Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ajutor - act de proprietate incheiat in statele unite
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Kata
salut!

ma adresez in special forumistilor din statele unite - am maaaare nevoie de ajutorul vostru.

vreau sa cumpar un apartament in bucuresti. problema e ca titlul de proprietate al vanzatorului este un act de vanzare-cumparare autentificat de notar Adina Coca din Anaheim, California.
Notarii romani nu au mai vazut asa ceva si nu vor sa-mi autentifice contractul meu de vanzare-cumparare.

Intrebari:
1. o cunoaste cineva pe dna notar?
datele de contact pe care le-am gasit pe net sunt: B & C Tax, 1811 Katella Ave. 207, Anaheim CA 92804-6664, US, telefon + 1 714 491 0888.
Problema e ca la acel telefon nu raspunde nimeni sau imi intra un robot are zice ca "memory is full". nu gasesc nici o adresa de e-mail.

2. pentru toata lumea: au notarii dreptul in US, sa autentifice contracte de vanzare-cumparare? din cate stiu eu ei au doar rolul sa verifice ca persoanele care se prezinta la ei chiar sunt persoanele care pretind a fi, ei nu efectueaza si verificarile pe actele de proprietate prezentate.

3. ce ma sfatuiti sa fac pentru a ma asigura ca intr-adevar actul acela a fost valabil incheiat? exista vreo posibilitate de ajutor prin vreun consulat/ambasada?

multumesc mult!
catalina
ozz86651
Ce pot sa zic e sa incerci yellowpages sau asemenea pentru ca date acolo sint mai curente.
Cit despre notari nu ma pricep si n-am casa, dar pot sa spun ca California e cam singurul stat unde am vazut notari ca in Romania si orice trazactie de real estate trebuie facuta prin notar. In alte state nu e asa si functia de notar uneori aproape ca nu exista sau oricum e rara (nu exista aiureala din Romania cu legalizari si traduceri legalizate si orice act trece pe la fabrica de facut bani a notarului, aici mai totul e pe raspunderea ta, semnezi singur, mai semneaza eventual cineva, legalizarile le faci la banca fara nici un ban).
Mi-e teama ca treaba e complicata rau. Ar trebui sa intrebi poate la ministerul de externe cum se echivaleaza actele din alte tari, dar sigur e un drum lung si scump.
Kata
thx, cred ca am mai rezolvat intre timp.
am gasit un notar care cunoaste bine legislatia si a mai avut cazuri cu contracte din US.
la ei notarii fac doar autentificare de semnatura. ce scrie in acte... dumnezeu cu mila.
ceea ce fac notarii la noi la ei fac avocatii.
se va termina cu bine.
multumesc!
k
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.