Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Din 2011 vor DISPAREA motoarele cu ardere interna din F1!
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1
Andrey75353
Acum o saptamana am aflat de pe teletextul celor de la Eurosport ca FIA va impune din 2011 schimbarea motorului cu ardere interna si inlocuirea acestuia cu unul ecologic!
Astazi toata presa de specialitate mai ales din germania confirma acestea , chiar si pe site-ul oficial Max Mosley confirma si el cele spuse : ''The Grand Prix sport has to rethink and change if it wants to survive.''
Cu alte cuvinte se vor lua masuri radicale!
Cu parere de rau cred ca Formula 1 nu va mai fi niciodata la fel!
'' I don't concider anymore F1 a sport.''
EU103582
Ai foarte mare dreptate. Datorita noilor tehnologii, formula unu nu va mai fi la fel v-a fi mult mult mai buna.

Si din ce stiu eu mult mai rapida.

Ca sa nu mai spun ca motoarele vor fi mult mai fiabile, fie ele pe hidrogen sau chiar full electric. Oricum un hibrid ca prius v-a aparea cred ca ceva mai devreme in f1
Andrey75353
Nu stiu daca va mai place cuiva ...sa auda o masina de F1 ca o masina de spalat!
Ce-i drept e un rau necesar....
EU103582
daca or sa fie pe hidrogen nu garantez ca stau lucrurile cum zici tu.

Daca sunt electrice.......ei bine....aici nu stiu cum or sa stea lucrurile dar nu cred ca se vor auzi ca niste masini de spalat!
Watcher
Eu cand am citit titlul threadului asta m-am gandit:
se face tercerea la motoare cu reactie? biggrin.gif
f1anatic
Parca vad ca tehnologia o sa fie un turbo diesel hibrid ?
Leone
Dap, si va castiga pilotul care va face consumul cel mai mic! :puke:
Seri
Ca sa scoata consum mic vor avea roti de bicicleta cursiera, late de 2 cm, iar la standuri vor opri motorul. biggrin.gif
20krpm
au fost mai multe idei cretze de-ale lu max pe teme similare. una care mi-a placut a fost introducerea unui booster electric, activabil de un numar limitat de ori intr-o cursa, care sa se incarce in perioadele de frinare, si sa dea vreo 20hp in plus. ca la cursele de A1GP, daca cineva le urmareste. ala ar deveni un joc interesant de strategie.

champ car in US foloseste motoare pe methanol, de 2.5l V8 (parca), din care scot in jur de 750hp. deci nu inseamna neaparat ca daca F1 trece pe altfel de combustibil o sa se piarda dramatic din puterea motoarelor. ce pot sa zic insa e ca la o cursa de champ cars miroase de parca s-au spart vreo 10 conducte de gaz, pe cind la o cursa de F1 miroase de parca cineva a razuit si a aprins maciulii de betze de chibrit. (iar la o cursa de nascar miroase a ceapa prajita de-ti muta nasu, dar asta nu din cauza masinilor.)
James Kilowatt
Cursa la care se scoate consumul cel mai mic exista deja, asa ca i-au suflat idea lui Bernie.
http://www.gizmag.com/go/2946/
Si a dracu' e sponsorizat de petrolisti... aia care ascund toate inventiile de economisit carburant si toate perpetuum mobile-le biggrin.gif
Mai exista inca unul mai "uman", tot shell, "Fuel economy challange"


Oare ce pricepe FIA prin "motoare ecologice"? Ca si hidrogen, electric sau aer comprimat tot energie inseamna care tot prin CO2 sau deseuri radioactive se obtine...
Oana
sa treaca pe biodiesel si in loc de maciulii de betze de chibrit o sa miroasa a cartofi prajiti... blink.gif
20krpm
aaa... nope. masinile dupa care miroase a cartofi prajiti de fapt merg cu ulei, provenit din oalele de fiert in ulei (deep fry) din restaurante. pe-aici sint la mare moda nush ce naiba de mercedesuri diesel, un model de-acu vreo 15 ani, care merg cu ulei d-asta fara nici o adaptare.
Oana
da-mi voie sa te contrazic...biodiesel-ul se face si din uleiul ars de la fast food-uri...prima fabrica de biodiesel cu asta a incepul si apoi a trecut pe rapita, soia si altele...afacerea viitorului, as numi-o eu, datorita materiei prime folosite...totusi, va fi destul de greu sa convingi populatia sa inceapa sa foloseasca biodiesel pentru ca dpdv financiar nu iesi mai bine...desi biodiesel-ul este mai ieftin decat motorina, consumul este cu 5% mai mare decat in cazul combustibilului traditional...concret, ai nevoie de mai mult biodiesel decat motorina pentru a parcurge aceeasi distanta...si atunci cheltuiesti cam la fel...in cazul asta trebuie sa-i convingi sa foloseasca biodiesel pentru protejarea mediului (emisiile se reduc cu 90%)...pentru tarile civilizate nu va fi greu, dar ptr romania, cam da...ca la noi nu-i convigi decat cu bani, nu cu povesti despre mediu... :bash:
am fost off topic, nu? biggrin.gif
James Kilowatt
Tarile civilizate n-au suprafata si clima sa cultive "biodiesel" in cantitati suficiente. Si e impropriu spus ca e mai curat... singurul avantaj este ca o mare parte din CO2-ul emis e refixat prentru recolta urmatoare.

"Productia" de biodiesel la hectar este de aproximativ 1200L/an. Adica, sa zicem, ajunge cu pentru un golf TDI 25.000km, adica sa zicem iar cu indulgenta cam un an.
UE are aproximativ 225.000.000 masini (fara camioane si alte alea).
UE are suprafata TOTALA 475.400.000 hectare. (cu tot cu munti, paduri, orase, rauri, ramuri).....

Cu alte cuvinte, daca nu reusesc astia sa transforme si celuloza in carburant (diesel sau etanol) am pus-o blush.gif ...
gabi4
QUOTE(oana87995)
pentru tarile civilizate nu va fi greu, dar ptr romania, cam da...ca la noi nu-i convigi decat cu bani, nu cu povesti despre mediu...

daca va scrie TDI pe ele va fi un succes laugh.gif
f1anatic
FIA reveals more radical plans for 2011
28 June 2007

The FIA has come up with a number of proposals to shake up Formula 1's technical regulations from 2011. Biggest surprise is the introduction of electronically-controlled moveable wings.

The plans proposed by the FIA are designed to make the sport more road-relevant, environmentally friendly and obviously more cost-effective. At the same time the FIA hopes to improve overtaking.

The proposals came out following a meeting of the World Motor Sport Council in Paris. The FIA published a framework document to get discussions started with the teams. The most radical aspects of the document concern the chassis regulations.

The proposals set by the FIA:

Engine efficiency
To limit engine power by imposing a maximum energy flow rate. However, there will be few restrictions on the engine cycle, which can include turbo-charging and energy recovery. It is believed that this will lead to a gain of at least 20% in thermal efficiency.

Drag
To allow moving aerodynamic devices, which will reduce drag by over 50% and allow a 40% reduction in the power required to maintain current speeds.

Energy recovery
Energy will be recovered during braking and returned to both front and rear axles when accelerating. The amount of energy returned on each straight will be limited in order to prevent top speeds exceeding the safety criteria for the circuits.

Fuel
The total amount of fuel energy to be consumed during a race will be regulated, encouraging further overall efficiency. The CO2 emitted will be further reduced by the introduction of gasoline which is partly derived from sustainable, non-food bio sources but complies fully with pump fuel legislation.

Overtaking
Formula One cars currently find it very difficult to overtake because of the influence of the car in front. New aerodynamic rules will halve the downforce, and de-sensitise the car to the influence of the wake of the car ahead. It is also proposed to eliminate automatically the downforce deficit of the following car.

http://f1.gpupdate.net/en/news/2007/06/28/...plans_for_2011/
adam109372
bicycle.gif
Salve fratilor eu sunt mai nou intr-alde de-astea cu forumurile dar cred ca am nimerit bine.
Alea au fost declaratii de a bulversa si incita,caci asta doreste mogulul f1.
Sa incite la polemici si discutii care aduc publicitate si interes marit si money , f multi money.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.