Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua la pret de 1837 euro!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
marius96537
Patronul de la Renault si Nissan Carlos Ghosn a anuntat si confirmat ca va lansa o noua masina ieftina dar fabricata doar sub logo Nissan care va fii foarte diferita de Logan!Pretul maxim pentru un Nissan low cost va fii de 1837 de euro!!ea va fii disponibila doar in tarile in curs de dezvoltare!?
Paul46623
Hahaha siigur ca da. La 1800 euro abia gasesti un scuter de 125 cc, nicidecum o masina. Decat poate daca o face din lemn, cu acoperis de frunze si drept motor picioarele ocupantilor.
Florin50070
am gasit-o !
gabi4
nu le da idei! biggrin.gif
_Theo_
pai daca vor face masina de 1800 de euro inseamna ca va semana cu masina elaborata de Cugnot si va merge pe zama de corcoduse! biggrin.gif
air_wolf
pretul e realist. ginditi-va ca liniile de productie nu se arunca ci se conseva sau se dau pentru productia de piese. deci oricind se pot furniza motoare pe niste linii care s-au amortizat de 15 ani. piete in dezvoltare inseamna non-euro!!!! o caroserie din fibra de sticla nu costa mult. aparatura de bord formata dintr-un ecran digital si niste senzori costa muuuuuult mai putin decit un ceas obisnuit. cind iei piese cu milioanele nu costa 100eur/amorizor, ci vreo 25-35/amortizor si tot asa...
iraq, iran, afganisan, pakistan, india, toata africa... milioane de masini vindute in profit. si daca e 200eur/masina, la 1.000.000 de masini este profi de 200.000.000 eur, nu pierdere. + revizii +piese. nu va ginditi la fiabilitate pentru ca masinile astea vor rezista, chiar daca roncane si zornaie - sa nu uitam dacia care la 3000eur cit ajunsese era totusi masina si multi ati facut scoala pe ea.
Paul46623
Chiar si asa. Admitand ca nu pun servodirectie, nu pun airbaguri, nu pun ABS, folosesc cea mai proasta tabla (si cel mai penal plastic) posibil, nu pun cablaje pentru sistemul audio, nu pun nici un fel de insonorizare si folosesc un motor produs complet robotic cum e ala de 1.2 de la Fiat (FIRE) , tot nu vad cum ar putea aduce pretul in zona aia. Chiar daca ar construi intreaga masina intr-o fabrica integral robotica n-ar putea ajunge nici macar in proximitatea sumei aduse in discutie. Exista o limita obiectiva la chestiile pe care le poti scoate dintr-o masina pentru a-i reduce costurile de productie. Eu efectiv nu cred ca poti scadea costul de productie al unei masini sub 2500 de euro.
James Kilowatt
Ba eu cred ca se poate. Din pretul din vitrina al unei masini parerea mea este ca pretul de fabricatie reprezinta mai putin de jumatate. Restul sunt dealeri peste dealeri, reclama, garantie, taxe, etc. Si o masina normala are foarte multe chestii care nu sunt absolut necesare... plasaticul fiind unul din ele biggrin.gif
Seri
Buggy-urile acelea produse de chinezii de la Martin Motors costa 4.000 euro. Au caroseria din teava si un motor de 150cc. E destul de greu sa scoti ceva mai ieftin de atat.
Ghosn e contabil, nu are el treaba cu masinile. Pentru el masinile au doar 4 roti si un motor!
air_wolf
paul, uiti de dacie, care costa sub 2500eur sa fie produsa. altfel ar fi fost doar pomana...
toyota e pe profit pentru ca inca produce masini "vechi" pentru africa, oceania si asia: hdj80-uri, lj7-uri... practic masinile care nu mai sint bune pentru noi, sint excelente pentru ei - rezista sute de mii de km de desert.
altii au fost mai fraieri, au neglijat si au pierdut.
ce, e rau ca renault-nissan vrea sa cistige? biggrin.gif
Seri
Toti producatorii au modele separate pentru Africa, Orientul Mijlociu si America de Sud. Uita-te doar la topicul despre sedanurile de clasa mica. Pentru Brazilia, VW si Chevrolet au o gama intreaga de modele. Pentru Africa inca se mai produce VW Golf 2, dar acuma i-au facut un facelift si i-au pus interior de Golf 4.
VW Beetle s-a produs pana in 2003 in Mexic, fara modificari majore fata de modelul din 1938, insa nu stiu preturile.
Laurentiu_007
Eu nu cred ca se poate construi. Imi vine in minte un singur motiv:siguranta. ganditi-va ca nu ar avea airbaguri, abs, poate nici centuri iar de esp sa nu mai amintesc. motiv pentru care din start nu ar putea intra in productia de serie
nici chinezii nu cred ca ar putea construi o asemenea masina. biggrin.gif
RUE
din colectia proprie de fotografii: (am gasit modelul aflat in teste :-))
James Kilowatt
QUOTE(Laurentiu_007)
Eu nu cred ca se poate construi. Imi vine in minte un singur motiv:siguranta. ganditi-va ca nu ar avea airbaguri, abs, poate nici centuri iar de esp sa nu mai amintesc. motiv pentru care din start nu ar putea intra in productia de serie
. biggrin.gif



Nici masinile de raliu sau de F1 n-au nimic din ce ai enumerat, mai putin centurile de siuguranta wink.gif Si sunt ale dracu' de sigure avand in vedere cum sunt conduse....
Seri
QUOTE
Imi vine in minte un singur motiv:siguranta. ganditi-va ca nu ar avea airbaguri, abs, poate nici centuri iar de esp sa nu mai amintesc.

Nu cred ca ii va deranja:




ABS, ASR, EBD, EBA, ESP, WTF? Astia viseaza la masini in care noi nici nu ne-am urca! Totusi, 1.800 de dolari este prea putin, doar otelul si prelucrarea sa costa mai mult.
air_wolf
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif de unde stiti cit cosa, real, otelul cumparat de catre producatorii auto? sau plasticul? eu nu stiu. stiu doar ca am avut pe masa un contract (ca subcontractori) si stiu cit plateau si cu cit se vindea, de fapt, piesa respectiva. wink.gif
Otto73
poate masina se va produce in China, sigur nu va avea catalizator si ecologistii ii vor da in cap, vor murii multi in accidente si lumea sau cine stie ce organizatii ii vor sari din nou in cap si uite asa pretul se va dubla.
guerilla
QUOTE(air_wolf)
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif de unde stiti cit cosa, real, otelul cumparat de catre producatorii auto? sau plasticul? eu nu stiu. stiu doar ca am avut pe masa un contract (ca subcontractori) si stiu cit plateau si cu cit se vindea, de fapt, piesa respectiva. wink.gif


cam ca o camera foto digital de 1$ care se vinde cu 300$ in magazin biggrin.gif

ce isi doresc cei de la nissan mi se pare fezabil tinand cont de publicul tinta.
air_wolf
pai un laptop luat la gramada e in jur de 200$. 250$ cu ecran de 17" blink.gif
mike.omega
QUOTE(guerilla)
QUOTE(air_wolf)
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif de unde stiti cit cosa, real, otelul cumparat de catre producatorii auto? sau plasticul? eu nu stiu. stiu doar ca am avut pe masa un contract (ca subcontractori) si stiu cit plateau si cu cit se vindea, de fapt, piesa respectiva. wink.gif


cam ca o camera foto digital de 1$ care se vinde cu 300$ in magazin biggrin.gif

ce isi doresc cei de la nissan mi se pare fezabil tinand cont de publicul tinta.


Canon cumva?! smile.gif
Apropo de costurile de prelucrare a metalului. Stiti unde se duce fierul vechi din RO? biggrin.gif In Turcia! Stiti ce bine o duce metalurgia lor?!
Acum vin eu si ma intreb, constructorii care au fabrici acolo(Reno, Toyota, Ford si poate si altii) oare de care metal folosesc?! :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.