Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dusmanul nostru nr. 1: TIMPUL
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Alex-F1
Se stie dintotdeauna ca timpul lucreaza in defavoarea noastra, dar nu vi se pare ca in ultima vreme lucreaza tot mai puternic? Adica concret, ziua pare mai scurta, nu ne mai ajunge ca sa facem tot ce avem de facut (sau ce am vrea sa facem), fapt pt. care noaptea dormim tot mai putin....cele 24h parca sunt vreo 18....la tot pasul auzim deja celebra replica "n-am timp"....fiecare individ/familie parca abia mai are timp pt. tabieturile personale....cele 5 zile ale saptamanii parca zboara cu viteza luminii....in weekend sambata facem {o parte din} ce n-am reusit sa facem in timpul saptamanii, iar duminica ne mai tragem si noi sufletele dupa o saptamana plina si agitata, pt. ca luni s-o luam de la capat!!! In concedii "rupem tot", am vrea sa ajungem in 10 locuri deodata, chiar si pe Luna daca s-ar putea, asta asa ca sa scoatem parleala pt. restul anului muncit!!!! Ceva se intampla....si nu numai noua, generatia NEXT ca sa zic asa, chiar si parintilor nostri li se pare ca pana nu demult timpul nu trecea in halul asta in care li se pare ca trece azi!!! E clar ca totul e doar o iluzie (sper), dar care ar fi explicatia? Dati si voi cu parerea aici, daca va simtiti prinsi in valtoarea asta tot mai ametitoare a timpului comprimat din ziua de azi..... :wave:
f1anatic
Yeah man, no kidding. Nu am timp de NIMIC ! Am un teanc de hirtii pe care nu le-am mai vizitat de o luna de zile...un morman de e-mail-uri necitite,

Trag totusi nadejde ca prin munca cinstita sa pot sa ma pensionez devreme...sa imi cumpar o casutza in Alaska si sa imi petrec verile acolo...printtre paduri neumblate si munti cu piscurile inzapezite si lacuri curate...departe de stresul vietii... de telefoane... de computere...de masini si poluare...de claxoane...de e-mail si fax...de jungla de beton si sticla... si de...sefi si subalterni...si de masini.ro

Asa...doar eu...(si familia daca o vrea...daca nu...ne vedem la toamna), un ciine, o pusca si o undita...

Miine merg la munca.
cristian106139
Pentru mine,un om care asteapta sa-i vina masina, timpul se vrea a fi trecator.Timpul trece pe langa mine si eu nu-l mai bag in seama.Oricum noi oamenii suntem oricum prea ocupati sa ne castigam existenta ca sa ne mai intrebam de ce trece timpul pe langa noi.Eu inca,la cei 20 de ani ai mei, vreau sa fac o diferenta.Nu vreau sa fiu doar un singur om intre cei multi.Deja am inceput! biggrin.gif Voi fi un mandru proprietar al unei fetite tuciurii biggrin.gif Cati din lume au asa ceva? Sfatul meu este : sa nu va lasati prinsi in monotonie!
Baby Blues
QUOTE(cristian106139)
Pentru mine,un om care asteapta sa-i vina masina, timpul se vrea a fi trecator.Timpul trece pe langa mine si eu nu-l mai bag in seama.Oricum noi oamenii suntem oricum prea ocupati sa ne castigam existenta ca sa ne mai intrebam de ce trece timpul pe langa noi.Eu inca,la cei 20 de ani ai mei, vreau sa fac o diferenta.Nu vreau sa fiu doar un singur om intre cei multi.Deja am inceput! biggrin.gif Voi fi un mandru proprietar al unei fetite tuciurii biggrin.gif Cati din lume au asa ceva? Sfatul meu este : sa nu va lasati prinsi in monotonie!

Felicitari desi nu am inteles ce inseamna "tuciurie", dar oricum ar fi viata trebuie traita. Nu toti traiesc viata la fel dar timpul ne face sa fim toti cam la fel in fata lui . De dus oricum ne ducem asa ca ce folos au banii daca nu putem face bine cu ei si TIMPUL ne va pedepsi pentru ca tinem la Ei. TIMPUL dupa mine e ceva abstract dar si cu substanta puternica deoarece nu-l simt dar ma doare. blink.gif
Incerc sa ma las dus de el dar in asa fel incat sa-l mai conduc si eu si sa nu ma forteze mereu.
C Z R
Mi-aduc aminte ca la filosofie am avut de facut un referat despre timp si am luat 10 biggrin.gif
Nu mai tin minte ce am scris, dar pot spune ca timpul nu este al nostru, el curge in favoarea sau in defavoarea noastra, ireversibil in timp si spatiu. Expresia "nu am timp" este incorecta, fiindca timpul este la fel ca-ntotdeauna, este continuu, de cand lumea si pamantul a fost creat. Capacitatea noastra de perceptie este alta, valtoarea activitatilor zilnice, complexitatea lucrurilor tot mai numeroase, etc. angoaseaza psihicul nostru deja "obstructionat" de grijile noastre personale, de tumultul informatiilor primite, de nenoricirile deja intiparite, de calitatea slaba/foarte proasta a vietii, s.a.m.d. convergand catre desperarea spiritului uman, slabit, vulnerabil, virusat de "terorizanta" viata cotidiana.
James Kilowatt
@Alex
Inca nu e sigur daca timpul si spatiul sunt independente... exista o adunatura de savanti care incearca sa le lege printr-o constanta universala.... impreuna cu masa wink.gif Adica, timpul, spatiul sau masa masoara de fapt acelasi lucru.. In fine, e o teorie mai filozofica decat filozofia, insa e o tendinta din stiinta care dureaza cel putin de pe vremea lui Planck sau Einstein.

@F1anatic
Tu poate ai motive sa n-ai timp.... cate ore lucrezi pe saptamana? Si cate zile de concediu legal ai?

Noi astia de prin EU n-ar trebui sa ne plangem... pana-n 40h/saptamana, eu personal am 28 zile concediu (20 legale + 8 din partea firmei) si 12 zile sarbatori legale (care daca pica in we sa da lunea). De ce sa ma plang? Nu cred ca avem timp mai putin decat generatiile anterioare. Doar ca-l pierdem mai mult... cu TV-ul si cu alte prostii.... biggrin.gif

Exista o alta adunatura de psihopati... pardon, psihologi care au studiat perceptia timpului. Cica aceeasi perioada de timp e perceputa invers proportional cu experienta (sau cu alte cuvinte, cu varsta). Adica, o ora pare de 6 ori mai lunga unui copil de 5 ani decat unui adult de 30. Din motivul asta, "batranilor" li se pare ca timpul fuge si daca ceri unui copil sa astepte 2 ore pana ii ei inghetata turbeaza... biggrin.gif
Baby Blues
Oricum ca sa ajungem la o concluzie. Timpul este subiectiv? parerea mea este ca da. Este cel mai subiectiv element cu care m-am intalnit si pe care nu mi-l pot explica.
booneK9
Holly, Molly... Alex, James, oameni buni, mai coborati si cu picioarele pe pamant... Nu contest, cam asa-i cum ziceti voi, desi ma mana un gand sa va combat pe fiecare, ceva ma tine. Constient stiu ca pe undeva, cumva, va apropiati de esenta, afectiv imi vine sa va zic vreo doua...
Fuge astazi timpul mai repede? Hotarat lucru nu. Cel putin, din calcule nu rezulta. Doar ca astazi cedam presiunilor societatii si vrem cat mai mult, cat mai repede, cat mai bine, devenim incetisor-incetisor niste masini, uitam sa traim in prezent.
Amanam fara rost momentele in care sa ne bucuram, ne furam singuri caciula ca "maine", apoi iarasi "maine" si hopaaa, am ajuns deja la varsta pensionarii.
La naiba, ca acu' incep eu cu filosofie ieftina. Sorry, mates.
RUE
pana acum 6 luni lucram contra timp, primeam proiectul, o taiam la aeroport si aveam 2,3,5, 6 saptamani sa-l dau gata, in functie de cerinte si posibilitatile locului.
aclimatizarea si necunoasterea locului si primele demersuri pe proiect imi toceau prima saptamana si apoi demaram pe ceas fara sa simt cand vine weekendul si dupa asa cateva weekenduri aveam tinta finalizarii si intoarcerea acasa.
acum schimband profilul am termene fixe pt delegatii si pun counterul cu o luna inainte sa curga si las saptamanile sa se piarda in mersul zilnic la serviciu, diminuez stressul, atac altfel problemele stiind ca nu sunt cel mai important om pe lumea asta ca sa stea problemele in mine facand ce sunt capabil si doar manuind ce trebuie sa faca altii.
Nervii imi vin doar din strada iar singurul stress ar fi cate o grija care are veni din familie.

deci alex & co, nu va disperati cu timpul, faceti si ce trebuie si ce va place!
poate vorbesc cu atata calm ca maine plec acasa dupa 3 luni... deci poate se lasa si de FM west side curand.

bau!
Alex-F1
QUOTE(Alex-F1)
E clar ca totul e doar o iluzie (sper)


Ce naiba, acuma am ajuns io un clasic in viata, sa ma citez singur.... biggrin.gif ....booneK9, pai nu asta ziceam si io, ca nu fuge azi timpul mai repede, ci totul e doar o iluzie? .... :brave:

RUE, tu ar trebui sa stii ca io chiar nu ma disper deloc cu timpul, deci fii linistit in privinta mea, ca io nu-s deloc un etalon pt. acest subiect.....eu vorbeam la modul general.....caci din punctul meu de vedere, io stau {inca} excelent cu timpul....cred ca f. multi ar vrea sa stea la fel.....lucrand in ture, am si destule zile complet libere, in care am timp berechet sa-mi fac toate treburile si inca imi mai si ramane destul timp si pt. leneveala sau alte mofturi personale/familiale biggrin.gif Dar in schimb vad situatia asta de criza la 90% din persoanele din jurul meu, cu care intru in contact zilnic si de aia am deschis acest topic, ca sa va intreb daca si voi va confruntati cu aceasta criza si ca sa ne dam cu presupusul care-ar fi cauzele acestei situatii si sa vedem cum am putea sa amelioram fenomenul, ca daca o tinem tot asa, nu stiu unde vom ajunge....vorba fratelui de peste mari si tari, ne vom dori la 50 de ani sa traim ca niste sihastrii, intr-o casuta din padure, in liniste si pace, ca sa nu zic consens.... :brilsmurf: Vorbeamos.... :wave:
cristian106139
Fratilor rasculati-va!Am ajuns sa fim sclavii banilor.Noi muncim ca sa avem bani ca sa ne cumparam timp liber.Am ajuns sa-i mituim pe ceilalti sa munceasca in locul nostru ca noi sa ne simtim cat de cat liberi.Ganditi-va!.Iti trebuie bani in ziua de azi ca sa te relaxezi,nu?Mi-e imi trebuie masina mai mult decat aerul!Cand am nevoie sa ma relaxez, eu iau masina si conduc ca bezmeticul pana ma plictisez.Oricum,esentialul e daca n-ai bani nu poti avea timp liber.Si asta-i capitalism nu democratie."Tuciurie" este un atribut folosit ca sa exprime cat de neagra este un obiect sau o persoana de sex feminin,in cazul meu,o masina(Seat Ibiza 1.4 MPI 85 CP).Cel putin asa stiu eu.Daca gresesc,va rog sa ma corectati!
air_wolf
"decit sa traiesti murind, mai bine mori traind" - merita sa-ti petreci 3 ore pe zi injurind la volan? NU! merita sa muncesti simbata si duminica? NU! ai loc de statuie? doar pe cruce omule, doar pe cruce... asa ca de ce sa fii stresat?
AlexTM
QUOTE(cristian106139)
... Voi fi un mandru proprietar al unei fetite tuciurii biggrin.gif Cati din lume au asa ceva? ...
Pentru toata lumea, tuciuriu inseamna inchis la culoare. Nu era deloc evident ca e vorba de o masina smile.gif asa ca "o fetita tuciurie" e ceva mai ... exotic pe-aci prin partile noastre.
Baby Blues
Ghita si eu am crezut ca la varsta lui are omu' o fetita facuta cu vreo negresa. Chiar il invidiam! Dar sa folosesti adjectivul de care s-a vorbit pt o masina , asta inseamna ca o iubeste mult.
beer.gif
ozz86651
Ba va vaitati atita ca nu aveti timp, dar toata ziua scrieti prostii pe net, cititi ziarele, va uitati la tv, sinteti intre aia care ma streseaza cu spam cu ultimele glume, ultimele poze hazlii, ultimele stiri, stati pe mess. Daca nu sinteti chiar voi, scuze smile.gif. Toti prietenii mei din Romania care se pling de ce tare muncesc se cam potrivesc aici.
Nici eu nu am timp. Dar nu m-as plinge. Una la mina ca nu am timp ca il pired si pe ala pe care il am (ca de exemplu in momentul de fata). Al doilea motiv ca nu am timp e ca am foarte multe de facut. Pe de o parte distractie. Dar si munca sau legate de munca. Cita vreme in Romania munca o sa fie considerata ca moartea, nu o sa ajungem niceieri. E nevoie ca oamenii sa isi iubeasca munca si sa fie pasionati de ea suficient ca sa stea zi si noapte calare pe ea DIN PLACERE.
Pe de alta parte, cine are timp parerea mea e ca nu are imaginatie, nu-si doreste nimic, e obtuz, blazat, obosit, nu are pasiuni. Sint atitea de facut in lumea asta, nu-ti ajung 10 vieti d-apoi una.
AZAZEL
si eu mi-as dori sa fie ca pe vremea comunismului. la 3 jumate sau cel tarziu 4 sa fiu acasa.
insa ma trezesc intre 6 si 15 - 6 si 30, plec de acasa la 7, ajung la birou la 8 fara ceva si mai vad casa cel mai devreme la 7 seara sau , uneori la 8-9 sau chiar 10-11 seara. in general ajung acasa pe la 7. pierd per total zilnic aprox o ora si 30 min sau uneori 2 ore cu drumul casa-birou si invers.

imi este lene si sa mananc. vasele le spalam , tot de lene, de luni pana vineri doar o data. nu stiu daca este vorba de lene sau pur si simplu mi-e sila de orice alta activitate in plus. cand ajung acasa ma schimb direct in pijamale. eu nu apuc sa port alte haine decat cele de birou si pijamalele.
exceptie doar week end-ul.

ca veni vorba de week end, nu ma duc la birou sub nici o forma. exceptie , maxim o data la 2 luni.
Mihai104283
as vrea sa raspund si eu la topicul acesta, dar ... nu am timp! biggrin.gif
Baby Blues
QUOTE(Mihai104283)
as vrea sa raspund si eu la topicul acesta, dar ... nu am timp! biggrin.gif

Foarte tare!!!
Bine ca ai avut timp sa scrii si atat! biggrin.gif
AlexTM
Despre ce-i vorba in subiectul asta? ca n-am timp sa-l citesc de la inceput
Skywalker
Chiar asa despre ce discutam aici?
Am citit primele raspunsuri iar pe restul le-am frunzarit pentru ca nu am timp!
Fac TAXI in Timisoara si din cauza asta nu am timp.
cristian106139
Chiar m-am indragostit de masina mea care-i "pe vine" biggrin.gif Pentru ceilalti care au intrat pe topic si nu stiu cu ce se mananca,mai beer.gif si poate va treziti biggrin.gif Aici este vorba despre oameni care se simt stresati de viata cotidiana si de faptul ca au ajuns sa munceasca pentru a trai,ca sa obtina un ban sa se band.gif .Sper ca am dat o definitie buna blush.gif
air_wolf
QUOTE(cristian106139)
Aici este vorba despre oameni care se simt stresati de viata cotidiana si de faptul ca au ajuns sa munceasca pentru a trai,ca sa obtina un ban sa se band.gif .Sper ca am dat o definitie buna blush.gif


cum adica "au ajuns sa munceasca"? in opinia mea, orice om trebuie sa munceasca. eu nu ma omor sa tin toti cersetorii si pretentiosii care refuza munca pe impozitele mele. eu doar ma intreb: "cit sa muncesti?" merita sa faci ore suplimentare neplatite, sa faci 12-14 ore/zi?
ozz86651
Eu sint impotriva muncii si pentru bani. N-am gasit solutia din pacate.
cristian106139
Daca stai sa te gandesti,ai ajuns sa muncesti ca sa te distrezi.E beton rau!Sau te poti distra,stand "lepra" biggrin.gif pe spatele alor tai.Asta e mai misto.Voi analizati situatia si luati deciziile care se cuvin. beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.