Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A4 troncane
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Liviu92173
salut baieti, deci am si eu o problema...la cea mai mica groapa sau denivelare imi troncane masina si simt socurile direct in fund...fara nici un fel de amortizare...am fost sa fac un test de amortizoare si de jocuri....a iesit pe calculator ca amortizoarele sunt bune chiar bune si ca nu exista jocuri decat la o bieleta pe spate.....dar ceva aproape insignifiant....si uite ca apelez si eu la cunostintele voastre sa-mi spuneti ce am de facut....va multumesc anticipat
HalbaSus
La mine era la fel, devina erau bratele suspensiei... la ce service ai fost ? au verificat toata suspensia sau doar amortizoarele ?
Liviu92173
pai am fost la un service si mi-au pus baietii prima data masina pe niste benzi care se miscau in sus si in jos repede, asta fiind testul de amortizoare si apoi ca sa vada jocurile au pus masina pe niste benzi care se miscau inainte inapoi si stanga dreapta....aia de acolo mi-au zis ca e in regula...dar nu e....tin sa mentionez ca amortizoarele de pe fatza au iesit cu un rezultat de 20% dintr-un maxim 60% si cele de pe spate au iesit 40 % dintr-un maxim de 70%....deci crd ca au verif doar amortizoarele... nu mai inteleg nimic....in cazul asta da-mi si mie niste detalii despre ce tre sa fac si cat ma costa....mersi mult si astept un raspuns....
ionut83652
troncanitu la gauri apare din pivoti (multilink) dac au mniscato si iin faf si in spate bieletle anitiruliu sunt k deci probleme e de la bratele suspensiei si din pacat tot chitul e cam scum cam 12-13 mil poti vedea exact dac toate is duse iar dac nu iei numa care so dus!
Liviu92173
pai cnd mi-au facut baietii testul de jocuri mi-au spus ca pe fatza e ok iar pe spate bieletele cica au putin joc...defapt m-a pus sa stau in masina si cnd misca de ele se auzea in masina....ma gandesc ca tre sa le schimb si pe alea si as vrea sa imi dati mai multe detalii de ce mai tre sa ma interesez sa iau ca sa schimb....multumesc mult
mihai105785
cu o situatie cam asemanatoare ca a lui Liviu ma confrunt si eu,am un a4 avant din 2004 si in februarie am schimbat ambii amortizori de pe spate ca unul era dus cursese uleiul din el,am cumparat noi tot ce am gasit pe masina sachs si totusi mare lucru nu sa schimbat la drumuri mai rele nu se poate merge cu o viteza mai mare cu ea ca balanseaza toata,nu ca inainte dar tot nu este in regula,cele de pe fata nu se vad unse semn ca ar fii pierdut lichid,ce ziceti ce parere aveti,ce ma sfatuiti sa fac
ionut83652
deci esimplu un amortizor bun (functional) e atunci cand treci peste denivelari masina sare o dat in sus o dat coboara si gata dac si dupa ce ai trecut de deniovelare oscileaza din supensii is duse amortiozarele cat despre faza cu stabiliatea marea majoritate a audiurilor dupa 2002 mai ales cele facute pt occident (eu) au suspensii sport (amortizoare intarite) deci ca sa ai aceleasi rezulteta la noi trebuie sa ceri amortizoare heawy dutty sub denumirea asta se inporta la noi !
mihai105785
multltumesc mult Ionut masina nu vreau sa fiu lipsit de modestie dar arata super bine este adusa de mine din germania este cumparata de la www.autohus.de nu de pe la parcuri de turci arabi etc,avea 151588km la cumparare pe 02 05 06 si am rulat ff.putin in romania cu ea ca o tin pentu concedii si diverse drumuri pe afara ca aici pentru bucurestiul plin de cratere am una autohtona,actualmente cu audi am 172000km dar ce zici sa fac un test de suspensie,ca acesta este singurul inconvenient in rest pe aceste drumuri pline de cratere masina este super ok nu bate nimic pe ea este super legata,dar la drumuri mai cu denivelari gen cum sunt drumurile judetene cam penduleaza longitudinal
ionut83652
ideia e cat de repede penduleaza daca dupa ce dai intro groapa sare ca bicicleta atunci sau dus amortizoarele daca nu e k!
mihai105785
multumesc mult pentru sfat si parere Ionut,nu topaie ca o bicicleta dupa ce dau peste denivelari,dar totusi sunt cam desamagit de acest tip de amortizori 'Fritz'a conceput masinile acestea numai pentru soselele lor?sunt prea sensibile parerea mea ar trebui ceva mai dure pentru aceste drumuri ca de am si eu ceva habar de masini conduc de prin 1990 masini de mare tonaj ca stagiatura mi-am facuto pe turisme dar omul cit traieste invata biggrin.gif
ionut83652
frizz? nici nam auzit de marca asta ! vezi ca pentru sportivitate sunt GABRIEl serie 8300 super heawy dutty!
mihai105785
nu Ionut 'Fritz'mai pe romaneste Ion al nostru si respectiv omologul lui din germania dar te-am inteles la ce te referi si am sa tin cont de parerile si sfaturile tale si am sa incerc sa fac un test de suspensie,daca vrei i-ti trimet pe privat poze cu a mea capodopera cum arata estetic biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.