Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Benzina vs Diesel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
_Daniel_
Salut !

Uite o intrebare pentru voi ca tot suntem la rubrica Opel...
Cat de mare este diferenta dintre un diesel si un mpi ?
Eu am un Astra G din 2006 1.4 Twinport de 90 cp si oscilez mult intre o Skoda Octavia tour de 1.4 75 cp benzina sau un acelasi astra G 1.7 DTDI 80 cp pe motorina..
Diferenta de carburant dintre ele de 3 litri / 100 km in oras sa zicem ca nu prea ma afecteaza dar sunt curios in ceea ce priveste senzatia la volan , lasati fisele tehnice ca le-am tot vazut .
Ceva probleme in timp cu versiunea diesel ???

Multumesc mult
ionut83652
acuma depinde cat de mult mergi dac faci 15000 km pe an nare rost sa iei disesel .Oricum un diesel e un pic mai pretentios decat unul pe benzina cetiva senzori in plus (turbo etc) dar dac mergi mult se simpte si nu prea mai renteaza benzinarul .cat despre skoda 1,4 iti recomand 1,6 e ff bun de 1,4 am mai auzit si pareri contra ! 1,6 lam avut eo pe audi si credema uitam sai schimb uleiul nam reparat nica la masina aia !
adi.mitrea
Știu că nu prea contează asta, dar totuși: De ce vrei să schimbi Astra din 2006?

Eu zic că te va dezamăgi mersul cu o mașină de putere mai mică decât ce ai acum.

Dacă păstrezi și Astra ta și vrei să mai cumperi una, poate că merită mai mult Octavia, dar în niciun caz cu motorul de 1.4. Mai bine 1.6. Dacă nu te deranjează să ai două Astra, atunci mai ia-ți una.

Acuma nu înțeleg de ce vorbești de Octavia pe benzină și de Astra diesel...

Și Astra și Octavia sunt comparabile la fiabilitate și consum.
_Daniel_
Treaba ar fi cam asa ...

De ce Skoda.. ? Pentru ca mereu am avut senzatia ca au nimerit perfect liniile modelului Tour..
De ce Octavia benzina si Astra diesel ?..Pai pentru ca pe amandoua le poti cumpara la 13 000 euro..

De ce sa schimb Astra ? Nu il schimb ... eventual il dau in familie si trec la alta..

Treaba este cam asa per total ... De la Skoda nu prea stiu la ce sa ma astept ca fiabilitate iar consumul de 9.1 in oras e urias fata de 7,9 de am acum cel putin.Credeti-ma ca am scos si 7.8 in 500 km in oras pe timp de primara ce e drept...Iar Astra ... sper ca ma credeti pe cuvant si nu incercati sa calcati pedala frana la 170 cat puteti si sa faceti dreapta stanga .. te indragostesti de ea.. va zic eu.

Oricum de cand am postat ... parca nu-mi vine sa renunt la ea

Adi ..tare masina si tare culoarea...sper ca nu avem si acelasi numar de inmatriculare smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.