Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cu Yaris-ul 1.0 pana la/prin Atena (patria Toyotelor)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
M A R I A N
Duminica am plecat in Grecia, azi la 22:00 am ajuns acasa, dupa 17 ore de condus. A fost foarte placut si, datorita faptului ca, duminica dimineata un vecin idiot mi-a blocat usile garajului, n-am mai putut scoate Corolla si am plecat cu Yaris-ul.
Intrucat acum nu cred ca as putea fi coerent, maine voi scrie impresii despre comportamentul masinii si despre celelalte masini din gama Toyota preferate de greci.
Si asa, ca sa aveti la ce va gandi pana maine, voi spune doar atat:cat am vazut eu si cat am discutat cu niste amici greci, in Atena, in afara de taxiuri, Toyotele, indiferent de model, sunt pe benzina. :angel:
Clauss92942
si taxiuri...slava domnului...sunt in numar mare...Avensis
S O R I N
Sa mi spui daca ai vazut si Grand Vitara pe acolo ?

Mi a zis cineva ca era cam plin de ele pe acolo....si vroiam sa stiu daca

asa e.... blush.gif
Clauss92942
vara trecuta eu iti pot spune ca am vazut exact una si am facut circuit prin toata Grecia biggrin.gif (era neagra)
S O R I N
Asteptam..asteptam pe Marian...poate s or fi vandut mai multe... biggrin.gif
M A R I A N
Salutare baieti!
Acum ca sunt odihnit, revin cu impresii, pe scurt din calatoria Galati Atena.
Am plecat la 5 din Galati cu Yarisul si am ajuns la 10 seara in Atena, dupa aprox. 1450 km fara oprire. La vama la Russe am ajuns la 8 dimineata iar la greci la vama pe la 5 dupa-amiaza.
Consumul mediu a fost cam 5.7, in conditiile in care in Bulgaria am mers spre legal iar in Grecia nu sub 120. Dupa Giurgiu, unde am alimentat cu Mol 98, am alimentat apoi pe autostrada inainte de Sofia cu OMV 100 (pe care am platit-o in euro si m-au tras in piept cu 2 euro). In acel moment aveam in rezervor cu o unitate peste jumatate. Pana la Atena am mai alimentat de 2 ori, cu Shell V Power Racing 100 si BP SuperUnleaded 100. De la alimentarea la bulgari, masina nu a mai tremurat la relanti (asa cum face in Romania cu OMV 100)
La bulgari am mers foarte lejer pentru ca era duminica si trafic redus, 1 radar prin apropiere la Russe (Ka band). Am fost prost ca am mers legal, de frica. Putin mai aglomerat a fost dupa Sofia pana la greci, dar nu foarte tare. Drumuri la bulgari destul de bune la dus, la intors parca au fost cam naspa. Bulgarii respecta de obicei limitele de viteza, semn ce civilizatie, in oponia mea. Se merge cam ca la unguri.
Cat despre greci, imaginati-va tara lor ca un Bucuresti (fara trei sferturi din gropi) in care nu se respecta limitele de viteza (politia, fara a fi in misiune, merge cu 160 in loc de 120), se trece pe rosu, te calca motocicleta sau scuterul pe trotuar, nu se da prioritate la pietoni, ambulante cu girofar, unde trec 4 masini in locuri unde doar 2 pot trece etc.
Cat despre masinile din Grecia (unde 90%, din ce am vazut si auzit, sunt benzinare), cam cate Dacii sunt la noi, atatea Toyote sunt la ei. In afara de LC si Prius, cele mai multe sunt Corolle (antepenultima si penultima generatie) hatch si sedan si Yarisuri (ultimul si predcedentul) care multe sunt tunnate, apoi vin Avensisurile (multe din ele taxiuri diesel) si Ravuri (cele mai misto tunnate).
In Atena, cele mai multe masini sunt din clasa mica, in afara de taxiuri (Avensis, Octavia, Corolla Sedan etc)
Pe autostrazi cel mai tare merg maisinile mici tunnate gen Citroen Saxo, Peugeot 206, Yaris, Seat Ibiza sau Smart ForTwo (in special Brabus).
Cei mai nebuni mi s-au parut cei cu Rav care merg cot la cot cu cei mici.
Chiar daca se merge bara la bara, atat in oras cat si pe autostrada, totusi se inainteaza. Eu personal, in afara de centrul Atenei plin de suporteri englezi, nu am prea vazut rosu la semafor.
Oricum, o tara in care este foarte interesant de condus, mai ales daca ai masina mai puternica si vrei adrenalina.
In afara de Toyote, in ceea ce priveste japonezele, mai erau destul de multe Suzuki Vitara (in special in 3 usi), Daihatsu Terrios (care mi-a placut destul de mult), Honda Jazz, Suzuki Swift, Nissan Almera si Primera. Mazda slab reprezentata iar Subaru mai deloc. La fel si Lexus sau Infiniti.
Pentru alte informatii, sunt bucuros sa va stau la dispozitie.
_Constantin_
cat te-au costat taxele in total. fara benzina si autostrazile din grecia?
M A R I A N
QUOTE(_Constantin_)
cat te-au costat taxele in total. fara benzina si autostrazile din grecia?


Pai in afara de taxa de autostrada din Grecia (2 euro) care se platea destul de des, am platit vigneta la bulgari - 5 euro (pe 6 zile) - si 6 euro la intoarcere pentru taxa de pod.
Clauss92942
Ai vazut un showroom Toyota?
_Constantin_
Am vazut eu de multe ori si in orasele mari fara sa exagerez era cat selgros de mare. Sute de masini afara si in spate un mamut de cladire pe mai mult etaje unde era showroom, service si birourile. TARE.
Clauss92942
aia au teren de la matusa Tamara si de-aia fac ceva mai mare...la noi agricultura
S O R I N
Daca tot vorbim de showroomuri din alte orase ale lumii ,pun si eu poze

facute de fratimio la Paris la Toyota Showroom :
S O R I N
blush.gif
S O R I N
blush.gif
S O R I N
blush.gif
Clauss92942
am fost si eu acolo..dar ala nu e showroom de vanzari...e de imagine
S O R I N
Nu stiu cum e ,de imagine sau de neimagine ,conteaza ca e.

De ce nu avem si noi asa ceva?
Dragos104286
QUOTE(S O R I N)
Nu stiu cum e ,de imagine sau de neimagine ,conteaza ca e.

De ce nu avem si noi asa ceva?



Poate pentru ca nu oferim servicii la acelasi nivel?!?!?...
drabisan
QUOTE(S O R I N)
Nu stiu cum e ,de imagine sau de neimagine ,conteaza ca e.

De ce nu avem si noi asa ceva?


Hihihi! Pai in Somalia crezi ca au show-room? Nici macar de Logan!
La babuini de ce ar expune concept-uri?
Hai ma Sorine...

Stii ce am auzit? Ca la LuxuryExpo un romanas (de-al nostru, babuin, lumea 3-a) ar fi facut un contract pentru un Enzo!
Sintem tara tuturor posibilitatilor, dar noi nu stim decit sa fim cum sintem sau foarte bogati, cu multa prostie inclusa!
Daca "inteleg" Maybach-ul lu jiji, macar are garda inalta, ce sa caute 430-ul lu' Popescu sau AUZI Enzo in Romania?
Si parca vad ca boul ala are casa in Pipera (ca altfel nu existi)! Sa-l vad io trecind peste calea aia ferata cu Enzo si ma duc in Congo!

Pffff, sa vad Enzo in RO in 2007-2008 si chiar ca innebunesc! La Monte Carlo era acolo, dar in RO...Pentru mine s-ar innegri un inger!
vio
QUOTE(S O R I N)
Nu stiu cum e ,de imagine sau de neimagine ,conteaza ca e.

De ce nu avem si noi asa ceva?



pt ca in Frantza e centrul de dezvoltare Toyota Europe tongue.gif simplu
vio
drabisan ca sa ai un enzo tre sa ai si un f 50 si un f 40 sau minim 3 mashini ferarri cumparate de nio de la ei . e o conditie fara de care nu ti vand mashina . celputin aia de la fabrica
_Constantin_
Asta e o prostie inimaginabila. Am auzit si eu de asta. Pai si prima masina cui au vandut-o? Celui care avea 3 cai cumparati de la ei? Inseamna ca proprietarii de Ferrari au toti 190 ani ca altfel nu vad cum ar fi putut sa isi cumpere 3 intr-o viata, pana la urma milionanele de $ se fac dupa o anumita varsta.
_Constantin_
QUOTE(drabisan)
Pentru mine s-ar innegri un inger!


Pentru mine s-a innegrit azi cand pe Calea Bucuresti am vazut un Avensis negru cu manele la maxim si toate 4 geamurile deschise, in spate 2 blonde disgratioase si in fata 2 tarani mai gravi decat penalele alea.
Legionaru'
Incepe sa se imputa treaba si cu Toyota.
Nu mai laudati fratilor masina la intreg poporul ca ajung sa-si ia toti cocalarii.
_Constantin_
QUOTE(Legionaru')
Incepe sa se imputa treaba si cu Toyota.
Nu mai laudati fratilor masina la intreg poporul ca ajung sa-si ia toti cocalarii.


Pe unde umbli bagabontule? Trecui pe la tine pe la 12 si nu vazui masina? Erai la vantoare de TDI?
vio
QUOTE(_Constantin_)
Asta e o prostie inimaginabila. Am auzit si eu de asta. Pai si prima masina cui au vandut-o? Celui care avea 3 cai cumparati de la ei? Inseamna ca proprietarii de Ferrari au toti 190 ani ca altfel nu vad cum ar fi putut sa isi cumpere 3 intr-o viata, pana la urma milionanele de $ se fac dupa o anumita varsta.




asa e politica firmei , sunt destui care si au cumparat ferarri si inca sunt in viatza . acum e sau nu adevarat ranabe de vazut pe strazile patrei...crezi ca daca ar fi putut lua oricune nu si-ar fi luat Tiriac sau Iri vre unu ???poate SH sa ia si il duce la vreo 2-3 mil am auzit oricum sau facyt cateva sute de bucati in jur de 300 si ceva de bucate ,,,, in fine sa speram ca nu apare la nio si sa mai auzi si manele din el cu subwoofer si colant NO FEAR pe luneta sau ceva de genu ...
drabisan
Prima e in expozitia permanenta de la Maranello. A doua i-a fost facuta cadou papei Ioan Paul.
Si politica aia cu vinzare exclusivista a fost "in place" atita timp cit Ferarri a zis ca nu vrea sa fabrice decit 50 de astfel de masini.
Dar presiunile facute de oameni d'aia de fac bani la fiecare respiratie au schimbat politica.
Si acum sint putin peste 300 de masini in lume si se fabrica in continuare.
Oricum, pretul e pastrat fabulos si, la banii aia te poti uita la orice super-car. Plus ca dureaza aproape 2 ani sa o livreze...
Ai ei grija sa nu ajunga masinile lor la aurolaci.
_Constantin_
399 de Enzo se vor face plus cea care i-a fost livrata Papei cu semnatura gravat a lui Enzo pe tunelul median. Dehhh... Papa e Papa.
M A R I A N
QUOTE(Clauss92942)
Ai vazut un showroom Toyota?


Am vazut unul si era destul de mic, asa cum sunt la noi in provincie. Nu se compara cu cel din Pipera sau cu Toyo Motor Center.
Clauss92942
Cred ca stiu la care te referi...ala din Atena care se vede printre niste stalpi de beton de parca e firma de pompe funebre?
M A R I A N
Da, ala este, nici nu se prea vad masinile in showroom din strada. blush.gif
drabisan
Marian, e clar ca nu-ti pare rau ca ai fost nevoit sa pleci 1400 de km cu Yaris-ul. Dar l-ai gasit pe ala de ti-a blocat garajul?
Eu am plimbat azi tot cartierul sa-l gasesc pe un papucar rosu de Prahova care a dat cu masina peste nevasta-mea si peste carutul unei mamici, cu copil!!! Nu a patit nimeni nimic, doar o roata a carutului s-a rupt. Dar bafta prostului ca nu l-am gasit. Dar poate vine ea ziua, ii stiu si numarul masinii...
E prea multa nesimtire in tara asta si incep sa am vise erotice despre cum ar fi sa am mitraliere gen Stallone din Rambo...
M A R I A N
QUOTE(drabisan)
Marian, e clar ca nu-ti pare rau ca ai fost nevoit sa pleci 1400 de km cu Yaris-ul. Dar l-ai gasit pe ala de ti-a blocat garajul?


Il stiam dinainte, doar e vecin cu mine. blush.gif Din pacate, tipul este sofer de maxi-taxi si astia sunt cam rai in Galati. Nu ma pun cu el, sa nu-mi gasesc Yaris-ul vopsit in drapelul Romaniei. Bine ca am avut masina sa pot pleca. biggrin.gif
M A R I A N
Cand am plecat cu Yaris-ul am crezut ca, neavand cruise control ca pe Corolla, o sa ajung la destinatie cu piciorul drept umflat (v-am mai povestit ca am unele probleme) dar, pana la Atena, sunt numai in jur de 670 km de autostrada, si oricum, chiar si la Greci, nu se prea merge constant, ca in alte tari, ci mai degraba ca pe drumurile noastre nationale.
_Constantin_
Marian... soferii de maxi-taxi sunt rai peste tot.
Eu plec in vara asta 20 zile in Grecia, patria mama, si ma dispera sa plec cu benzinara mea. 7% consum nu e tocmai placut dar .... ce sa-i faci... asta e. Imi aduc aminte cu Yarisul de drive-test din Craiova am scos 3.9 pana la buc si retur. Ahhh ce vremuri.
S O R I N
Eu pana nu altoiesc un sofer de maxi taxi nu ma las.

In Pitesti e jale cu ei...se baga in fata din statii , opresc in mijlocul strazii

sa si ia clienti , se alearga intre ei care sa ajunga primul la statia

urmatoare si cateodata merg cu 10 la ora pe banda 2 sa si poata numara

banii care i au facut pana atunci.

Nu sunt ei de vina in totalitate,ci primarul,viceprimarul care au interese

mari sa mearga aceste maxi taxi -uri prin oras sa si poata lua masini nu

lor,ca bate la ochi ,si odraslelor...ca ex ginerele viceprimarului are

bmw seria 6 inmatriculat ,asta insemnand aproape 100 de mii de euro

banu jos....

Hai ca am dat o in balarii.... biggrin.gif
S O R I N
QUOTE(_Constantin_)
Eu plec in vara asta 20 zile in Grecia, patria mama, si ma dispera sa plec cu benzinara mea. 7% consum nu e tocmai placut dar .... ce sa-i faci... asta e. Imi aduc aminte cu Yarisul de drive-test din Craiova am scos 3.9 pana la buc si retur. Ahhh ce vremuri.


Costica mie nu mi se pare mult nici macar 14, consum care l am acum..

Poa sa consume si 10 la drum lung...la ce confort imi da masina, consumul

nu ma intereseaza.

Daca ma interesa consumul imi luam TDI.... :angel:
vio
SORINEEEEEE condu o luna in bucuresti si devi pilot de F1 , stiu cum e in Pitesti . oricum MAXI -Taxi si Taxi ar trebuii impuscati ..... cei mai prosti shoferi indiferent de judetz.
drabisan
QUOTE(vio70407)
SORINEEEEEE condu o luna in bucuresti si devi pilot de F1 , stiu cum e in Pitesti . oricum MAXI -Taxi si Taxi ar trebuii impuscati ..... cei mai prosti shoferi indiferent de judetz.


Ce mi-ar placeeeeeeeeeeee :boxing:
S O R I N
Nu asa veni la Bucuresti nici daca mi ai da moca o masina..

Nu suport traficul ,unii oameni si aglomeratia permanenta de peste tot.

Mie imi place linistea de aici.... blush.gif
bhp
Anu trecu pe vremea asta eram in Grecia. Of ce bine mai era. Pe o distanta de aprox 3000 si ceva de KM a papat 6.8. E adevarat ca s-a mers destul de taricel si ca era si ff incarcata masinuta. Una peste alta am fost multumit de consum. De cum trage masina nu sunt prea multumit. Oricum era cea mai buna optiune la momentul achizitiei.
DRAGOS
QUOTE(drabisan)
Marian, e clar ca nu-ti pare rau ca ai fost nevoit sa pleci 1400 de km cu Yaris-ul. Dar l-ai gasit pe ala de ti-a blocat garajul?
Eu am plimbat azi tot cartierul sa-l gasesc pe un papucar rosu de Prahova care a dat cu masina peste nevasta-mea si peste carutul unei mamici, cu copil!!! Nu a patit nimeni nimic, doar o roata a carutului s-a rupt. Dar bafta prostului ca nu l-am gasit. Dar poate vine ea ziua, ii stiu si numarul masinii...
E prea multa nesimtire in tara asta si incep sa am vise erotice despre cum ar fi sa am mitraliere gen Stallone din Rambo...


Lasa aici sau pe privat nr-u! Poate il prind si-i tunez nitel utilitara blush.gif :bash:
M A R I A N
QUOTE(<DRAGOS>)
QUOTE(drabisan)
Marian, e clar ca nu-ti pare rau ca ai fost nevoit sa pleci 1400 de km cu Yaris-ul. Dar l-ai gasit pe ala de ti-a blocat garajul?
Eu am plimbat azi tot cartierul sa-l gasesc pe un papucar rosu de Prahova care a dat cu masina peste nevasta-mea si peste carutul unei mamici, cu copil!!! Nu a patit nimeni nimic, doar o roata a carutului s-a rupt. Dar bafta prostului ca nu l-am gasit. Dar poate vine ea ziua, ii stiu si numarul masinii...
E prea multa nesimtire in tara asta si incep sa am vise erotice despre cum ar fi sa am mitraliere gen Stallone din Rambo...


Lasa aici sau pe privat nr-u! Poate il prind si-i tunez nitel utilitara blush.gif :bash:


Lasa-l in pace ca i-a tunnat-o bine de tot un camionagiu. Era sa dea si ortul popii! blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.