Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CONSUM SI PERFORMANTE YARIS DIESEL
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
lucian14
Cat de reale sunt consumurile date in manualul masinii?
Ce viteza ai la 3000 ture (cuplu maxim) pe autostrada, este viteza cea mai economica (croaziera) la drum lung?
DAN
QUOTE(lucian14)
Cat de reale sunt consumurile date in manualul masinii?
Ce viteza ai la 3000 ture (cuplu maxim) pe autostrada, este viteza cea mai economica (croaziera) la drum lung?

Yaris-ul nostru de drive-test are 48.000 km aproape.acum indica un consum undeva intre 5l/100km si 5.5l/100km , depinde de cine il conduce..biggrin.gif.La 3000 rpm ai undeva la 120 km/h daca imi aduc eu bine aminte, iar ca viteza maxima, eu am mers cu ea cel mai mult cu 192km/h.
Tiberiu61940
QUOTE(DAN)
iar ca viteza maxima, eu am mers cu ea cel mai mult cu 192km/h.

??? Pe site-ul oficial www.toyota.ro se specifica viteza maxima 175.
DAN
QUOTE(Tiberiu61940)
QUOTE(DAN)
iar ca viteza maxima, eu am mers cu ea cel mai mult cu 192km/h.

??? Pe site-ul oficial www.toyota.ro se specifica viteza maxima 175.

Aia e viteza maxima constructiva..adica viteza pana la care constructorul garanteaza ca masina va functiona in parametri.Asta nu inseamna ca aia e viteza maxima ce poate fi atinsa..wink.gif
lucian14
Noi vorbeam de motorul diesel care are max in carte 180 km/h...smile.gif
De obicei aceasta viteza se depaseste lejer fiindca toyota stiu ca nu limiteaza din ECU viteza max. (recomandata de producator) beer.gif
Deci am testat eu la 3000 RPM Yaris diesel are 135 km/h... :angel: atat am voie in prima mie de kilometrii blush.gif
DAN
QUOTE(lucian14)
Noi vorbeam de motorul diesel care are max in carte 180 km/h...smile.gif


Pai si eu tot de motorul diesel vorbeam...
lucian14
Dar Tiberiu se uita la 1,3 benzina, probabil, si am zis sa nu-l lasam derutat biggrin.gif
Tiberiu61940
Nope, eu ma uitam la 1,4 D4D. Dealtfel, pe site le aveti pe toate 3 side-by-side, si la benzina e si mai mica viteza.
O sa fur yarisu nevestei, ca e 1,4, si o sa fac o proba (pina acum am dus-o doar pina la 150). Numai ca e cam greu de gasit spatiu liber in ultima vreme.
A, si carte tehnica nu mi-au dat la yaris sa vad ce scrie acolo... ca s-a ratacit pe la showroom
lucian14
Mie mi-au dat 2 carti una engleza si una romana.
Consumul ma cam deruteaza am iesit la 10% :evil: A mai avut cineva in rodaj problema asta? Am mers cam tare la drum lung 130km/h...
Later: Cred ca am calculat eu gresit ...am pus un plin in plus la calcule biggrin.gif fiindca am luat-o cu rezervorul gol si prin metoda plinului trebuie sa fac calculul inainte sa pun motorina
Deci corectez consum 6,7%
ivd
tm- tg.jiu 3.7l/100km(masina noua mers ca la carte)
dupa 1500km 4-5(depinde de stil)
vit. max 170km
yaris 1.4 D4D 75cp(parca)
lucian14
Ultimul consum 6% mixt viteza medie 85km/h...adica 130-140 afara si restul ca melcul prin bucuresti blush.gif
Masinuta ar merge sub 4% afara, dar trebuie sa ai rabdare sa mergi constant sub 100km/h...
22nst
QUOTE(dan106253)
...yaris 1.4 D4D 75cp(parca)...


1.4 d4d de pe yaris are 90 cp smile.gif
192 km/h este o viteza destul de mare smile.gif
cu avensis 1.8 eu am atins 220 cu toate ca toyota declara 200 smile.gif
lucian14
Am mers 175km/h si mai mergea, dar nu mai aveam eu drum...smile.gif La 1,4 D4D motorina sa fie buna, ca sare de 180 km/h sigur ... motorul meu nu e lasat (am 1600km)
ivd
ionel, yaris-ul despre care vorbesc eu este din 12. 2005. din 2006 a aparut cel de 1,4l la 90cp(este mult peste cel vechi din toate punctele de vedere ) .
lucian tu ai motor de 90cp? daca da.....doamne ce masina arigato.gif :coolspeak:
lucian14
Da e motorul de 90CP...mai mult decat imi trebuie biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.