Help - Search - Members - Calendar
Full Version: instalatie GPL pe Nissan Almera
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
codrin107230
Am o intrebare pentru colegii cu mai multa experienta; despre ce este vorba :
Urmeaza sa achizitionez un Nissan Almera SH (dintre cele de la baietii de la Connex), cel cu motorul de 98 CP; masina are circa 50.000 de kilometri la bord, si este de prin noiembrie 2004.
Masina vreau sa o iau pentru nevasta-mea (am avut un Nissan Micra model vechi, am fost foarte multumit de el, l-am dat la 220.000 de kilometri, si inca face treaba) care majoritatea kilometrilor ii face in oras (circa 90 %).
Un prieten m-a sfatuit sa-i pun din prima instalatie pe gaz (recomandare : instalatie secventiala Tomasetto, cu STAG 200, la circa 2200 RON cu TVA) pentru a avea costuri de exploatare cat mai mici (combustibilul urmeaza sa-l plateasca dansa biggrin.gif ).
Nu sunt insa foarte hotarat (faptul ca pierd din putere chiar nu ma deranjeaza deloc) si va rog sa-mi dati un sfat in sensul asta.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Arheopterix
Motorul de almera nu e unul insetat.
Nu vad ce rost are.
fa socoteala cati litri de benzina cumperi cu 2200 ron si cat faci economie la consum.Nu cred ca i-ti vei face nici un concediu la slobozia cu banii pe care ii vei economisi.
Random
Eventual poti cumpara o masina care sa consume mai putin si gata. Cu Almera de 98 cp, consumul n-o sa-ti sara de 10% niciodata, extraurban consuma intre 5,5 si 7% in functie de talpa...ce vrei mai mult(sau mai putin)?
Vrei neaparat sa-ti complici viata montand un GPL pe Almera?!
Eu unul nu as pune GPL pe alta masina decat Logan sau Cielo.
codrin107230
Arheopterix,
Am urmat sfatul tau si am facut un calcul privind costurile; el ar arata cam asa :

costuri benzina la 1000 de kilometri, la un consum de 9 l/100 in oras si 6 l/100 in afara, cu o pondere de 90 % din kilometrii totali parcursi in oras, si 3,3 RON / l = 287,1 RON / 1000 km parcursi

costuri gaz la 1000 de kilometri, la un consum de 10 l/100 in oras si 7 l/100 in afara, cu o pondere de 90 % din kilometrii totali parcursi in oras, si 1,7 RON / l = 164,9 RON / 1000 km parcursi

Rezulta o economie de 122,2 RON la 1000 km parcursi cu gaz, si ar insemna o amortizare a investitiei abia dupa 18.000 km parcursi, ceea ce este destul de mult, avand in vedere ca nevasta-mea merge undeva la 500-600 km / luna.

Random,
Vreau sa iau aceasta masina pentru ca il cunosc pe cel care a condus-o, si in plus sunt fan Nissan(asta lasand la o parte pretul prietenos cu care mi-o vinde).
S-ar parea ca ai dreptate ca s-ar putea sa-mi complic viata montand GPL pe Almera, nu atat dpdv al pierderii de putere al motorului (nevasta-mea nu ar sti sa faca diferenta) cat datorita faptului ca rezervorul iti ia din portbagaj (chiar daca este montat in locul rotii de rezerva) si din cate am inteles, in garantie te obliga la revizii la 3 luni (indiferent de nr. de kilometri parcursi) care costa circa 90 RON fiecare. In rest, ce am citit pe net despre GPL (www.agrom.ro) suna destul de bine.
Eventual ma gandesc sa vad in primele cateva luni care-i treaba cu consumul (actualul proprietar nu a stiut sa-mi dea o valoare reala, nu-l interesa ca platea firma combustibilul) si sa mai fac o evaluare atunci.

Multumesc pentru ajutor
Calin82805
Cu Arhi si Alin. Eu am o medie de 7.29 pe ultimii 15000 km.Majoritatea la drum lung, dar si destul Bucuresti si Cluj deci aglomeratie si mers cu 1-2.
Si eu cred ca nu merita. Consumul de GPL este undeva pe la 1.7 x consumul de benzina iar pretul este intr-adevar 1/2 fata de benzina.
Pe medie (ridicata ) cu GPL platesti cca 21.5 RON/100 Km iar la benzina cca 26.5 RON/100 km . 2200/5 = 440 sute km deci amortizarea va aparea undeva intre 42 si 45 mii k, daca nu cumva mai tarziu.
Daca adaugi reducerea portbagajului, si un grad sporit de pericol (coliziuni ) eu nici nu m-as gandi la asa ceva.
Ceva mai mic si diesel e solutia optima, daca consumul este criteriul primordial.
Succes.
Random
Codrin, daca-l cunosti pe tipul care a folosit masina si sti ca e ok, mai ales daca mai esti si fan Nissan, atunci ia-o si bucura-te de ea, dar n-o "carpi" cu GPL. Pot sa apara complicatii la montare cu admisia, alimentarea, amestecul, etc, trebuie eventual facute niste improvizatii pentru a adapta instalatia GPL la motorul Almerei.
Calculele pe care le-ai facut sunt cam optimiste, s-ar putea sa ai o surpriza daca te bazezi pe ele. Dupa parerea mea, Calin a fost mai realist in calcule.
Eu nu zic ca Almera e o masina de lux,dar e o masina frumoasa, eleganta, confortabila, nu se "preteaza" la GPL. Daca-i vrea sa faci taxi cu ea atunci mai merge.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.