Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Zafira 2
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
daniel40451
nu stiu daca sa mai deschis alt topic iar daca da atunci rog moderatorii sa il treaca acolo.sunt interesat sa achizitionez o astfel de masina din germania imi place ca design este destul de buna ptr familie iar pretul la germania este destul de bun asa cred eu .daca aveti alte pareri va rog sa ma contraziceti.eu caut o masina care sa fie spatioasa ,fiabila buna ptr carat ,ca doar sunt roman biggrin.gif .

ma intereseaza daca motorul de 1.6 (100cp) este destul de fiabil ptr o astfel de caroserie
sau motorul de 1.8 (140 cp)???
parerea mea este ca cel de 1.6 este c-am mik mai ales ca versiunea aleasa de mine este aceea cu 7 locuri .producatorii dau un cosum de 7.2 la 1.6 si 7.5 la 1.8 (cel mediu) ma intereseaza foarte mult consumul urban ???
astept raspunsurile voastre cu mare interes .cu stima
daniel40451
hmmmmm se pare ca nimeni nu a luat initiativa sau sunt foarte putini posesori de opel zafira .
chiar nu ma ajuta nimeni cu o info ,daca era o masina sport poate raspundeati ,dar asa vad ca nu aveti argumente.
poate gasesc alt forum mai tare ca pe asta il sterg de la favorite. :argue:
ionut83652
nu e prea stralucita ia sharan sau turan ( diesel ) ca dac mergi mai mult in oars ai sa fii surprins cum consumul sare de 10 la suta ! mai ales un pic incarcata ! si nu e foarte fiabila eo am preteni de au facut italia cu ele si nu au fost incantati de loc de ele pe cand sharanu e nr1 (volkswagen)sau seath alhambra e acelasi lucru cu sharanu sat turan tot de vw iarasi ff bun !
florin55503
ca modularitate este peste tot ce e in clasa mai putin galaxy. e o masina decenta. cu motorizarea de 1.6 nu trebuie sa te astepti la cine stie ce performate. consumul in oras evident va sari de 10, asa cum a spus si ionut. sharanul mi s-a parut prea mare si destul de greu de manevrat. mai ales in oras. chiar mi s-a parut ca merge ca o duba. turanul e din aceiasi clasa cu zahira. e ok ca masina, nu am simtit cine stie ce diferente intre el si zafira.

chestia cu fiabilitatea in timp nu stiu ce sa zic.
Seri
Depsre cum se comporta Zafira in timp nu stiu nimic, dar este construit pe aceeasi platforma tehnica cu Astra H, iar acesta se comporta destul de bine.
daniel40451
mie imi place foarte mult designul la opel zafira 2 si pretul de alfel ,eu am tot opel dar un model mai vechi.
daca imi spuneti ca are un consum destul de mare pe benzina atunci sa ma reorientez spre un diesel cu toate ca nu imi place .
eu oricum folosesc masina in bucuresti foarte bun si cred ca 10 l /100km este destul de mare(oricum are gabarit destul de mare) .
acum sunt c-am dezorientat si reconsider oferta .(poate un hover china biggrin.gif ).
sunt probleme vis -a -vis de motor ,articulatii etc ???
ionut83652
nu prea sunt probleme specifice (doar servo) dar cam la toate masinile e sensibil) oricum tiam zis am prietni cu zafire si eo am avut sharan si eu pana la 500000 km am schimbat la sharan :volant ,pompa servo,supensiile complet si consumabile iar la 520 mii o cazut turbina 9devreme pt un vw dar mult fata de opel
nu e masina ff solida !si mai ales dac vrei diesel trebuie sai fie cdi (cdti etc) si la motorina noastra nu prea are viata lunga injectia (si costa un injector ...mama mama) eu sincer dac ar trebui sa aleg un monovolum cu siguranta ar fi sharan ,sau alhambra (7 locuri +ceva spatiu bagaje ,consum excelent,si ff durabila) despre turan am mai auzit si pareri contra dar nu stiu ca sa zis nam luat contact cu nici unul !dar acuma na!! gusturi !nu le putem comenta noi fiecare cu cei place!!!
eddie
E prima data cand citesc ca Opel Zafira nu ar fi pe primul loc la segmentul din care face parte...
De modularitate ce sa mai spun,pai care a fost prima masina care a beneficiat de sistemul flex 7 ?
VW Touran e o copie fidela,dar mai putin fiabila.Studiind si un forum ce are numai posesori de Opel,nu am auzit pe nimeni nemultumiti de Opel Zafira,desi cei mai multi sunt posesori de SH.Am auzit de Zafire cu 4-500.000 la bord fara probleme la motor,dar e vorba de motoarele pe motorina.Eu am facut cipi tuning la motor si nu se mai misca deloc ca un maxi-taxi,la 130 c.p. pe care ii am acum.
Parerea mea este ca Zafira 1 arata mult mai bine decat Zafira 2,dar cea de-a doua beneficiaza de motorizari mai noi.
ionut83652
vezi tu sharan are toate scaunele rabatabile (singura) se paote configura 2+2+2 ,2+3+2 sau 2+1,2,3,4,5 deci ce vrei mai mult !cat depre fiabilitate nu motorulsau cutia e problema ci restul subansablelor (servo) injectie,senzori asta e problema ca motoarele saracel daca ai grija de ele si nu crapa ciuloasa sau sare de la punct duc peste 1 mil km (90%din masile europene)deci nu apreciem doar motorul ci masina in general !A si inca ceva dintre toate monovolumele cu 7 locuri in sharan se sta cel mai bine pe ultimul rand de scaune !
daniel40451
da va multumesc ptr informatii dar sunt din ce ma confuz.m-am uitat pe net la vw sharan si la alhambra pe mobile .de dar una din 2005 are aproape de 200000 de km diesel motor si pret de 14000 in sus .
ma gandeam si la un mercedes vito din 2004 dar tot asa au mii de km.
mai analizez oferta de la opel adica un opel zafira pe benzina de 1.8.
cred ca are consum are dar un diesel nu cred ca imi permit unul cu km putini.
ionut83652
poi dac te arunci pana la un vito ia un t4 caravelle is indestructibile cred ca cele mai bune busuri facute vreodata!dar deja esti in alta clasa ! si de ce tii neaparat la an ! cand cu 11-12 mii iei unul 2001-2003 beton !
oricum si mercedesul e bun dar cam, scumpe consumabilele ! si vrei neaparat an bun ! cauta masina cu e3 cu kilometri putini e cea mai buna afacere!
daniel40451
caut sa fie motor euro 4 deoarece eu nu cumpar masina sa o vand imediat .fac un efort ca sa pot cumpara masina si de aceea trebuie sa fie cea mai buna oferta tehnica .
imi place foarte mult si vw t4 si sharan ,seat alhambra etc .am vazut si opel vivaro ,mercedes vito dar ma speria nr mare de km .
asa ca m-am gandit la un opel zafira 2 cu 7 locuri (ma ajuta mult la iesiri in afara de oras familia numeroasa biggrin.gif ).
cred ca trebuie sa ma astept si la consumabile diesel versus benzina .
cu care ies mai ieftin ?
mai analizez si oferta ford ?ce parere aveti?
florin55503
nu cred ca o sa gasesti masini de genul asta cu un nr mic de km.. in buc un mototr de 1.8 iti va sari bine de 10%.
daniel40451
am vazut mai nou mercedes vito 2002 -2003 imi place muuuult cred ca m-am hotarat la ce masina .acu sa iasa creditul smile.gif)
ionut83652
sa stiii ca nus geniale au cam multe probleme ! modelul deupa 2004 cred ca e mai reusit ala pana in 2003 e asa si asa ! eo oricum garantez ca cea mai buna alegre e t4 (in segmentul van) cel mai mic consum si cea mai solida si usor de intretinut!eo am in prezent 3 si sunt ff mulktumit de ele!
ionut83652
in schimb ar mai trebui sa stii ceva dac teai hotart sa renunti la monovloume (zafira,sharan) si sa treci la minibusuri (vito,t4)
1 consumul nu e de 6 la suta la t4 bagi cam 8 la suta iar la vito cam 10 (incarcate)
2 viteza regimul normal de exploatare pentru minibusuri e cam de 120-130 km /h peste viteza asta creste consumul si ruland timp indelungat de ex la mercedes peste 150 cam cade turbina,iat la t4 apare consum de ulei deci gandestet bine ce vrei sa faci cu ea!minibusurile is masini de explolatat nu de fugarit!duc mult si bine atat timp cat sunt exploatate normal le duc si 180-190 dac ii dai dar nau viata lunga!
daniel40451
imi cer scuze ptr intarzierea in raspunsuri ,ideea este ca sunt dezorientat rau de tot .nu tiu la ce sa ma mai uit .m-am uitat la vw t4si am vazut preturi pe care eu nu mi le pot permite .deoarece intra in calcul si drum dus ,combustibilul la intoarcere si sa nu uitam taxa de inmatriculare care nu stiu cat va fi ???
eu vreau ca masina sa fie cat mai noua si sa se incadreze in 13 mii ca mai mult nu cred ca imi dau astia si nu vreau logan mcv (vax).imi place foarte mult modelul de la opel dar nici vw sharan nu etse de cole .acum ca tot omul caut ca masina safie din punct de vedere tehnic cat mai echilibrata adik ma gandesc la un motor care sa nu fie prea gurmand ca stiti bine benzina si motorina costa ,nici motor prea mare ptr taxe (de mediu ,impozit ,rca,rovigneta etc ) plus consumabilele.
nu-i asa ca sunt foare pretentios biggrin.gif .
daca voi aveti ideee de o masina care din punctul vostru este descrierii dorintei mele atunci astept comentarii .
masina vreau sa o cumpar la anul.
ionut83652
ca ideia motoarela peste 2000 cmcubi paltesc taxa speciala peste 3000 euro si dac nu ai neaparat nevoie de bus iati monovolum
si cu 13 mii iei un sharan cu 10-11 mii 300 is actele 500 drumu plus taxa specila (actuala 1700 euro probabila 900 euro )deci fa tu calculele !dar eu optez pentru o masina chiar mai veche 2001 cu km putini carte service(si luata de la nemti)nu turci arabi drac coa mai fi prferabil prima mana si sa nu fie masina de firma ca alea is trase de ele!
daniel40451
iau in calcul si varianta propusa de tine ionut biggrin.gif .
daniel40451
ma gandesc tot mai des la vw touran smile.gif) ce ziceti??
ionut83652
chiar frumoasa nu la fel de comoda ca sharanul cu motor PD chiar interesanta ! nu stiu ca fiabilitate cat de reusit e dar.....!
daniel40451
iti multumesc ionut ptr raspunsuri . beer.gif
daniel40451
distributia la opel zafira 2 2.0 dti este pe lant???
iar la sharan este pe curea ?
cat ma costa sa schimb distributia la sharan?
iar la opel cat mergi ???
daniel40451
ce tip de suspensie este pe sharan?
sunt curios si de zafira?
nu vrea nimeni sa imi raspunda
florin55503
2.0 e pe lant si ar trebui sa te tina toata viata masinii. in teorie

pretul distributie variaza destul de mult,depinzand de unde cumperi piesele. probabil te va duce intre 5-8 mil
habibi
ce parere aveti de noul zafira 1.9 cdti 120 hp?
este masina buna sau?
vreau sa achizitionez o astfel de masina si ma intereseaza daca motorul este fiabil ,poate imi puteti spune de cine este facut motorul ?\
ce tip de suspensie are ?
ce probleme ati mai intampinat?
va multumesc.
sili1169
eu am Zafira din 2002, cu motor de 2,2 DTI si 125cp - 150.000 km
- distributia este pe lant
- nu am avut probleme pana in prezent, reviziile sunt destul de ieftine ... 400 RON, cea mai scumpa revizie pana in prezent la mine a costat 450 RON (schimbat toate filtrele, uleiul la motor si o rotula - 80 RON)

- consum (la mine): urban - 8,5 l/100km, extraurban 5,8 - 6l/100km

Parerea mea este ca merita.
xamez
eu iti spun ca este cea mai fiabila masina ,motor bun
suspensie independenta .zafira este cea mai buna masina in clasa ei
xamez
QUOTE(xamez @ Nov 13 2007, 07:01 PM) *
eu iti spun ca este cea mai fiabila masina ,motor bun
suspensie independenta .zafira este cea mai buna masina in clasa ei

oricum parerea mi-am format-o dupa indelungi cautari pe net si bine inteles la siab .
este o masina pe gustul alor mei
eu preferannd tot ceva pe benzina .
cei care au asemenea modele sa isi dea cu parerea .
Seri
Motorul 1.9 de 120 CP este ok, dar ar fi mai bun unul de 150CP. Motoarele 1.9 CDTI sunt de origine Fiat, dar sa nu te sperie chestia asta, sunt moderne si fiabile! Puntea fata este independenta de tip McPherson, iar pe spate este semirigida, exact ca la Opel Astra din moment ce folosesc aceeasi platforma tehnica.
xamez
mai speriat cu motorul ma faci sa ma razgandesc in privinta masinii daca motorul nu etse fiabil si o sa am probleme cu el .ma gandesc deja la vw touran sau poate sharan? nu stiu inca ce decizie sa iau.alte sfaturi poate mai sunt interlocutori care au deja acest model si pot spune avantaje si dezavantaje la acest model .va multumesc
xamez
distributia la acest model etse pe lant??
care este mai fiabil lant sau curea?
sili1169
la WV, distributia este pe curea (costuri mai mari fiinca trebuie schimbata dupa un nr. de km)
- motoarele in schimb sunt sunt aproape identice WV Touran - Zafira (model Fiat, dar nu sunt de Fiat, cu toate ca in 2005 ei au fost pe primul loc cu motorul diesel)
xamez
de consum imi puteti spune cate ceva ?
cum se comporta la drum ?
se merita ptr 7 pers .asta rareori nu tot timpul.
sili1169
Consumul l-am scris putin mai sus, dar acest consum l-am realizat in provincie nu in capitala cand m-am referit la Urban 8,5l/100km, probabil in capitala este putin mai mare (cred ca Eddie poate sa-ti spuna mai mult).
La drum se comporta foarte bine, nu am avut niciodata probleme in 150000km si nici o defectiune. Tot ce am schimbat la aceasta masina, in afara de consumabile (cauciucuri, ulei, filtre) sunt: o rotula la 145000Km (cealalta inca este originala), un simering (40 RON piesa si 40 manopera) si tot anul acesta in septembrie mi s-a ars o bujie (l-am cumparat toate 4 la 205RON).

Poti sa transporti 7 persoane fara probleme, dar pe al 2 -lea rand din spate nu se sta foarte comod.
xamez
oricum ai mei mizeza pe o varianta second asa ca imi sunt utile sfaturile voastra.
eu ma gandeam la var de 1,9din 2006 dar este c-am scumpa ptr bugetul alocat .ma incanta motorul e 4 care este nou si aspectul masinii .
daca nu reusim sa avem banii cca 14-15000 de e atunci ma gandesc la celalat model de opel zafira model 2005 co mot de e 3.
oricum ramane de vazut ce se intampla cu taxa de prima inmatriculare din 2008 .sa speram ca se va injumatati.
pana atunci fac sondaje ,teste ,inima rea smile.gif.
xamez
QUOTE(sili1169 @ Nov 15 2007, 07:38 PM) *
Consumul l-am scris putin mai sus, dar acest consum l-am realizat in provincie nu in capitala cand m-am referit la Urban 8,5l/100km, probabil in capitala este putin mai mare (cred ca Eddie poate sa-ti spuna mai mult).
La drum se comporta foarte bine, nu am avut niciodata probleme in 150000km si nici o defectiune. Tot ce am schimbat la aceasta masina, in afara de consumabile (cauciucuri, ulei, filtre) sunt: o rotula la 145000Km (cealalta inca este originala), un simering (40 RON piesa si 40 manopera) si tot anul acesta in septembrie mi s-a ars o bujie (l-am cumparat toate 4 la 205RON).

Poti sa transporti 7 persoane fara probleme, dar pe al 2 -lea rand din spate nu se sta foarte comod.

oricum daca la tine consumul este ala care il dai atunci la 1.9 este mai mik .
xamez
nu prea sunt multi posesori de opel zafira 2 ???
sili1169
Mai nou au inceput sa apara si pe strazile noastre Zafire (dar nu la fel de multe ca WV Pasat), eu cred ca posesori acestor masini sunt mai mult familisti, nu prea au timp sa scrie sau ce sa scrie fiinca nu prea intampini probleme la acestea.

Ca sfat, daca doresti sa achizitionezi o astfel de masina i-ti zic ca ar trebui sa te urci putin la volan la astfel (Zafira sau Touran sau etc.) de masini si sa conduci putin. Ai sa-ti dai seama ca se conduc foarte confortabil vis-a-vis de limuzine (ma refer la cele mai mici - joase - nu ma refer la garda de sol, fiinca si la Zafira este mica, mai mica decat la un logan) fiinca ai vizibilitatea mai buna, nu te orbesc farurile seara la cei care circula din sens invers, dar (exista si asa ceva) nu se uita nimeni la masina ta (daca esti pustan mai bine ia-ti altceva, Golf Plus sau ce vrei tu) si in plus nu este o masina sa faci naveta la servici (2 km / zi), este o masina pentru drumuri mai lungi, sa mergi la cumparaturi (ai porbajaj suficient), pt.concedii (foarte confortabila), intr-un cuvant masina de familie sau de afaceri (mergi cu prieteni dupa masini in Germania), merge perfect pe autostrada (scoti 6% cu 180 constant).
xamez
este o masina care indeplineste nevoile parintilor mei ,eu nu pot decat sa ma supun ,cu toate ca eu as vrea altceva mai sport ,gen opel vectra c macar break .
oricum ma pot obisnui si eu cu masina asta .
cristyna
apropo de zafira 2... am o intrebare, daca stie cineva unde se afla amplasata mufa de diagnoza pe masina aceasta, o fotografie ar fi suficienta, multumesc anticipat thumbsup.gif
xamez
QUOTE(cristyna @ Nov 27 2007, 05:16 PM) *
apropo de zafira 2... am o intrebare, daca stie cineva unde se afla amplasata mufa de diagnoza pe masina aceasta, o fotografie ar fi suficienta, multumesc anticipat thumbsup.gif

eu am cautat dar nu gasesc
pe net poze
ionut1410
la modelul vechi e sub volan (asta daca te ajuta la ceva) la asta noua nu am documentatie!
xamez
QUOTE(ionut1410 @ Dec 5 2007, 05:06 PM) *
la modelul vechi e sub volan (asta daca te ajuta la ceva) la asta noua nu am documentatie!

eu astept unul nou la anul smile.gif

eddie
Mufa de diagnoza la modelul vechi este exact sub frana de mana si are un capac destul de bine prins,posibil si la noul model da fie tot pe acolo....
onara
Salutare, posesor recent de zafira b 2006 1.9 cdti 155.000 km cumparata din belgia unde si locuiesc : cazut azi dimineata servodirectia..volanu greu ca dreaq de invartit , nervi si injuraturi mai ales ca nu au trecut 2 sapt de cand am cumparat o si garantia oferita de garajul auto este valabila doar pt motor si cutie..din ce am mai citit si pe alte forumuri e posibil sa fie alternatorul!
maine astept un mecanic sa verificam cat de bine incarca ..de nu daca e pompa servo am kkt steagu ca tre sa scot mai multi bani din portofel!! ceva probleme similare sau sfaturi??mersi
clibin009
20181114 orf
belstaff jackets
mavericks jerseys
ugg outlet
mishka clothing
cheap jordans
uggs outlet
cleveland cavaliers jersey
burberry outlet
ugg outlet
coach handbags
swarovski crystal
kate spade outlet
cazal sunglasses
canada goose
dansko shoes
ugg outlet
ugg boots
barbour jackets
true religion jeans
ray ban outlet
cavaliers jerseys
ysl outlet
oakley sunglasses
stephen curry shoes
trailblazers jerseys
gucci outlet
louboutin pas cher
polo ralph lauren
warriors jerseys
ray ban sunglasses
gucci outlet
pandora charms
mulberry bags
new york knicks jersey
christian louboutin outlet
ugg boots clearance
ralph lauren pas cher
michael kors outlet
golden state warriors jerseys
mulberry handbags
ugg boots
kate spade outlet
hornets jerseys
uggs outlet
uggs outlet
canada goose outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
barcelona jersey
fitflops outlet
prada sunglasses
canada goose jackets
ugg outlet
michael kors outlet
soccer jerseys
yeezy boost
air huarache
canada goose outlet
coach outlet online
ugg outlet
christian louboutin outlet
celtics jerseys
canada goose outlet
salomon shoes
mulberry bags
uggs
pandora charms
lacoste soldes
adidas ultra boost
michael kors outlet
michael kors outlet online
yeezy boost
jordan shoes
bvlgari jewelry
hermes birkin
ugg outlet
cheap mlb jerseys
ferragamo outlet
mont blanc pens
off-white
world cup jerseys
hermes outlet
polo shirts
nfl jerseys wholesale
mulberry outlet
san antonio spurs jerseys
ugg outlet
football shirts
nike air max 2015
nike shoes
michael kors handbags
ugg outlet
michael kors outlet
light up shoes
pandora outlet
ferragamo shoes
chelsea jersey
ugg boots
air force 1
christian louboutin outlet
pandora jewelry
coach outlet online
ray ban sunglasses
ugg boots
swarovski outlet
coach outlet
adidas nmd
uggs outlet
cheap snapbacks
true religion jeans
ferragamo outlet
ugg outlet
mont blanc pens
coach outlet online
ugg outlet
nike outlet
michael kors outlet
canada goose
longchamp pliage
kings jerseys
canada goose outlet
nuggets jerseys
uggs outlet
longchamp handbags
oakley sunglasses
polo ralph lauren
nike roshe one
ray ban sunglasses
ugg outlet
fitflops sale clearance
reebok outlet store
coach factory outlet
marc jacobs outlet
polo ralph lauren
coach outlet store online
christian louboutin outlet
nike factory outlet
balenciaga sneakers
yeezy boost
canada goose jackets
canada goose outlet
moncler outlet
canada goose jackets
uggs outlet
coach outlet
tory burch outlet
moncler outlet
ugg outlet
ugg outlet
polo ralph lauren
ugg outlet
longchamp outlet
ugg outlet
burberry outlet
red bottom shoes
moncler outlet
cheap jordans
coach outlet online
air jordan release dates
lakers jerseys
michael kors
visvim shoes
coach outlet
air max 90
kate spade outlet
oakley sunglasses
coach outlet
merrell shoes
canada goose jackets
wellensteyn jackets
coach factory outlet
true religion jeans
nike shoes
kate spade outlet
chrome hearts outlet
jazz jerseys
jordan shoes
nike cortez
kobe 9
cheap nfl jerseys
gucci outlet
canada goose jackets
ralph lauren polo
canada goose outlet
uggs outlet
michael kors
michael kors handbags
herve leger outlet
canada goose outlet
tory burch outlet
michael kors outlet
canada goose jackets
michael kors outlet
coach outlet online
moncler outlet
undefeated clothing
michael kors outlet
pandora charms
burberry outlet
ugg boots
clarks shoes
michael kors wallets
canada goose outlet
red bottom shoes
ray ban sunglasses
christian louboutin outlet
pandora jewelry
coach factory outlet
timberwolves jerseys
ferragamo outlet
air max 90
ferragamo shoes
pandora charms
celine outlet
nike presto
oakley sunglasses
michael kors handbags
cheap jerseys
ray ban sunglasses
nike dunks
coach canada
ugg outlet
pistons jerseys
canada goose outlet
longchamp solde
gucci outlet
lacoste polo shirts
michael kors outlet
givenchy handbags
fred perry polo shirts
supreme clothing
canada goose coats
coach outlet
ugg outlet
true religion jeans
nba jerseys
jordan shoes
michael kors outlet
ugg boots
polo ralph lauren
ugg boots
links of london
ralph lauren polo shirts
nike outlet
michael kors outlet
under armour outlet
moncler outlet
canada goose outlet
canada goose coats
coach outlet online
coach outlet
minnetonka outlet
coach outlet
moncler outlet
polo outlet
ecco shoes
pandora outlet
harden shoes
red bottom shoes
michael kors outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
bucks jerseys
coach handbags
louboutin shoes
michael kors outlet
christian louboutin outlet
canada goose parka
ugg boots
michael kors outlet clearance
michael kors outlet
cheap jordans
asics shoes
coach outlet
ugg outlet
manolo blahnik outlet
baltimore ravens jerseys
coach outlet
coach outlet
simulation shoes
mulberry handbags
michael kors outlet
adidas trainers
ugg outlet
mbt shoes
cheap mlb jerseys
pandora outlet
knicks jerseys
canada goose outlet
cheap jordans
scarpe mbt
miu miu handbags
nike shoes
coach outlet
coach outlet
chicago blackhawks jerseys
air jordan shoes
michael kors outlet
soccer shoes
ralph lauren outlet
gucci handbags
mizuno running shoes
coach outlet online
ugg outlet
swarovski crystal
ubiq shoes
true religion jeans
vans shoes
jeep shoes
michael kors outlet
polo outlet
adidas nmd
toms shoes
ray ban sunglasses
michael kors
coach outlet
uggs outlet
moncler jackets
keen shoes
coach outlet
nobis outlet
christian louboutin outlet
cheap jordans
nets jerseys
stussy clothing
air jordan 3
jack wolfskin
hermes belt
ray ban sunglasses
swarovski outlet
michael kors outlet
polo outlet
giuseppe zanotti outlet
canada goose outlet
uggs outlet
ray ban sunglasses
real madrid jersey
grizzlies jerseys
true religion outlet
ugg outlet
supreme clothing
michael kors outlet
canada goose outlet
golden goose sneakers
michael kors outlet
ugg outlet
ed hardy clothing
canada goose outlet
clippers jerseys
tory burch outlet
pandora charms
fitflops
ray ban sunglasses
ugg outlet
ugg boots
polo ralph lauren
canada goose jackets
pandora charms
yeezy boost 350
suicoke sandals
nba jerseys
canada goose coats
true religion jeans
jimmy choo shoes
nba jerseys
longchamp outlet
pandora charms
tory burch outlet
pandora charms
michael kors outlet
canada goose outlet
ugg boots
tods outlet
ugg outlet
jordan shoes
cheap jerseys
cheap jordans
fitflops sale clearance
coach outlet online
saucony shoes
five fingers shoes
off white
ugg outlets
air max
coach outlet
nfl jersey wholesale
adidas crazy
mbt shoes
tory burch outlet
supreme clothing
ugg boots
air jordan 4
red bottom shoes
oakley sunglasses
suns jerseys
air jordan retro
ray ban sunglasses
true religion jeans
north face jackets
fitflops
coach outlet
nike revolution
true religion jeans
true religion uk
michael kors outlet
kevin durant shoes
pandora charms
canada goose outlet
michael kors handbags
air jordan 4
fila shoes
kate spade outlet
wizards jerseys
polo outlet
ugg outlet
oakley sunglasses
michael kors outlet
tory burch outlet
bottega veneta outlet
ralph lauren polo shirts
coach outlet
montblanc pens
nike tennis
supra shoes
ferragamo outlet
rockets jerseys
kate spade outlet
canada goose coats
ugg outlet
new balance shoes
adidas wings
polo ralph lauren
oakley sunglasses
converse shoes
coach outlet
pandora
fitflops sale
canada goose outlet
kobe bryant shoes
coach outlet
jordan shoes
air max 2017
hermes outlet
birkenstock sandals
true religion outlet
pacers jerseys
coach outlet
toms shoes
mulberry handbags
kobe shoes
jordan shoes
christian louboutin outlet
ugg boots
kappa clothing
dior outlet
nhl jerseys
pandora charms sale clearance
prada outlet
coach outlet
christian louboutin outlet
ralph lauren pas cher
cheap nhl jerseys
ugg boots
kate spade outlet
canada goose jackets
adidas outlet
longchamp outlet
fitflops sale clearance
christian louboutin shoes
canada goose outlet
cheap jerseys
michael kors outlet
polo ralph lauren
cheap jordans
burberry outlet
birkenstock outlet
nike blazer pas cher
longchamp handbags
michael kors outlet
ugg outlet
polo outlet
uggs outlet
pandora charms
swarovski outlet
coach outlet online
christian louboutin outlet
christian louboutin shoes
canada goose outlet
true religion jeans
chrome hearts outlet
nhl jerseys
true religion outlet
tory burch outlet
canada goose outlet
basketball shoes
supreme clothing
moncler jackets
canada goose coats
mulberry outlet
coach outlet
pandora outlet
ugg outlet
canada goose outlet
polo ralph lauren
nike shoes
mbt shoes
polo ralph lauren
mulberry handbags
bulls jerseys
uggs outlet
christian louboutin
valentino outlet
mcm outlet
polo ralph lauren
true religion jeans
polo ralph lauren
ugg boots
coach outlet
adidas outlet
longchamp handbags
canada goose jackets
nike revolution
pandora charms
dolce and gabbana
canada goose outlet
canada goose jackets
north face jackets
moncler outlet
chrome hearts sunglasses
coach outlet
nike store
canada goose jackets
ugg boots
ugg outlet
polo ralph lauren
michael kors
tory burch outlet
cheap football shirts
ugg outlet
van cleef & arpels jewelry
michael kors outlet clearance
reebok trainers
ugg outlet
ugg outlet
kate spade outlet
y3 shoes
uggs outlet
ugg boots clearance
nike air force 1
columbia sportswear
nike foamposite
balenciaga sneakers
houston texans jerseys
ugg boots
michael kors outlet
ugg boots
lakers jerseys
cheap jordans
michael kors outlet
ugg outlet
red bottom shoes
true religion outlet
michael kors outlet
north face jackets
swarovski outlet
michael kors handbags
tory burch handbags
cheap jordans
longchamp bags
camel shoes
spurs jerseys
oakley sunglasses
fitflops shoes
coach outlet
coach outlet
coach outlet
cartier jewelry
raptors jerseys
ugg outlet
dc shoes
ralph lauren polo shirts
air huarache
nike lunarglide
puma outlet
canada goose outlet
fitflops sale
heat jerseys
san francisco 49ers jerseys
jordan shoes
indianapolis colts jerseys
michael kors outlet
coach outlet
cheap nfl jerseys
michael kors outlet
lebron james shoes
air max 97
magic jerseys
christian louboutin outlet
nike free
kate spade outlet
christian louboutin outlet
ugg outlet
michael kors outlet online
moncler outlet
air jordan 12
ugg boots clearance
coach outlet
true religion jeans
christian louboutin outlet
mulberry handbags
futbol baratas
canada goose jackets
pandora jewelry
moncler outlet
kate spade outlet
christian louboutin store
longchamp solde
76ers jerseys
tory burch outlet
nike shoes
ray ban sunglasses
canada goose outlet
toms shoes
palladium boots
pandora charms
ugg boots
canada goose jackets
air max 90
pelicans jerseys
oakley sunglasses
adidas uk
air jordan shoes
christian louboutin outlet
uggs outlet
michael kors outlet
hawks jerseys
michael kors outlet
uggs outlet
soccer jerseys
prada shoes
manchester united jersey
denver broncos jerseys
le coq sportif shoes
ferragamo outlet
coach handbags
coach outlet online
thunder jerseys
air max 1
malone souliers mules
20181114
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.