.
Cipp
Muta rotile de pe spate pe fata, e pericol de explozie daca zici ca se tocesc inegal! Si rezolva cu toba aia nu merge cu ea asa, mergi la un service nu neaparat la reprezentanta sa-ti bage toba in suport! Asta daca nu iti umbla aiurea p'acolo sa pierzi garantia!
Caravan77241
Pai am fost ieri cu ea la revizia de 30000 Km si mi-a prins si toba si au facut si geometria. Eu masina nu am cumparat-o noua si probabil dobitocul care a avut-o a facut acelasi lucru cand a vazut ca ii toceste pe interior a schimbat cu spatele si le-a facut si pe alea dupa spate varza. Acum cei de la service mi-au spus sa merg linistit cu ea pana se toceste uniform ca nu le mai toceste pe interior ca au facut unghiul de fuga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.