Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ntrebare de incepator
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
serban26070
Am o posibilitate de a achizitiona un peugeot 406 din 1999, problema ar fi ca are 200 000 km la bord, masina e intretinuta si are toate reviziile facute. Intrebarea mea e cam urmatoarea : nedispunand de fonduri materiale foarte mari mi-e frica ca dupa ce o iau o sa inceapa sa cada de pe ea piesele si de aceea as vrea sa imi spuna cineva cum se compoarta masina asta dupa atati km (peugeot-ul in general) si cam cat de scumpe ar fi eventualele reparatii.Pe scurt cat de fiabila este masina?



Va multumesc mult
alex20
Deci sa inteleg ca vrei sati iei o coaja de 206 cu 200000 km la bord.Ai de capu meu revinoti la realitate.Eu am un cielo nou de 1 luna si deja nu mai am planetara fata dreapta ,suspensie spate ,joc la volan.Credema ca si in 2 sapt poti distruge o masina sa nu mai vb de atatia ani.Doi la mana 206 este o masina nefiabila si asta pt ca piesele sunt exagerat de scumpe ,calitatea nui cine stie ce,plus cai atata de mica ca o poti folosi numa in oras.Eu zic ca faci o greseala daca nu dispui de fonduri rezonabile.
admin
De cand e puegeot 406 din 1999 coaja? :shock:
Iulian8
greu cu cifrele astea...
406 e o masina f fiabila si buna , nici nu ai ce sa compari cu cielo care e un jaf oltenesc.
cu masina n-ai treaba la 200.000 km, totusi sunt cam multi, iar daca vrei sa o cumperi fai o verificare riguroasa si apreciaza faptul ca propietarul n-a dat km inapoi deci e sincer.
multi au masini chiar mai scumpe , care le arata in bord 20.000 km insa numai dumnezeu stie cat are real, cel putin tu sti exact.
negociaza la pret.
mike.omega
Cam cat costa masina???
Motorizare diesel sau benzina :?:
Daca e diesel trebuie o verificare buna, deoarece poti avea probleme de fiabilitate pe viitor :roll:
Radu_
peugeot-urile sunt masini, bune, si nu cedeaza la 200.000 km, iar comparatia cu cielo nu e binevenita - nu se pot compara masinile astea

problema e ca la peugeot piesele, sunt, nu scumpe, foarte scumpe - asta e singura problema, dar daca masina e intretinuta, si arata bine, si daca si pretul e atractiv, atunci merita
motorul ala duce vreo 350.000 km, mai ales daca e diesel, si in rest, depinde in ce stare e suspensia, adica daca a mai fost facut ceva la ea, daca a mai fost schimbat ceva...
cristianc
O intrebare. Eu ma gandeam sa cumpar un Peugeot 406 din 2000./100.000 km. Cere 10.000 euro. Pe a ta cat cere proprietarul?
alex20
Imi cer scuze dar am inteles ca dorea sa-si cumpere un 206 second.Sorry
serban26070
Da e intretinuta, nr de kilometrii e real pt ca masina e de la o firma, de aceea si pretul e foarte scazut masina fiind deja amortizata(in contabilitate) , pot spune ca e pe benzina si il cunosc si pe soferul care o conduce. Pretul mie mi se pare bestial 4000 Euro, si sa stiti ca nu glumesc masina are toate reviziile facute si e intretinuta calumea
Cristian25162
Numarul de km nu are o importanta deosebita daca ti s-a pus pata smile.gif

Am o singura intrebare: daca maine ti se strica alternatorul (probabil 12-20 de mil) poti sa-l schimbi? dar daca peste inca o saptamana trebuie sa schimbi caseta de directie (30 mil)?

Daca poti sa faci aceste schimburi si nu ramani stresat poti sa o iei.

Am un prieten care a cumparat un Safrane la 180.000 acum are 270.000 si e super multumit (nu inseamna ca nu a bagat bani, a bagat dar e fericit)
cristianc
Pana la urma ai cumparat masina?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.