Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme cu frana
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
mircea101560
salut!
opel omega '87, 2.0i
uneori cand actionez frana de serviciu mi se duce pedala pana in podea si prinde f putin. cand iau piciorul si o apas din nou este totul in regula adica prinde f bine, dar fiind vorba de frana e cam periculos... inainte mi se intampla cam o data la cateva luni, dar acum, de cateva ori pe zi(parcurg cam 30 prin oras) ce poate sa fie?
multumesc! :wave:
ionut83652
pompa de frana pierde lichid sau cilindrul receptor din servo nu se amorseza bine sau scapa presiune!
mircea101560
salut! mersi de info
cu lichidul nu cred ca e problema ca nu se observa ca ar scadea din borcan... deci ramane cilindrul
e multa manopera?
multumesc!
mircea101560
si mai am o problema...
in afara orasului, merg cu 120-130km/h si trebiue sa franez brusc (din diverse motive) si, in franare, intre 80-90 km/h, masina incepe sa vibreze puternic. sistemul de franare are 2 cilindrii pe etrieri care imping placutele de frana pe parcurs ce se uzeaza; am crezut ca din cauza lor, le-am curatat, dar problema persista...
blink.gif
ionut83652
paote sau ovalizat discurile incalzetele bine si cine stie la mine o tinut tremura fundul la masina si am tras frana de mana am mers vreo 10 km dupa care leam last sa se raceasca in voie si no mai tremurat dar de obicei dac nu vibreaza tare isi revin singure nu te stresa!
cat despre manopera nu cunosc masina eo tiam explicat sistemul la modul general!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.