Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Proiectoare de ceata Mondeo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Constantinescu25549
Salut ! Cine stie, va rog sa ma ajute cu niste instructiuni:
Trebuie sa schimb halogenele din proiectoarele de ceata de la un Ford Mondeo din 2006 Trend. Am luat niste becuri halogen H3 cu tenta albastru xenon. Arata mult mai bine decat halogenele cu tenta galbena din fabrica.
Am nevoie de sfaturi !
Multumesc !
solver
Cum se schimba becurile scrie in manual. Banuiesc ca ai cel putin unul.
Apropo de becurile cu tenta albastra daca te mai documentezi o sa vezi ca e o decizie proasta. Sunt multe forumuri si pagini pe net unde s-a vorbit de testele cu aceste becuri. Luminozitatea per ansamblu e mai proasta. Cu atit mai mult daca le pui la farurile de ceata n-o sa mai vezi nimic pe sosea uda sau pe ceata. Crede-ma ca cei care au pus becuri cu tenta galbuie la farurile de ceata au gindit-o bine. In afara de aspect (pe care din masina oricum nu-l vezi) nu obtii decit o lumina mai slaba in conditii de ploaie sau ceata.
Constantinescu25549
in manual m-am uitat si scrie sa ma adresez service-ului autorizat. Contra a cel putin 50 RON presupun. Sa-mi schimbe o pozitie pe spate mi-au luat 30 RON. Asta pentru ca nu stiam ca mi-e arsa cand am dus-o la revizie, ca o schimbam in 2 minute. Am fost fraier....m-am ars.
Becurile sunt cu tenta xenon nu albastre si am vazut montate si arata f bine. Astept in continuare sa ma sfatuiti cum se schimba.
solver
In manualul pe care l-am vazut eu intr-adevar scrie ca recomanda schimbare la un service dar pe pagina urmatoare arata si procedura. De fapt e de gasit un surubel si ar trebui sa iasa farul (sau sticla) afara.
Constantinescu25549
Am gasit procedura: Se demonteaza partea din plastic de sub spoiler, se desface un surub cu imbus si se apasa 3 cleme si trebuie sa iasa. Am sa incerc si va tin la curent cu rezultatul. Ar fi bine sa gasesc o rampa pe undeva.......
ionut83652
vezi nu pune mana pe sticla becului dac ai atinso sau il scapi prin praf se arde ff repede !
Constantinescu25549
Am rezolvat problema ! E super simplu ! In fata in partea de sus a sticlei, proiectorul are 2 cleme care se apasa cu surubelnita si iese afara. Asta e tot.
PS: mi-am luat 2 halogene blue Xenon H3 si spre stupoarea mea trebuiau H11. TZEAPA ! wallbash.gif
Nu vrea cineva din Cluj-Napoca niste halogene H3 Blue Xenon ieftine de tot ? Las o treime din pret ! :romania:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.