Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A3 ???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi > A3
cristian106805
Salutari !!! beer.gif
Am cumparat si eu de curad un A3, 1.6, 2001, 45000Km din germania si ma intereseaza cum se comporta pe drumurile de la noi din tara ..... mai exact cum rezista la drumurile noastre.
Iulian HondaFan
e 1.6l V8? biggrin.gif
HalbaSus
A3-ul din 2001 e bazat pe platforma golfului IV, suspensii spate semi-independente. E o suspensie destul de simpla si fiabila in comparatie cu cele de pe A4/passat.

P.S: Iulian, omul e fan R8 - de acolo e si poza cu V8-ul, apropo, ce mai muncesti ca nu prea te-am mai vazut pe forum... vezi ca munca in exces nu e sanatoasa biggrin.gif
cristian106805
Mda, .... exact la treaba asta ma gandeam si eu cum rezista suspensiile, directia si treburile astea, daca trebuie o atentie mai mare, sau ce durata de viatza au cu drumurile astea a noastre.
Despre suspensia fatza si directie stii ceva, cam cat o sa ma tzina blush.gif ???





PS.

Cat despre V8-ul din poza ... nu cred ca este pe aici vre-un iubitor de Audi care sa nu-si doreasca masina ce-l poarta biggrin.gif
Mihai98076
Eu am un A3 Diesel 105 CP din septembrie2006.De atunci o am eu ,masina e din iunie 2002.Sint super multumit de ea ca tinuta de drum si tot ce vrei.are 166.000 km si de vre-o 25.000km o am eu.si se comporta la fel ca in prima zi.singura ei problema este ca e foarte joasa si mi-e frica de borduri ,dimburi cit despre drumuri de tara..nici vorba.Cit despre piese nu sint chiar scumpe si am inteles ca tot ce inseamna punte,frine si amortizoare sint identice cu cele de la Octavia Tour Sport.
si sa fiu sincer..tare greu imi vine sa cred ca re numai 45.000 km.in Germania nr asta de km il faci intr-un an.Poblema nu este nr de km pt ca motorul nu cade asa usor dar e nasol ca nu stii cind sa schimbi distributia.
ionut83652
in general la masinile de mama a doua schimbi distributia cand o iei la vag si pompa de aapa obligatoriu ! oricum distributia nu tine doar 100 de mii fix si se rupe marge si 200 in cazuri extreme (cum am patit eo nam stiut ca am curea de distributie )dupa 200 mii km tot nu se rupse dar huruiau rolele deci nui bai !dar asa e cel mai bine cand iei o masina second schimbi uleiul si curelel !
cristian106805
Masina am luat-o direct de la Audi din Germania si are service-ul facut la zi tot la Audi, am verificat si la ei in baza de date si la Timisoara cand am ajuns in RO.
Si am vazut si actul cu care au preluato ei de la o batrana nascuta in 1939 ca avans pt modelul nou biggrin.gif plus ca nu cred ca la reprenzentantza la ei se ocupa cu dat de Kilometri inapoi si faze dinastea ... biggrin.gif
In rest totul e OK si sper sa ramana asa cat mai mult timp ...
cristian106805
Oricum primul lucru am am bagat-o in service si am verificat tot ce se putea verifica la ea..... :angel:
Si am schimbat uleiul si toate fltrele(vreo 4) + un furtun de la recuperatorul de gaze(cred ca asa ii spune) care a fost vreo 70 E :evil: restul au zis ca e in regula, cat despre distributie pana la 90.000 mai e ..... dar oricum o sa o schimb pe la 80.000.
G e o r g e
din 2001 si doar 45 000 km ? blink.gif
cristian106805
DOOOOHHHHHHHHH biggrin.gif
cristian106805
Cand la-m luat de acolo avea 42.500, nu prea s-a carat bunicutza .... cred ca a fost doar dupa apa .......
HalbaSus
George, ce te mira ? a mea are tot 45.000 km si e din 2000... dar am fost sfatuit ca daca vreau sa o vand sa dau kilometrajul inainte macar cu 100.000 km ca altfel nimeni nu ma ia in serios biggrin.gif
cristian106805
beer.gif Asa au spus si prietenii mei, doar ca eu nu am luat-o ca sa o vand oricum sa stii ca foarte greu m-au convis cei de la Audi din Germania, nici mie nu-mi venea sa cred, dar mi-au aratat pe istoricul de la service tot ce a fost schimbat si cand + ca masina arata impecabil, inclusiv tapitzeria e ca si noua ....
Nu am mai avut ce sa obiectez ...
Baby Blues
Daca tot suntem la acapitolul asta, adica... A3 sa expun si eu o problema. O sa plec prin strainatate prin septembrie. Acum am vreo 7000 de km. Probabil prin sept o sa am vreo 10.000 iar dupa calatoria din Europa probabil o sa o bag direct la service la 15.00 de km.
Intrebari pt ale caror raspunsuri o sa multumesc profund:
1. Daca depasesc perioada de service sau km, sunt probleme? ( probabil o sa aflu de la Audi dar daca stiti din proprie experienta , va rog sa-mi spuneti).
2. Se poate face service-ul in strainatate?
3. Se completeaza ulei ( probabil tot de la Audi o sa aflu), in caz ca o sa observ lipsa?
Multumesc anticipat!
Watcher
1. Daca depasesti sub 1000k nu e nimic.
2. DA, ba chiar daca ajungi prin germania e evident mai bine wink.gif
3. Unii zic sa schimbi tot uleiul. Mie de la service audi mi-au zis sa completez.
cristian106805
1. In cazul depasiri termanului de service nu stiu daca o sa fie vreo problema, poate doar in cazul in care se intampla ceva cu motorul o sa zica ca din cauza aia.Ca ai depasit termenul.
2. Despre service ..... ce sa zic ..... daca ai ocazia sa-l faci acolo nu ezita.Ai sa iesi la jumatate de din cat te costa aici, plus ca se lucreaza altfel.
3. poti sa complectezi ulei dar sa fie acelasi model care e in motor.
In rest ..... Drum Bun !!!
Baby Blues
Mda multumesc! Mi se pare ca scrie pe capacul de ulei ce ulei foloseste. O sa-mi iau un bidon de ulei cu mine la drum ca sa stau sa caut prin strainatate. Oricum astea au fost niste sfaturi preliminare care ma ajuta in discutia cu cei de la Audi. Mai mi-au spus niste prieteni ca ar fi mai bine sa fac asta in strainatate. Nu stiu daca am nevoie de programare? Ce ziceti ?
Laurentiu_007
Am citit tot ce ati scris despre A3 si sincer imi place masina asta. Anul viitor tatal meu trebuie sa schimbe masina (acum are un Opel Ascona) si as vrea sa va intreb daca am vreo sansa sa gasesc un A3 la maxim 7000 de euro. M-ar interesa 1.6 p benzina.
Cristi2
http://www.autovit.ro/html/2/9/9/9/562999.php

anuntul asta zice ca da. mie oricum mi se pare cam ieftina masina pentr ce are pe ea.
CatalinKRK
Din ce vad eu masina aia e avariata (vezi titlul).
Laurentiu_007
Da, am vazut si eu ca este avariata. Totusi cred ca voi gasi insa cu un rulaj cam mare care ma cam descurajeaza.
bogdan75164
@ cristian 106805 - ti-am trimis un pm referitor cumparare audi de la reprezentanta germania. te rog sa-mi raspunzi, sau, in masura in care subiectul intereseaza si pe alti forumisti, te rog raspunde la aceasta marca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.