Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vreau sa cumpar un renault megane II bicorp 1.5 dci 80 cp,sh
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
liviu104772
imi place mult cum arata masinuta asta,si mi-as cumpara un second hand ca nu am destui bani pt una noua.
ca si motorizare prefer 1.5 dci 80cp.
poate cineva sa imi spuna la ce sa fiu atent cind o sa o aleg? blush.gif biggrin.gif nu ma prea pricep!!
marius96537
este bine sa o verifici in reteaua Renault cu ajutorul seriei de caroserie si asa poti afla lucruri interesante;service,probleme pe parcursul vietii,etc,dar si ultimul service care iti da date despre km realii!modelul de 80 de cp e mai putin fiabil poate gasesti unul de 100 sau mai noul 105 cp.
gip
QUOTE(marius96537)
este bine sa o verifici in reteaua Renault cu ajutorul seriei de caroserie si asa poti afla lucruri interesante;service,probleme pe parcursul vietii,etc,dar si ultimul service care iti da date despre km realii!modelul de 80 de cp e mai putin fiabil poate gasesti unul de 100 sau mai noul 105 cp.

Dar pe ce te bazezi cand spui asta? Eu nu am auzit si nici vazut ca vreun motor de 80 e cai sa fie nefiabil. Ok, mai sunt si rebuturi, dar totusi...
ncristi
Motorul dci 80hp este unul foarte fiabil. Pe reno.ro nu cred ca am auzit pe cineva care sa se planga de motorul asta.

Daca este sa verifici ceva ar fi trenul de rulare...amortizoare,caseta de directie, bucsi etc.

In afara casetei de directie care trebuie musai comandata la un service autorizat renault (costa cam 30-40 mil bucata-deci trebuie verificat cu mare atentie) restul pieselor (amortizoare, flanse etc) le gasesti foarte ieftin la orice magazin de piese mai cu pretentii si se monteaza foarte usor la un service mai "curatel" din cartier...fiind o masina foarte populara toata lumea se pricepe smile.gif

Multa bafta smile.gif
ionut83652
motoarele is ff bune cu cat mai putian putere din aceiasi cilindree cu ata mai lunga viata la renault sunt in general probleme cu restul subansamblelor senzori etc acu depinde pretul dac merita sau nu !
eddie
Eu sunt foarte multimit de motorul de 1,5 dci 80 c.p.
E foarte economic,fiabil si pe trage la fel ca unul pe benzina !
Vlad-Catalin43382
QUOTE(marius96537)
este bine sa o verifici in reteaua Renault cu ajutorul seriei de caroserie si asa poti afla lucruri interesante;


Acuma intreb si eu ca prostul: unde se poate gasi aceasta serie?

Pentru ca si eu sunt cam in aceasi situatie cu liviu104772.
serestely94734
Am fost si eu cu un megane nou 1,5 diesel.Vreau sa spun ca mi-se pare o masina cu componente foarte ieftine si destul de "modesta".Cred ca loganul nu este departe de aceste megane. E parerea mea......
meganescoala
Salut...sunt billy...Am un megane bicorp 1.5 dci 85 cp din 2004. Masina este pe scoala si are aproape 200 000km facuti..in conditii destul de grele. Sunt foarte multumit de masia, chiar si dupa acesti km... Consumul..a ramas tot la 5.5-6.0 pe scoala. Singurele piese care le mai schimb sunt cele de la revizii sau care trebuiesc inlocuite periodic ( filtre...curele...etc.)
petre 1
Nu stiu cu ce Megane ai mers tu ,dar eu ca fost posesor de Logan si actual de Megane Iti spun ca diferentele sunt foarte multe.
Megane 8 airbag-uri - Logan 1 (varianta de top 2)
Megane frana pe disc Fata /Spate,ABS,ESP- LOGAN disc pe fata (varianta de top abs)
Megane faruri cu xenon+spalat faruri- Logan faruri Halogen 75.
nu mai am timp si chef sa mai scriu diferentele dar... cele doua masini nu se pot compara sub nici o forma.
Tarabostes
QUOTE (petre 1 @ Aug 5 2008, 12:45 PM) *
Nu stiu cu ce Megane ai mers tu ,


era un model Burago, ca astea sunt toate la fel smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.