Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MASINI SI GRATARE
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Vali105257
Salut toti soferii pasionati de iesiri la iarba verde! Acum doua saptamani am iesit la Sinaia cu prietenii si am pus-o de un gratar...romaneste ca sa zic asa.
In timp ce ne chinuiam cu lemnele si fumul....si berile biggrin.gif , langa noi un nene punea de un gratar de n-am mai vazut! Super scula! Clar nu din Romania.
De curiozitate l-am intrebat pe om ce si cum si ne zice ca este luat din Romanika! Omul ne-a spus ca este un magazin pe net care se cheama grill shop. Fratilor, chiar este si este plin de gratare si tot felul de chestii..
O sa ziceti ca e reclama, treaba voastra insa daca vreti sa vedeti chestii tari vedeti la www.grillshop.ro . merita si totusi nu am primit nimic ca i-am adus in discutie dar o sa le cer.....macar niste bere gratis

edit by air_wolf: reclama este interzisa. topicul insa este interesant biggrin.gif
LLE: n-am vazut ca l-a vazut si mike.
S O R I N
Reclama smile.gif

Treaba mea...biggrin.gif

Dar e buna totusi.. blush.gif

Mai invatam si noi ceva pe aici, nu numai de masini... biggrin.gif
Vali105257
QUOTE(S O R I N)
Reclama smile.gif

Treaba mea...biggrin.gif

Dar e buna totusi.. blush.gif

Mai invatam si noi ceva pe aici, nu numai de masini... biggrin.gif


Salut!
Daca era reclama ceream si eu un ceva acolo. Mi-a placut si probabil ca in august cand va fii ziua mea o sa-mi iau unul. Adevarul este ca au gratare de gratare....
S O R I N
Ok ,ok...daca tu zici...

Dar am eu o presimtire ca o sa inchida topicul.

Stiu ca nu este permis sa pui linkuri .
Vali105257
Sa-l inchida nene ca eu stiu de unde sa-mi iau biggrin.gif
mike.omega
Si ce cauta la news?!
Merge la off topic!

PS: au oamenii niste preturi de imi vine rau!
Vali105257
La news este? pai este o noutate pentru mine...scuze. blink.gif
mike.omega
O fi o noutate pentru tine, insa nu e o noutate auto smile.gif
Tastezi masini.ro/forum nu gratar.ro/forum tongue.gif

Revenind la site-ul asta, nu e complet functional si au niste preturi...
Concret:
Eu mi-am luat un gratar de la metro mai la inceputul primavareii cu 250RONI care arata ca astainsa are si capac si cred ca e si putin mai mare!
A se observa ca asta de pe site costa aprox 400RON blink.gif
S O R I N
QUOTE(Vali105257)
Sa-l inchida nene ca eu stiu de unde sa-mi iau biggrin.gif


Ok nene.... laugh.gif
marius68582
Hmmmmm....inca nu s-a sters/mutilat/inchis/nimicit topicul asta ??? :boxing:
Ce face politia forumului?Doarme ? biggrin.gif


Lasand gluma laoparte,am putea afla si noi lucruri mai interesante daca nu ar fi sterse toate linkurile.Si chiar daca o fi reclama mascata,am tzaspe ani imcat sa nu fiu prostit de 2 vorbe aruncate pe net! band.gif
APROPO,NICI MACAR N-AM DAT CLICK PE CHESTIA AIA CU GRILL! biggrin.gif
Mariustom
offtopic.gif Tizule, pe de-o parte te plângi că se șterg prea repede link-urile, dar și când rămân, că așa vrea conducerea poliției, declari că nu ai dat click.

Nu ești prea nehotărât ? blush.gif biggrin.gif
air_wolf


creditul pentru poze merge la AlexToyota

deci, cam asa se face la noi...
Watcher
Nu pot sa ma abtin: ALA E UN CAINE? blink.gif
f1anatic
Ba era sa va cer friptura ca altfel stergeam topicul de pe fatza forumului...dar dupa ce am vazut ciinele la gratar...Da duceti-va in Korea mea de aici ! Mi s-a facut scirba ...

Faceti scrum aici. Eu in topicul asta nu mai dau.
mike.omega
@Air wolf: ala e vitel, porc?! Ce animal e?! Daca e comestibil sa-mi trimiti si mie o portie, cu tot ce e in a 2-a poza :pet:
HalbaSus
E un miel... sau batal... sau un caine... biggrin.gif
air_wolf
bai ce oameni, isi imagineaza ca mincam ciine!!!! :puke: deh, ce sa faci daca unii n-au vazut in viata lor asa ceva biggrin.gif biggrin.gif
berbecut acolo, asta ca sa lamurim pe unii koreeni dintre noi - deci nu e ciine, nu salivati biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
guerilla
bai da de ce ati chinuit berbecutu la protap si nu l-ati facut ingropat? biggrin.gif
iar discu e bun la casa omului. eu am grataru asta din poza si e super fain.
A K U
O fi berbecutz, da' arata a caine intr-un mare fel biggrin.gif
Vali105257
Salut!

nu stiu de ce reactioneaza lumea urat cand unul ( eu in cazul de fata) mare pasionat de masini, pescuit, plimbari si gratarele am fost entuziast in fata unei initiative cel putin noua pentru mine.

in prezent am un gratar de la weber pe care mi l-am luat cu 7 ani in urma din state si care inca mai trage... ideea este ca dupa parerea mea si dupa o intreaga suita de gratare facute pe el - este cel mai tare. nu am vazut un alt gratar care sa tina si sa sa se prezinte atat de bine. faza e ca daca am tot cautat sa-mi iau unul mai mare de curte, nu am gasit. una e chinezaria de metro si alta e o scula de sua. dai un ban dar merita.

intr-adevar preturile la grillshop sunt mari dar am verificat pe ebay si sunt similare...asa ca fiecare cu ce-l doare ( pe mine acum asta ma arde....) biggrin.gif

asa ca nu trageti in pianist ca nu sunt rau intentionat :minigun:

una peste alta e treaba fiecaruia cat plateste si pentru ce. eu nu sunt platit de grillshop sa fac reclama.
p.s. un site misto e www.weber.com .....tare de tot!
air_wolf
eu am avut unul de fonta vreo 10 ani, luat din franta. doar picioarele le-am schimbat la el, cele originale fiind grele. excelent gratarul.
cel mai bun gratar este cel din fonta.
Vali105257
QUOTE(air_wolf)
eu am avut unul de fonta vreo 10 ani, luat din franta. doar picioarele le-am schimbat la el, cele originale fiind grele. excelent gratarul.
cel mai bun gratar este cel din fonta.


Cele din fonta sunt super tari! din pacate si foarte grele...
Dupa mine cel mai cel e discul....dar aceeasi problema la carat - spatiu si grautate.
Vali105257
Uite una misto din fonta si nu e scumpa.

http://grillshop.ro/osc/product_info.php?m...;products_id=88

Am sunat dar o aduc peste o saptamana. Cica se vinde foarte bine.

E o tipa care raspunde si e super...o sa-i dau intalnire blush.gif
Mariustom
Și de ce a trebuit să deschizi topic nou ? :bash:

Și, în "viziunea" mea, deja te apropii de reclamă, ai grijă.

ninja.gif
AZAZEL
ma bag si eu ca musca !!


cum se face ca , din 10 mesaje cate are vali pe forumul masini.ro, 7 sunt la subiectul de gratare. cu link-uri care te duc in locuri de unde poti sa cumperi gratare cate vrei.

...da ce stiu eu...
_Constantin_
ma bag si eu ca musca ... eu sunt adeptul reclamei daca aceasta e in interesul nostru al tuturor, dar gratarele de acolo sunt enorm de scumpe si nici nu sunt prea ... misto. Eu mi-am facut de curand cu 1900 ron din piatra si cu o masa enorma langa tot din piatra cu chiuveta cu tot deci cam greu sa ma convinga cineva sa dau 23 mil pe un gratar de "lemn".

Ce e curios e ca desi topicul e masini si gratare nu e nici o masina aici asa ca.. la gratar cu un Hilux... cat de misto e sa ai o masa acolo in spate.
Mariustom
Ahaaaaa, deci ați observat și voi ??!
Și eu am văzut că tipul are o "fixație" cu acel site, din cauza asta i-am și atras atenția.

Oricum, aici se vor băga poze, întâmplări, pățanii, etc de la ieșirile la "iarbă verde" biggrin.gif :wave:
mike.omega
Ietete!
Daca radeam topicul de pe forum din prima(cum de altfel m-a mancat mouse-ul) mi-ar fi sarit omu in cap ca el e nevinovat si mai stiu eu dar am zis hai! Mai ales ca am si argumente impotriva preturilor de pe acel site.
Nu mai spun ca solutia lui Constantin, pe care am sa o adopt si eu(la care adaug si o chiuveta) este za best!
Insa problema e ca pt gratar trebuie nu stiu ce fel de caramida si nu din asta simpla ca se crapa. biggrin.gif
A K U
Auziti, pot sa-mi fac si eu reclama la agentia mea de turism (oops, de fapt nu e a mea, e a sotiei) ca vorba aia, are superoferte si da si reduceri pentru membrii forumului? Si are si un site misto si pana acum n-am avut clienti nemultumiti biggrin.gif
Xalanx
QUOTE(Dies Irae)
Auziti, pot sa-mi fac si eu reclama la agentia mea de turism (oops, de fapt nu e a mea, e a sotiei) ca vorba aia, are superoferte si da si reduceri pentru membrii forumului? Si are si un site misto si pana acum n-am avut clienti nemultumiti biggrin.gif

Da, da!!! Baga!!!
_Constantin_
QUOTE(mike.omega)
Ietete!
Daca radeam topicul de pe forum din prima(cum de altfel m-a mancat mouse-ul) mi-ar fi sarit omu in cap ca el e nevinovat si mai stiu eu dar am zis hai! Mai ales ca am si argumente impotriva preturilor de pe acel site.
Nu mai spun ca solutia lui Constantin, pe care am sa o adopt si eu(la care adaug si o chiuveta) este za best!
Insa problema e ca pt gratar trebuie nu stiu ce fel de caramida si nu din asta simpla ca se crapa. biggrin.gif


Asa e, se crapa dar caramida aia de care ai nevoie se gaseste usor iar pretul este la fel cu cea normala, poate putin mai scump si arata mult mai bine. Vezi ca la cimentul de legatura trebuie adaugat pamant "rosu" sau pamant argilos si mai putin nisip. Daca pui doar ciment si nisip in 1-2 ani cand va bate vantul... vor incepe sa zboare caramizile...

Uite asta a iesit la mine, mai trebuie finisat dar .... [img=http://img78.imageshack.us/img78/3972/image083az3.th.jpg]
air_wolf
aramida refractara, aceasi ca pentru soba. parca asa se chema.
f1anatic
QUOTE(Dies Irae)
Auziti, pot sa-mi fac si eu reclama la agentia mea de turism (oops, de fapt nu e a mea, e a sotiei) ca vorba aia, are superoferte si da si reduceri pentru membrii forumului? Si are si un site misto si pana acum n-am avut clienti nemultumiti biggrin.gif


Tu vorbesti serios ? Ia da-mi un mesaj privat cu adresa de web.
HalbaSus
Cateva sfaturi pe care le pot da despre gratarele astea construite:
1. Hornul sa fie cat mai lung
2. hornul sa fie amplasat cat mai "in spate" (adica cat mai departe de suprafata de lucru)
3. Distanta dintre "gratiile" gratarului si gura hornului trebuie sa fie cat mai mica dar totodata sa permita o manevrare usoara a alimentelor de pe gratar
4. Daca aveti posibilitatea sa faceti un gratar mai mare atunci puteti include in gratiile gratarului si o "gaura" cu diametrul de aproximativ 15-20 cm. E ideal pentru tigai, ceaunuri, wok-uri, prajit de slanina, etc...
Vali105257
scuze ca am suparat! daca o sa va uitati pe forum eu nu sunt genul care sa scrie aici sau in alte parti. 1 ca nu am experienta si 2 ca nu imi place sa ma bag aiurea in seama.

una peste alta promit sa nu mai impartasesc din ce gasesc si-mi place fiindca asa cum ati spus si voi suna a reclama iar reclama se plateste.

toate bune si o sa va trimit poze de la pescuit ! daca o sa iasa ceva....

PACE!
Vali105257
spe ca v-am facut sa zambiti....
air_wolf
QUOTE(Vali105257)
spe ca v-am facut sa zambiti....


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif buna idee...
Vali105257
luati si voi... e tot reclama? :ban:
http://www.barbecueweb.com/recipes/bbq_chicken_recipes.html

pofta buna!
Vali105257
QUOTE(air_wolf)


creditul pentru poze merge la AlexToyota

deci, cam asa se face la noi...


O da! am urmat exemplul si mi-am luat ( nu-i adevarat) o scula de gratar - vezi poza. Asta ca sa nu mai zica lumea ca fac reclama lu cei de la www.reclamă.ro!
A K U
Oameni buni, si eu fac gratare la greu, da' sincer n-as putea sa mananc din chestiile alea cracanate la protap nici daca as muri de foame. Mai bine mananc un colt de paine cu branza si rosii. Senzatia pe care mi-o dau este total opusa celei de pofta, da' poate sunt eu mai queasy, ca in romana suna mai urat cuvantul respectiv...:pet:
Acum observai ca iconita pe care am pus-o mai sus se cheama pet laugh.gif, daca ma-ntelegeti pe undeva biggrin.gif
mike.omega
Poti sa-ti imaginezi ca e un pui facut la rotisor in cuptor biggrin.gif
Ala nu sta cracanat dar....
Vali105257
QUOTE(mike.omega)
Poti sa-ti imaginezi ca e un pui facut la rotisor in cuptor biggrin.gif
Ala nu sta cracanat dar....


puiu cracanat....e tare
A K U
Nici ala nu prea imi place, mike. Ultima oara cred ca am mancat pui la rotisor acu' vreo 3 ani...
Baby Blues
mie imi place lucrarea din partea a doua. Superb!
ValiR
Weekend-ul acesta am fost si eu la Surduc, la 93 km de Timisoara, o iesire de weekend bine venita. Vreme frumoasa, numai buna. Tot felul de gratare pe acolo, noi ne-am luat ceva ieftin pe la 30 RON si a fost suficient, cred ca mai important e cum pregatesti carnea wink.gif
Din PACATE, nu poti merge undeva sa te relaxezi pentru ca adeptii manelelor ascultate la maxim sunt peste tot... azi noapte nu am reusit sa dorm decat foarte putin, spre dimineata, si asta pentru ca a trebuit sa suport racnetele femeilor si dj-ii de ocazie, imbibati cu alcool... Cred ca doar in varf de munte as mai scapa de ei.
De asemenea, sa nu uitam si a doua "specie" prezenta la astfel de manifestari de weekend... smecherii cu scuterele de apa care daca nu se dau cu ele langa mal unde altii mai inoata nu se simt bine si fetele nu ii remarca... unul dintre ei a ajuns ieri cu scuterul sub bara de protectie fata a unei masini dar ce conteaza, distractie sa fie!
In concluzie, pentru un gratar reusit cred ca mai putin conteaza pe ce e facut... si vorba aceea, care o stim cu totii, avem o tara frumoasa, pacat ca-i locuita.
fishbone
Da, eu cu o jumatate de gura ma smiorcai ca nu stau intr-un oras mai interesant precum Chicago si ca stau mai la tara, insa in acelasi timp eu am uitat de notiunea de "iesit la iarba verde la gratar". Practic, ai mei nu numai ca au gratarul la ei acasa, au si iarba verde. 3 acres worth of it.
Si eu care credeam ca romanii sunt total impotriva ideii practicului sau mai bine zis gratarului american, stau sa aflu ca un asa site merge si inca merge bine.
Al batranului este cu gaz. Desi gratarul ieste brici, focul de lemn nu poate fi inlocuit no matter what. Si mi-e cam dor de-un disc, sincer sa fiu.
mike.omega
Stai linistit ca sunt unii romani pentru care curtea nu este obligatorie sa faca gratar, ies in spatele blocului si afuma tot cartieru :angel:
Mariustom
Și nu numai că afumă, dar îi și face pe ceilalți să saliveze blink.gif
gabi4
pe aici pe unde stau se practica cu garajul deschis biggrin.gif
Sorin104552
In curte, la gratar.
Seara, de decor, foc mic, in cuptor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.