Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Benzina fara Pb vs. Benzina cu Pb la DACIA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Stan25923
Poate sa-mi explice cineva care sunt efectele intrebuintarii benzinei fara plumb la motoarele echipate cu carburator ? Dauneaza ?
Am auzit atitea variante, atit pro cit si contra incit nu mai intelegi nimic.
guerilla
Efect la Dacia ... vorbesc din experienta:

Economie la buzunar. in rest n-am vazut sa mearga mai rau.
cat priveste stricaciunile... e DACIE.. asta se strica singura oricum. asa ca.. baga linistit fara Pb. laugh.gif
unclesam
Patru intrebari pt. CristianT:

1) Vrei sa spui ca daca ma duc acum si bag benzina fara Pb la o dacie cu carburator,care toata viata a mancat numai benzina cu Pb, masina mai merge?? Nu o sa faca, ca toti dracii dupa care se va opri si voi ramane in drum cu ea?
2) In cazul in care merge si cu benzina fara Pb, aceasta nu-i ia din putere motorului? (putere cu ghilimelele de rigoare laugh.gif )
3) De care fara Pb? 95 sau 98?
4) La ce te-ai referit cand ai zis "economie la buzunar" ? Benzina fara Pb e mai scumpa decat cea cu Pb.. Sa nu-mi spui ca, consuma si mai putin ca acu' ma duc si-i fac plinu.. :cheers:
G e o r g e
benzina fara pb intr-un motor cu carburatie ii ia din putere , normal deoarece pb din benzina face ca aceasta sa aibe o explozie mai puternica.

nu va face urat am testat mai demult. motorul merge chiar mai frumos biggrin.gif
unclesam
De nu ma duc acu si ii bag Euro 4 la dacie..... laugh.gif laugh.gif laugh.gif poate chiar V-Power.. :shock:
cristianc
QUOTE(Sam25618)
Patru intrebari pt. CristianT:
4) ? Benzina fara Pb e mai scumpa decat cea cu Pb.. Sa nu-mi spui ca, consuma si mai putin ca acu' ma duc si-i fac plinu.. :cheers:


Benzina fara Pb e mai ieftina decat cea cu plumb!
guerilla
QUOTE(Sam25618)
Patru intrebari pt. CristianT:

1) Vrei sa spui ca daca ma duc acum si bag benzina fara Pb la o dacie cu carburator,care toata viata a mancat numai benzina cu Pb, masina mai merge?? Nu o sa faca, ca toti dracii dupa care se va opri si voi ramane in drum cu ea?


1. Nu va avea nici o problema. daca stai cu frica baga jumi juma si redu in timp cantitatea de "cu Pb" in favoarea celei "fara Pb". Eu unul am facut saltul asta brusc. Nu am avut probleme.. n-a cazut motorul, nu s-a oprit, etc

QUOTE(Sam25618)
2) In cazul in care merge si cu benzina fara Pb, aceasta nu-i ia din putere motorului? (putere cu ghilimelele de rigoare laugh.gif )


2.Daca tie iti pasa ca iti ia din putere poti folosi aditivi. gasesti la toate statiile de alimentare asa ceva. Eu n-am observat o scadere a "performantelor".. ca de unde nu e, n-ai ce sa ceri laugh.gif

QUOTE(Sam25618)
3) De care fara Pb? 95 sau 98?


3.Fara Pb 95 ca e mai ieftin.

QUOTE(Sam25618)
4) La ce te-ai referit cand ai zis "economie la buzunar" ? Benzina fara Pb e mai scumpa decat cea cu Pb.. Sa nu-mi spui ca, consuma si mai putin ca acu' ma duc si-i fac plinu.. :cheers:


4. Benzina fara Pb (la aceeasi cifra octanica) este mai ieftina, mi se pare si logic - n-are Pb laugh.gif tongue.gif
De consumat .. la mine e la fel, la altii am auzit ca mai mult.... incearca si vezi si tu.


Nu baga V-Power ca poate iti sar tachetii naibii :rr: e cam mult pentru amaraciunile noastre. si in plus... da-o naibii ca e scumpa rau!!!! :rock:
unclesam
Oameni buni, stati putin, ca nu-nteleg...

Care este benzina asta mai ieftina despre care vorbiti voi? Cum se cheama ea la fiecare statie? OMV,Shell,Petrom,Rompetrol, etc.. si cat costa? Eu bag de 1 an incoa' numai Eco Premium de la OMV.
Sa nu-mi spuneti ca, chiar asta e aia fara Pb ca :banghead: :banghead: :banghead: ma dau cu capul de pereti laugh.gif
guerilla
Eco Premium se cheama amandoua laugh.gif
Te uiti la pompa si ai sa vezi: Eco fara Pb si Eco cu Pb.
Mai simplu - ceri tipului de la pompa... benzina fara Pb de 95 tongue.gif
guerilla
<<In Romania, benzinele se gasesc in trei calitati (Premium fara plumb, Premium cu plumb, Super Plus), in functie de necesarul de cifra octanica al motorului.>>
sursa: www.omvro.ro
unclesam
Si care sunt preturile? Eu am bagat numa' Eco Premium de 26.490lei... asta de care e? cu sau fara Pb?
guerilla
Bai sa stii ca 100% nu-ti pot spune ca nu sint atent :roll:.. dar cred ca la banii aia e cu Pb... aia fara Pb era ceva cu 25xxx :shock:.. iar aia super aditivata undeva la aproape 29.000
unclesam
Bun, deci dif. de pret intre Pb si faraPb e de vreo mie de lei. La un plin inseamna 40.000... nu e o suma asa mare, deci faptul ca e mai ieftin nu ma face sa bag fara Pb. De ce ar trebui sa bag totusi benzina fara Pb? Ce avantaje are ?
M i h a i
cum fratzilor, fp la Dacie?....si in timp nu-i arde garniturile? mai ales de 98
guerilla
Pai bagi de 95.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.