Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TVA recuperabil 2007
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Iulian106471
Ii rog pe cei care au cumparat o masina second dupa 1 ian 2007 sa ma lamureasca si pe mine cu acest TVA recuperabil.

Sa zicem ca in anuntul de pe mobile.de gasesc o masina la un dealer dintr-o tara UE, anunt care mentioneaza un TVA recuperabil.
Eu vreau sa cumpar masina pe persoana fizica (care este!) si ma intereseaza daca imi mai recuperez TVA(caci zice ca e recuperabil) si de unde si ce alte taxe mai am de platit, fie in tara dealerului fie acasa.

Toate cele bune.
TDiFan
TVA-ul recuperabil se refera la firme care achizitioneaza de la acel dealer, tu in postura de persoana fizica nu mai recuperezi nimic, platesti tva-ul si mai ai de platit taxa de inmatriculare in tara.
Sanders27
Salutare
Poate reuseste cineva sa ma dumireasca si pe mine intr-o privinta .

Cum se spunea si mai inainte eu am o firma si vreau sa ma duc in germania si sa aduc o masina.
pe siturile din germania apar mai mereu doua preturi. Unul brut si unul net. Eu daca vreau sa achizitionez masina pe firma oare o sa platesc pretul net sau brut?
Cand vin in tara trebuie sa platesc acel tva care nu a fost platit in tara.

Daca aveti ceva detalii nu ezitati sa scrieti deoarece caut de cateva luni astfel de informati.

Multumesc
guerilla
cumperi la pretul cu tva ca si cum ai cumpara din romania.
ionut1410
deci pana in 1 ian 2007 vat recamabile ala ! il luau si personele fizice inapoi si il palteau in tara!dupa ce tara noatra a aderat la ue nu se mai poate recupera acel tva decat daca masina e pe firma !deoarece nu se mai considera masina ca fiind exportata ci comunitara!
deci daca o cumperi pe firma poatio lua acel tva inapoi !DACA O CUMPERI PE PERSOANA fraer trebuie sa fii sa iei din germania 16 la suta si sa dai in ro 19 la suta ! de acici si acea taxa speciala (nu mai veneu bani la buget)

oricum luatul pe firma e cu 2 fete
asigurarea mai mare impozit mai mare rovinieta mai mare nu mai scapi de camerele fixe (spunand co murit conducatorul auato) iei amenda pe firma!la iesirea din tara tre sa fii owneru firmei sau sa ai inputernicire!
deci acu dac vb de o masina scumap se zicem ca renteaza! dar pentru 1-2 mii euro asa zice ca mai bine te lasi pagubas!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.