Help - Search - Members - Calendar
Full Version: HondaCRV-vs-Mitsubishi PAJERO
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Iosif26147
buna ziua, am Honda CRV /1997 si doresc o masina noua, eventual Mitsubishi PAJERO 2,5 D ; doresc un sfat obiectiv tehnic; multumesc
f1anatic
Honda Pilot se vinde acolo ? Acura MDX ?
G e o r g e
sef ma enervezi! da o cautare pe google honda romania si acura romania , sau si mai simplu intra pe www.masini.ro si cauta la marci de masini. vei vedea ca nu se vand aceste modele. eu te inteleg si te apreciez dar mai da-o incolo de treaba ca america nu e buricu' pamantului.

la noi , aici pe pamant , unde salariu mediu este de 100E si litrul de benzina costa 70-80ecenti nu ne permitem V8 -uri de 4.7-5l sau oricat! daca ma intelegi (asta ca mi-am adus aminte de topicul cu masina de teren :evil: )
f1anatic
QUOTE(G e o r g e)
sef ma enervezi! litrul de benzina costa 70-80ecenti nu ne permitem V8 -uri de 4.7-5l sau oricat! daca ma intelegi


Nu credeam ca un motor de 3.5 L V6 este atit de mare pt. Romania. Altii vad ca au BMW-uri de 4.4L V8. Si a-pro-pos la 2.60 dolari galonul vine cam 68 centi litrul si la noi. Crezi ca noi ne putem permite V-8-uri ? Cind am venit in America era galonul sub un dolar. Si doar am intrebat...nu am dat cu parul. Nu te enerva. Timpul este pretios pt totzi. Cum nici tu nu ai timp sa cautzi sa vezi ce motor au masinile amintite de mine, nici eu nu am timp sa caut astea. Speram ca cineva sa imi spuna cind raspundea la intrebarea originala.

Ok...hai sa te mai enervez un pic. Suzuki XL-7 cred ca este in aceeasi gama de masini ca si Honda CRV si Pajero 2.5 L Diesel Are un motor V6 de 2.7 Litri pe benzina. Aici sint considerate ca fiind foarte bune. Dar Suzuki are un segment redus pe piatza americana. Iar in priviintza lui Honda CRV vreau sa spun ca multa lume le are aici si sint foarte populare. Personal o gasesc cam mica dar in priviintza fiabilitatii si economiei la benzina este de admirat.

In priviintza salariului mediu de 100 euro in romania. La noi aici pe pamint salariul mediu este 1000 dolari. Cu chirii de 600 - 700 dolari pe luna pentru un apartament cu o camera intr-o zona acceptabila dar nu grozava, cu transport in comun la 2 dolari calatoria, cu benzina de 70 centi litrul, cu case (cu doua camere) in Chicago de la 200 de mii in sus (intr-o zona acceptabila dar nu grozava) si taxe pe proprietate de mii de dolari anual crezi ca la noi viatza este usoara ? Sau ca educatia la college te costa 6-8000 dolari pe an timp de patru ani cu care nu faci nimic: Bachelors. Iar daca esti ambitios si destept si te duci la scoala medicala iesi dator asa...vreun sfert de milion de dolari la o socala privata si vreo 150 de mii la o scoala publica unde concurentza este IMENSA. Si ca iesi doctor pe la 30-35 de ani dupa 4 ani college 4 ani scoala medicala si 3-4 ani rezident. Si poate te insori si tu si ai nevoie de o casa si o masina doua. Asa ca...viatza este DEOSEBIT de grea si aici. Care casa si masini costa si ele vreo 300 de mii asa easy. Se munceste aici pe rupte. Mai mult ca acolo. Doua job-uri este ceva normal pentru imigrantzi. Ca sa stii ca nu vii de acolo si te angajeaza ca doctor sau ca inginer ca au si ei aici, chiar mai bine pregatitzi. Si oricum ii prefera pe ai lor indiferent de cit de legal esti si cit de bine pregatit. Intr-adevar nu traiesti de pe o zi pe alta dar lasa-ma cu buricul pamintului ca America nu este ceea ce pare la televizor. Nu nu, America NU este buricul pamintului.
G e o r g e
am putea sa ne intelegem pana la urma .

XL-7 este si la noi o varinata . dar de preferat la masinile tot teren la noi sunt dieselarele. sunt o caruta de v8 libere pe strazi , dar cine stie ce foreaza in curtea lu' proprietaru'!
nici nu se lansase touaregul si la dorobanti in fata erau 2! de abia am vazut la televizor varianta X5 4.6i , si in oras vreo 3. acum a aparut si 4.8i astept sa vad in oras ! :evil:
Udo_01
Salut!
Iosif,nu stiu de ce nu te uiti la noul CR-V,sau chiar n-ai fost multumit de vechea generatie?Se subintelege ca,noul a fost esential imbunatatit,tipic Honda.vezi www.cr-v.ro .
Comparatia ta cu acest model Mitsu clasa grea nu e tocmai unul cinstit deoarece modelele nu se compara sub nici o forma,plus de asta trecerea de la benzina la dizel e si ea de luat in calcul si totusi are fiecare avantajele si dezavantajele sale ca orice masina de pe piata.La capitolul finante CR-V-ul iese net in fata plus ca,Pajero vine din Japonia,deci taxe la greu.acei 115cp dizel la acea greutate,cred ca,lejer 1700kg nu stiu zau daca sant tocmai cei mai potriviti,in schimb ti se ofera calitati off-road impecabile,tipic Mitsu.

@f1fanatic:labelul Acura nu exista in Europa asa ca si cel Infiniti!!!
iuliana34566
eu cred ca CR-V-ul este o masina destul de buna si mai ales ca nu are taxe vamale iar raportul pret/calitate este cel mai bun de pe piata SUV-urilor.
Ovidiu31432
Cel mai bun raport pret/calitate, colega, il gasesti fara doar si poate la Subaru Forester! Performantele sale on-road si off-road sunt mai bune ca cele ale lui Honda CRV.

QUOTE(iuliana34566)
eu cred ca CR-V-ul este o masina destul de buna si mai ales ca nu are taxe vamale iar raportul pret/calitate este cel mai bun de pe piata SUV-urilor.
iuliana34566
nu te contrazicdar mie mi-a placut forte mult CRV-ul pentru ca este foarte silentioasa si spatioasa,are un portbagaj foaret mare si frane bune.
in plus dotarile sunt numeroase si ofera siguranta unei calatori placute si confortabile.
Udo_01
[quote="Ovidiu31432"]Cel mai bun raport pret/calitate, colega, il gasesti fara doar si poate la Subaru Forester! Performantele sale on-road si off-road sunt mai bune ca cele ale lui Honda CRV.


SE PREA POATE SA AI DREPTATE DAR NICI ACEI 100€ DATI IN PLUS NU-S TOTUL CAND DAI DEJA O GALEATA DE $$$

pt aia Hyundai inca mai viseaza la fiabilitatea Honda iar garantia aia supraprelungita e posibila numai contracost si nu dovada a fiabilitatii!
la categoria 4*4 posibil ca,Hyundai sa fie peste Honda dar cam asta e si singurul capitol unde coreenii castiga,in rest....cam ioc!
malin34426
E cam greu sa sari dintr-un "wippet" intr-un elefant , dar ma rog .
Obisnuit cu iuteala ,o sa iti musti unghiile cu mastodontul.
Cred ca ideea cu forester face cea mai buna trecere si te asigur ca este o masina minunata . Am un var in Bucuresti caruia i-am adus un forester
din Italia , si ma suna in fiecare iarna si-mi ureaza sanatate . cat despre motorul boxer de 2000 , este o bestie care nu depaseste 8 % si daca montezi o instalatie de INJECTIE de gaz vei iesi mai bine decat cu un diesel.
madalina
QUOTE(Udo)
pt aia Hyundai inca mai viseaza la fiabilitatea Honda iar garantia aia supraprelungita e posibila numai contracost si nu dovada a fiabilitatii!
la categoria 4*4 posibil ca,Hyundai sa fie peste Honda dar cam asta e si singurul capitol unde coreenii castiga,in rest....cam ioc!


Nu a spus nimeni ca vreo marca coreeana ar fi peste japoneze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.