Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum "de belea"
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
catalin25674
am cumparat de curand o daewoo nubira 1 (120.000km). arata foarte bine, merge la fel de bine dar consuma in oras cam 12-14l/100km. vreau sa consume mai putin si de aceea 'i-am facut cinste' cu Dura Lube, ulei Daewoo 5w40, bujii cu 4 electrozi Bosch (poate mai aveti si alte idei). masina a fost lovita inainte sa o cumpar (nu stiu nici cat de rau si nici cum si unde a fost reparata). simptomele care se vad cu ochiul liber sunt: saxofon deformat din lovitura, scut deflector care nu mai sta pe pozitie foarte exact, scurgeri usoare de ulei de motor pe cureaua de distributie. am schimbat deja cureaua de distributie, filtru aer, garnitura arbore si am facut o curatare de injectoare.
si acum ghici ce are de consuma cat un bolid cu 8 in v !
multumesc anticipat pentru orice parere pertinenta.
alex20
Haha
Ia uita-te in sp[ecificatiile tehnice al nubira 2 pe www.daewoo.ro si vei vedea ca consumul in oras este de 10,7 l/100 km.Ia gandestete ca tu ai Nubira 1.La acest consum de 10,7 mai adaogi de obicei cu bun simt un 2 litri si iesi la vro 13 l/100 in oras.Eu am un cielo euro3 si potriveste exact calculului acesta.N-ai cei face sunt motoare puturos de consumatoare de benzina.Cea mai buna investitie pe care am pututo face imediat cum am cumparat masina a fost sa-mi pun o instalatie de gaz.Acuma daca merg cu bun simt consuma 9 in oras(chiar sub specificatiile tehnice de la daewoo) si merg de 2 ori mai mult plus ca sincer nu simt deloc diferenta de putere.
Gpl rulz(la daewoo smile.gif
catalin25674
intodeauna trebuie sa existe metode pentru micsorarea consumului,ex:Super Fuel Max, inlocuirea partilor componente cu unele mai usoare - mai spune-ti voi alte metode !(multumesc pentru ideea cu gaz-ul dar nu cumva afecteaza in vreun fel masina?)
Adrian-Mihail25818
Verifica : catalizatorul,sonda lambda,filtrul de carbon.
Neaparat testare la computer de gestionare motor la fabricant.
Oricum dupa 120Km/h si demaraje in forta nu mai discutam de consum.
cristianc
Acesta este motorul DOHC pus de Daewoo pe Nubira. Pentru scaderea drastica a consumului exista 2 solutii: GPL sau maniera de condus economica..
QUOTE(Ion)
sa nu circuli cu geamurile deschise, sa nu ai pneurile dezumflate, motorul / carburatia -aprinderea corect reglate.
adoptarea unui stil de condus economic - schimbarea treptelor de viteza, fara turarea excesiva a motorului, adaptarea unui stil de condus, in functie de trafic ( utilizarea la minimum a franei si accelerarea, numai atat cat este nevoie, utilizarea franei de motor, din timp )
alex20
Benzina spala uleiul.Gazul nu poate face acest lucru si astfel se depun particule pe ulei ,murdarinul si astfel nu face bine mnotorului.Daca pui in schimb ulei bun si-l schimbi regulat no sa ai probleme.O instalatie de gpl costa in jur de 500 euroi
catalin25674
ce parere aveti de spalarea motorului pe interior - poate sa duca la un consum mai scazut? care ar fi un produs de curatat mai bun? se pot intampla alte belele daca se curata motorul pe interior?
am auzit ca exista niste standuri care masoara consumul instanataneu de combustibil - sunt "valabile" sau sunt "vrajeala?
cristianc
Vezi ca s-a si discutat pe forum de sonda lambda care schimbata ar reduce din consum(cele romanesti puse sunt proaste)..da-i o cautare!
Apropo dupa schimbarile facute de tine si aratate la deschiderea topicului consumul s-a redus? cu cat?
Pune topicul cu spalatul motorului la service sa iti raspunda si priceputii(Ion, de ex.).
catalin25674
Va multumesc pentru raspunsuri. Acum am inteles si eu ca "mesterii" de pe la service-uri sunt prea ocupati ca sa mai puna si degetele pe taste si sa dea un sfat util.
Sa stiti ca schimbarile facute de mine la masina (vezi inceputul topicului) au dat rezultate bune :2-3l la suta mai putin la consum. O sa incerc sa pun si benzina mai scumpa sa vedem daca se justifica raportul pret/consum.
Mi-ar place sa aflu mai multe despre sonda lambda de la nubira 1 inainte sa cumpar una BOSCH.
In concluzie am ramas cu urmatoarele probleme:
1. e bine sau nu sa spal motorul pe interior (eventual daca cineva a facut-o deja sa-mi spuna si mie cu ce si daca a fost multumit)
2. ma intereseaza orice despre sonde lambda : mod de functionare, rolul lor si eventual localizare si posibilitati de reglare.
3. oare catalizatorul nu realizeaza o franare a gazelor cea ce duce la o marire a consumului?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri utile!
cristianc
Nu te grabi sa cumperi benzina mai scumpa(adica aditivata:)!)
Daca mergi mult in oras o sa "traga" mai greu in jur de 60 km/h.
Daca mergi mult in afara merita ai sa vezi cum toarce motorul peste 90km/h in a-5-a!
catalin25674
1. e bine sau nu sa spal motorul pe interior (eventual daca cineva a facut-o deja sa-mi spuna si mie cu ce si daca a fost multumit)
2. ma intereseaza orice despre sonde lambda : mod de functionare, rolul lor si eventual localizare si posibilitati de reglare.
3. oare catalizatorul nu realizeaza o franare a gazelor cea ce duce la o marire a consumului?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri utile!
G e o r g e
despre spalarea motorului:

il poti spala dar se murdareste intr-o saptamana la loc .
subsemnatu28002
Salut!

Imi pare rau pentru tine ca ai cumparat Nubira. Eu am avut o Nubira I si am avut foarte multe probleme. In 2 ani am bagat peste 1000 USD in piese si manopera. Primele cedeaza bieletele antiruliu (100 USD perechea) care in Bucuresti se tin cam 15.000 km. Mie mi-a crapat bobina (7.200.000 cu manopera cu tot), potentiometrul CO2 (schimbat de 2 ori). Piesele sunt mai scumpe ca la Mercedes... Stiu din sursa sigura. Cat despre consum, mie imi lua 14% mereu in oras (mers sportiv). De asemenea, ABS la Nubira este super naspa. Era sa ma fac praf de nu stiu cate ori pe timp de iarna. De asemenea, fii foarte atent la specificatiile din cartea tehnica: nu trebuie sa depasesti DELOC kilometrajul indicat pentru schimbul de piese. Eu am depasit cu 1000 si ceva de km schimbul rolelor intinzatoare si am avut reparatii de 12.500.000. Si asta in primii 65.000 km. Plus ca necesita CASCO musai, mai ales in Bucuresti, adica cca. 20.000.000 lei/an. Succese!
subsemnatu28002
[quote="catalin25674"]am cumparat de curand o daewoo nubira 1 (120.000km). arata foarte bine, merge la fel de bine dar consuma in oras cam 12-14l/100km.

A propos, cat ai dat pe ea?
sofer
eu am luat o nubira 2 second .masina are un an .mai are 2 de garantie.am avut doar o singura problema :un simering la distributie care a fost rezolvat pe garantie.in rest e marfa masina.consum 8.5 la 110 km/h si 12 in oras cu aer conditionat.
G e o r g e
mai spune-mi mai multe despre nubira II ca ma tenteaza si pe mine tongue.gif
Iulian HondaFan
pai bine mah jorj, baiete, faceai nazuri la hyundai si acu' vrei daewoo?
nu ti-e clar ca e schtift?
just jokin'

uite aicice zic baietii din LA:
http://www.edmunds.com/new/2004/suzuki/for...nav..15.Suzuki*
G e o r g e
nu e chiar asa :
eu am gasit o afacere buna : un prieten da o nubira II cu 5000 E la 50k km. vreau sa dau dacia mea + 1000 E si sa iau asta . e sub pretul pietei cu minim 2000 E ce da el . asa ca zic ca merita :bounce:

dar e doar o idee . din cauza asta caut nod in papura . e daewoo totusi. dar spre deosebire de dacia, pt ca doar cu dacia il compar este masina. are ABS , geamuri fata spate electrice, oglinzi electrice + incalzite. motor 1.6 16v 106 cp ... adica are niste plusuri , fata de dacia atat .
Iulian HondaFan
si eu ziceam la fel de Accent: nu e VW sau Peugeot dar e o masina decenta, nu stiu cum sta 1.6l asta al Nubirei2 in termeni de consum/putere fata de 1.4l Renault, care chiar daca e cel vechi, este un motor bun.
robert constantin31470
Eu cred ca tu mergi ca la F1, incearca sa mergi normal, si eviti si consumul mare, motor defect, accidente. Ps in cartea ei scrie 3500 ture, pt consum mic.

Era sa uit asta este pt. subsemnatu28002


Unii dintre noi ori nu stiu sa conduca ori fac teste pe masinile lor. Normal ca iti ia 14% mers sportiv cu motor de 1,6( fosta masina a fost opel vectra '96 1,6 16v si imi lua 16-17 mers sportiv). Eu unu nu am bagat nici un ban in ea pana acum (are 75.000km).Piesele le gasesti pe toate drumurile si sunt de 10x mai ieftine ca la mercedes e si logic(sunt curios unde ai cautat tu piese de daewoo sa-mi zici si mie de unde le iei poate fac si eu afaceri in felul asta cu piese smile.gif). In legatura cu ABS-ul ai zis asa: era sa ma fac praf deci a functionat daca nu te-ai lovit, mai ales ca tu mergi "sportiv" cu schimbul rolelor intinzatoare intreaba orice mecanic fie el si cel mai prost sa vezi ca daca nu schimbi la timp cureaua asta se intampla (ai avut noroc ca nu ti-a cedat cureaua ca atunci vedeai tu ce inseamna cu adevarat sa nu schimbi la tim) Doooh :roll: ultima, nu cea din urma:)" crez ca daca iti iei dacie sau daewoo sau pasat sau vectra etc. nu necesita casco?????????/ :banghead:
ionut32111
QUOTE(G e o r g e)
nu e chiar asa :
eu am gasit o afacere buna : un prieten da o nubira II cu 5000 E la 50k km. vreau sa dau dacia mea + 1000 E si sa iau asta . e sub pretul pietei cu minim 2000 E ce da el . asa ca zic ca merita :bounce:

dar e doar o idee . din cauza asta caut nod in papura . e daewoo totusi. dar spre deosebire de dacia, pt ca doar cu dacia il compar este masina. are ABS , geamuri fata spate electrice, oglinzi electrice + incalzite. motor 1.6 16v 106 cp ... adica are niste plusuri , fata de dacia atat .


are amortizarea slabuta,mai ales pe drumurile noastre europene,si un pik mai puturoasa la inceput porma isi da drumul,in rest este o masina ff confortabila,se asaza bine pe sosea este stabila,LA BANII ASTIA NU MAI STA PE GANDURI!!!!
Andrei34628
Am o problema cu Matizul.Deja a inceput sa manance bezina mai rau ca o dacie.Consuma aproape 9in oras si acum am observat ca mananca si afara . Ce are ? Ce pot sa fac? :?: Si mers normal nu va ganditzi ca o chinui
G e o r g e
nu il mai tura asa de tare !

mergi sa fa-i o analiza computerizata a motorului.
Andrei34628
Poi crede-ma ca nu "agit" masina oricum am sa ma duk cu ea in service cand fac rost de ceva bani mai are ea si alte mici probleme mc :brilsmurf:
claudiu61628
In legatura cu spalatul motorului in interior, va pot spune ceva ce stiti cu totii ca un ulei bun de motor contine un pachet de 5-20% aditivi de performanta printre care se afla si detergentii care sunt componenti ai aditivilor destinati curatarii depozitelor existente ca si dispersarii materiilor insolubile in ulei. dispersantii, de asemenea, intra in compozitia aditivului pachet. Atat detergentii cat si dispersantii se ataseaza de particulele contaminate tinandu-le in suspensie, fara sa faca depunere. Particulele si suspensie sunt fin divizate astfel incat sa poata trece fara a cauza avarii printre suprafetele in miscare si prin filtrul de ulei. Acesti contaminanti se inlatura atunci cand uleiul este schimbat. Concluzie puneti uleiuri care se afla macar intre primii 3 mai buni producatori din lume, castrol, mobil, BP, daca vreti sa aveti un motor fara probleme. Atentie insa de unde luati aceste uleiuri, macar din perspectiva ca un vanzator sa aiba asa de multe produse incat sa nu aiba rost si timp sa-l boteze cu altceva. Important Un ulei bun trebuie sa fie limpede cand il punem in motor si murdar cand l-am scos, nu cum il punem asa il scoatem limpede ca uleiul de bucatarie.
lucian14
QUOTE(alex20)
Benzina spala uleiul.Gazul nu poate face acest lucru si astfel se depun particule pe ulei ,murdarinul si astfel nu face bine mnotorului.Daca pui in schimb ulei bun si-l schimbi regulat no sa ai probleme.O instalatie de gpl costa in jur de 500 euroi


Iar povestea cu gazu si benzina :bash:
exista un thread f. amplu pe aceasta tema
gabi63320
Ca veni vorba de Nubira. Am 2 prieteni care au trecut prin Tico, Cielo si Nubira. Ce mi-au spus ei> Tico - marfa pentru oras, super fiabila, dar te plictisesti repede - nu merita, cielo - super fiabila, consum mare pe benzina, acceptabil gpl, fara probleme tehnice - unul din ei a vandut cielo la 104.000 km, singura problema notabila, s-a stricat antena, Nubira (II) - masina confortabila, materiale mai bune la interior, consum enorm, imediat achizitionat gpl, la 35.000 km probleme la cutie, se mai intampla, abs nu prea eficient, motor ceva mai sprinten, dar insatisfactie la vizibilitate in fata, plangeri despre montant, blocarea termostatului, intretinere greoaie.
Amandoi au concluzionat ca mai bun era cielo decat nubira, cel putin la timpul pierdut prin service, consum si intretinere.
Adevarul e ca diferenta de pret e mica si acum se comercializeaza N II cu gpl din fabrica. Personal, daca as avea din nou bani de cielo gpl, as imprumuta inca 1500 de euroi pt. N II pe gpl, dar nu ca masina de fataiala prin oras, ci asa, de plimbari pe afara..
lucian14
a venit si frigul si mai creste consumul un pic.
Am ajuns la 8% aproape, dar merg 3 km pana se incalzeste normal motorul sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.