Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema...?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Bogdan_bubu
Salut!

Numele meu este Bogdan si sunt nou pe acest grup.
Problema cu care vin este ca, de ceva timp, la viteza de peste 50 km/h incepe sa se auda un sunet ca un vuiet , alt fel nu stiu cum sa explic acest sunet, de la rotile din fata ale masini. Precizez faptul ca este vorba de o Skoda Octavia 2 Combi, 1.6 MPI cu 18000 km. Ce poate fii? Rulmentii? Intra in garantie?
Astept raspunsurile voastre!
serestely94734
Cred ca este rulment de la roata. Nu se aude mai pronuntat cand misit volanul?
Bogdan_bubu
Sunetul este acelasi, la drum lung cat si in curbe.
ionut83652
dac e rulmentul cand tragi intro parte de volan nar trebui sa se mai auda sau sa se suda mai putin iar cand tragi invers sa huruie mai tare (asta in mers )dac nu vreo placuta de frana freaca discul mai tare si probabil de aia !
Bogdan_bubu
Nu cred ca se poate pune problema ca o placuta sau mai multe placute sa fie blocata(e) deoarece nu se simte ca masina ar merge infranata sau miros de incins....
ionut83652
nu e vorba sa fie blocate placutele de frana merg aproape frecand pe discuri (chiar freca putin) iar daca placuta e mai rugoasa sau au inceput sa se contureze dicurile e posibil sa apara un usor vuiet de exemplu am luat niste placute mintex si miau scartit in mers pan leam dat jos (de fapt lem dat jos repede ca ma scoteau din sarite)
DORU
QUOTE(Iosif101060)
Salut!

Numele meu este Bogdan si sunt nou pe acest grup.
Problema cu care vin este ca, de ceva timp, la viteza de peste 50 km/h incepe sa se auda un sunet ca un vuiet , alt fel nu stiu cum sa explic acest sunet, de la rotile din fata ale masini.


Bine ai venit pe forum !

"Vuietul" este cumva "fluierat" sau "scartait" ?
Bogdan_bubu
Sunetul care se aude este asemanator cu sunetul produs cand se merge cu masina in zone pavate cu piatra cubica. As dori , daca se poate, sa mi se schimbe numele de utilizator in Bogdan_bubu. Multumesc anticipat!
serestely94734
Si de ce nu mergi odata la service?
Nicorec105118
Eu zic ca e un rulment de pe fata...dute la service
Bogdan_bubu
M-am programat pentru ziua de luni la service-ul Mobel Auto din Ploiesti. O sa dau mai multe detalii dupa service.
serestely94734
100 % rulment
F L O R i N
Inca un ploiestean printre noi biggrin.gif Bine ai venit ! Sa stai lanaga masina sau cel putin in sala de asteptare sa urmaresti ce ti fac aia acolo la masina.
Radu97668
si eu tot rulment zic. ceva similar am patit si eu, numai ca la mine se manifesta doar cand trageam de volan spre dreapta.
pret: 500 si ceva de lei
timp: cca. 2 ore
Bogdan_bubu
Gata, problema s-a "rezolvat"!
Dupa cum am spus, luni am fost cu masina la service pentru a efectua revizia de 2 ani cat si pentru problema cu sunetul. Masina a fost testata pe sosea si in service si stupoare: cauciucurile de pe fata erau deformate ( la 18500 km) :minigun: !! Explicatia care mi-a fost data a fost ceva de genul: "din cauza greutatii masini si drumurilor proaste, cauciucurile s-au deformat. Au mai venit destule persoane cu problema aceasta!" Am vazut si eu ca sunt deformate, dar chiar asa...mentinez ca anvelopele erau Brigestones! Le-am schimbat cu anvelope Dunloap. Cat despre revizie..am platit 662 ron..voi ce credeti? E mult..e putin? Si inca ceva...nu ma poate ajuta nimeni cu schimbarea username-lui meu in Bogdan_bubu??
DORU
Pt schimbarea numelui, posteaza aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...4&start=260
Bogdan_bubu
Multumesc pentru pont, DORU!
F L O R i N
Intr adevar cei de la Ploiesti au niste explicatii bizare si cam atat. :bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.