Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nubira II GPL-calitate,fiabilitate,costuri intretinere etc
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
dolog106968
am propus la sectiunea "versus" un topic "logan gpl sau nubira gpl"

sunt in dilema intre cele doua

Nu reiau toate argumentele pro si contra,le puteti vedea la topicul de mai sus

m-ar interesa opinia celor care au sau au avut nubira. despre fiabilitate,calitate,costul intretinerii,cat de scumpe sunt piesele de schimb,raport calitate/pret etc
Si,foarte important, ma intereseaza cum este calitatea masinilor dupa plecarea coreenilor!
si daca e cineva care si-a cumparat nubira noua de curand si ce parere are de calitatea ei

deci,va rog opinii de la cei avizati intr-ale nubirei
multumesc
James Kilowatt
Eu am schimbat (in afara de consumabile) la 120k o bucsa de suspensie si una de directie, la 130k bieletele de la bara de egalizare fata si la 142k un rulment pe fata si garnitura de la capacul arborilor cu came ( 28euro piesa, manopera in regim propriu, a durat 20 min). Plus un calorifer spart, si mecanicii si romani si belgieni au recunoscut ca e primul caz de care au auzit.


Bieletele de la bara de egalizare le-am schimbat in Romania. Anul trecut au costat 120ron cu tot cu manopera.

Masina am luat-o la 88k, insa am senzatia ca inainte nu prea a vazut service. Singura factura de reparatii pe care am primit-o de la fostul proprietar a fost pentru placutele de frana, pe care am cerut eu sa le schimbe altfel n-o iau, si catalizatorul din linia de tobe, la 80k.
Restul liniei am schimbat-o eu la 135k (avea totusi 7 ani) .
Cristi32424
Eu am o Nubira II cumparata de noua in martie 2006 si are acum 11000 km. La revizia de 12 luni (9500 km) am schimbat termostatul (coreean) pe motivul ca desi functiona corect nu asigura totusi etanseitatea. Asa a fost de la inceput dar eu nu mi-am dat seama, am crezut ca e normal ca motorul sa se incalzeasca mai greu (acesta era simptomul). Tot atunci am schimbat si tabloul de bord pe motiv ca kilometrajele se opreau din cand in cand (ambele: total si jurnalier). Mi s-a spus ca defectul a mai fost sesizat si la alte masini iar in garantie nu se inlocuieste doar piesa defecta (defectul este electric) ci tabloul de bord in intregime.
Masina este fabricata in 2006 si este realizata in intregime din colectii CKD import Coreea. Stiu ca la Craiova se fac motoare si cutii de viteza, marea majoritate fiind exportate in Coreea la GM Daewoo Auto Motor. Dupa parerea mea masina este realizata foarte bine si isi merita banii cu prisosinta. Nu am observat probleme de calitate a executiei.

Parerea mea ca Nubira nu poate fi comparata cu Logan fiind masini din clase diferite. Nubira este mai mare, mai spatioasa, mai confortabila. Este mult mai ieftina decat masinile similare din clasa sa si are un avantaj nepretuit si ne luat in considerare de romanii nostri "saraci": are o retea foarte buna de service, piese "de origine" ieftine fata de alte marci consacrate si ora de manopera este de cca 9 EUR (30 RON) inclusiv TVA!!!

Daewoo, indiferent de model, este o masina fiabila si rezistenta. Inainte am avut un Cielo 1997 de care am fost supermultumit!
dolog106968
Multumec James. Mi-ai raspus pe ambele topicuri de discutie
Din ce am inteles eu nubira ta a fost coreeana
pe mine ma intereseaza ce se intampla acuma

din ceea ce am dedus de la cristi (mersi cristi) este faptul ca masina lui e fabricata dupa plecarea coreenilor. suna bine ce spui tu!
pe celalat topic (logan gpl sau nubira gpl-din sectiunea versus) erau si opinii mai putin favorabile despre calitatea existenta acum

astept in continuare pareri.atat partea de motor-cutie cat si caroserie-cat de bine este lucrata. si etc
multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.