Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum pot face un ibiza sa sune mai bine shi sa ai sportiv?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
cristian106139
am fost la reprezentanta shi mi-am comandat un ibiza de 1,4 shi 85 de cai,culoare neagra.cum vi se pare?o sa fuga?sau ma rog de el?eu am ales seat ibiza dintre renault clio,opel corsa,hyundai accent sau,doamne ferste LOGAN! :puke:
cristian106139
in curand voi fi posesorul unui ibiza cu motor 1,4 de 85 cai pe benzina.sper ca e de bine.dar ce "scule" tre sa-i pun sa-mi delectez auzul?shi inafara de cip :evil: ,de care nu vreau sa aud,ce alte mici gageturi pot sa-i pun?
James Kilowatt
Sa-l stapanesti sanatos smile.gif
Shi renunta la "shi"-uri si alte mircisme... sunt enervante si impotriva regulamentului biggrin.gif
Tu de fapt ce vrei? performanta? Sunetul motorului? Sau linia audio?

LAter edit
Nu e nevoie sa deschizi mai mult topicuri smile.gif
De fugit, fuge functie de ce masina ai avut inainte biggrin.gif Daca ai condus 60CP, fuge de rupe.... daca ai condus 150, abia se taraie biggrin.gif
cristian106139
vreau sa stiu ce sa pun pe ea,din punct de vedere audio,ca sa se auda bine dar nu sa fac spectacol cu ea.iar despre partea mototrului,cum sa mai obtin niste cai(un filtru sport,ceva?)
James Kilowatt
Ambele subiecte sunt discutate destul de detaliat la Tuning... unul la engine, celalalt la interior.
Cu caii putere singurul mod sa castigi cativa CP reali e chiptuningul, iar tu spui ca nu vrei sa auzi. Pacat, la modelul tau se face prin OBD fara sa fie nevoie sa iti atinga masina cu surubelnita wink.gif Filtrele si tobele sunt frectie la picior de lemn. Oricum, nici prin chip sau obd tuning nu castigi mare lucru.... doar cativa CP. Insa e mai mult decat castigi cu filtrele sport blush.gif
Un tuning mecanic care sa-ti aduca CP multi si reali costa foarte mult si te face sa pierzi garantia: Axe cu came sport cu deschidere marita a supapelor, alezat galerie, schimbat complet evacuarea (cu tot cu galerii), blocat EGR... si neaparat chip nou wink.gif insa asta costa foarte mult, mai bine iei din start o masina mai puternica.
cristian106139
Din cate am inteles de la tine trebuie sa bag o groaza de bani in ea pentru cativa CP in plus.In sensul asta ma multumesc cu 85 de CP.Nu cred ca nu o sa-mi satisfaca nevoile de a conduce sport.Offf!Numai daca mai aveam bani in plus si imi luam LEON.Sper sa-mi placa.Imi vine peste 6 saptamani.E asa de greu pana vine.Mi-as vinde si sufletul sa vina mai repede. :angel: Crezi ca o sa fie cat de cat sportiva? blush.gif
RADU103743
Are mama mea un seat Cordoba model 2002 de 1.4 60 cp si va spun eu ca merge...e o masina f decenta si cu valente sportive,cutia de viteze fiind etajata exceptional.Deci la 1.4 85 cp daca vei stii sa schimbi vitezele la o turatie potrivita vei avea chiar senzati tari.Bafta!
13RvR
se poate face tuning prin ODB_ castig 10% cai, 15% cuplu. Admisie sport + evacuare inox + benzina 98 - urcare mai repede in ture (deci nu crestere de putere , ci doar crestere de agilitate). Masina se misca f bine la 85 de cai, nu ai rival de 90 - 105 cai diesel si nici 101 cai benzina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.