Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Preturile la masini in tari diferite
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Seri
Pretul unui VW Golf GTI 2.0 TFSI de 200 CP in diferite tari:

Dinamarca 55.999 E
Noruega 48.705 E
Malasia 43.768 E
Portugal 40.936 E
Finlandia 38.750 E
Islandia 38.567 E
Irlanda 35.610 E
Holanda 33.965 E
Corea del Sur 31.573 E
Reino Unido 30.332 E
Taiwán 28.746 E
España 27.990 E
Suecia 27.029 E
Italia 26.801 E
Sudáfrica 26.541 E
Polonia 26.163 E
Alemania 25.415 E
Rusia 25.004 E
Islas Canarias 24.686 E
Australia 23.660 E
Canadá 20.419 E
México 20.354 E
Japón 20.087 E
Rumania 19.086 E
Estados Unidos 16.527 E
air_wolf
preturile sint in EUR, USD, GBP?? in ce sint exprimate?
mike.omega
Cu TVA sau fara?! Aia ce taxa de prima inmatriculare au? biggrin.gif
E acelasi nivel de dotari peste tot???
Seri
Scrie in dreptul fiecarei valori ca este vorba de Euro.
Dotarile sunt similare, alea mai scumpe nu vin in standard cu piele, navi sau bi-xenon. De TVA nu stiu.
TPI este inclusa, dar in Danemarca este ceva jmecherie cu taxa asta. Exista, este imensa, colosala chiar, dar nu este discriminatorie si nu-i deranjeaza pe UE. Era un editorial in AMS de anul asta despre taxa din Danemarca si Norvegia.
Watcher
Tinand cont de cum arata cel de RO, cred ca este exprimat in EURO, fara TVA, si este pretul modelului de baza la motorizarea aia. smile.gif
Paul46623
QUOTE(Watcher)
Tinand cont de cum arata cel de RO, cred ca este exprimat in EURO, fara TVA, si este pretul modelului de baza la motorizarea aia. smile.gif

Chiar si asa, pana-n 56 de mii sa tot pui la optionale... Daca nu ma insel, un GTI LE (ala de 230 de cai) DSG costa cam 36000 DDP (in Romania) cu absolut toate chestiile posibile pe el.
HalbaSus
Pretul in .ro e fara taxe, preturile pentru restul tarilor sunt CU taxe. De aici diferentele. Pretul pentru SUA e tot cu taxe.
Watcher
In Danemarca taxele vamale pt masini sunt deva de genul 150-200%,de aici diferntele. preturile US sunt insa exasperante :bash:
PS:
QUOTE
Scrie in dreptul fiecarei valori ca este vorba de Euro.

LA unii din noi langa pret e un Semn de intrebare intr-un romb.
De obicei Euro se scrie altfel :harhar:
air_wolf
pai e normal, in us sint multe masini mai ieftine. de fapt, cu vama+transport iesi mai ieftin decit luate din romania.
ozz86651
La mine-s doua semne de intrebare fara nici un romb smile.gif.
GTI de baza aici e in jur de 21.000$. Asta face vreo 16800 Euro la cursul aproximat de 0.8. Evaluarea e corecta.
La asta se adauga intre 0 si 8.5% sales tax (TVA) depinzind de stat. Inmatricularea mai costa si aia 100-200$. Asta-i tot.
Acu voua vi se pare ieftin ca cistigati in Euro sau chiart mai bine, in RON. Dar mie care cistig in $ nu mi se pare cu nimic mai ieftin fata de acum 5 ani cind 1$=1.2E.
Watcher
QUOTE
Acu voua vi se pare ieftin ca cistigati in Euro sau chiart mai bine, in RON. Dar mie care cistig in $ nu mi se pare cu nimic mai ieftin fata de acum 5 ani cind 1$=1.2E.

Astea sunt avantajele unei economii mai performante :romania: :1:
Happy_Maker
QUOTE(ozz86651)
Acu voua vi se pare ieftin ca cistigati in Euro sau chiart mai bine, in RON. Dar mie care cistig in $ nu mi se pare cu nimic mai ieftin fata de acum 5 ani cind 1$=1.2E.


Excelent spus ozz! In fapt, echilibrul dintre pretul masinilor si venituri se pastreaza oriunde pe glob. La asta se mai aduga insa si interesele prducatorilor, care pe unele piete sunt destul de "specifice"....
Dany_s
nu stiu de unde au luat ei preturile alea

dar

pot sa zic ca pt US pretul este 17 180 Euro FARA taxe. Taxele difera de la stat la stat. Asta e MRSP-ul, ca acuma fiecare mai negociaza e altceva.
Asta e modelul de baza cu 2 usi, jante de 17", fara navi, fara piele, fara xenon si fara climatronic (cu A/c manual).

Pt Canada, pretul e 21 040 euro FARA taxe. Taxele iarasi difera de la provincie la provincie (intre 7 si 15%) si cu aceleasi dotari ca modelul din USA.

Asta e la cursul de schimb de azi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.