Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cumparare/leasing masina din EU pe persoana juridica
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
garabet58197
Data fiind noua forma a taxei de inmatriculare, devine iar rentabila achizitia de SH-uri din afara.

Stie careva care sunt formalitatile pt achizitia unei masini SH din EU pe persoana juridica? Sau daca si cum se poate face leasing la o companie din Austria de ex, persoana juridica utilizator fiind in Romania?

Multumesc anticipat de indicatii
TDiFan
QUOTE(garabet58197)
Data fiind noua forma a taxei de inmatriculare, devine iar rentabila achizitia de SH-uri din afara.

Stie careva care sunt formalitatile pt achizitia unei masini SH din EU pe persoana juridica? Sau daca si cum se poate face leasing la o companie din Austria de ex, persoana juridica utilizator fiind in Romania?

Multumesc anticipat de indicatii



Formalitati, mult mai simple decat a fost pana acum.
Te duci frumos in Austria, Germania, Belgia, Olanda, Franta si-ti alegi o masina de la o firma de leasing/firma de inchirieri/dealer auto, iti alegi masina o platesti NETTO(daca esti inregistrat in scopuri de TVA), faci numere de export si asigurare, si ajungi intr-un final in tara. Daca doresti sa o utilizeze firma pe care ai adus-o faci auto-facturare(asa am inteles de la contabil, dar nu sunt sigur) cu tva 19%, dupa care te prezinti sa platesti taxa de inmatriculare si o inmatriculezi propriu zis.

Pentru leasing extern nu stiu cat este de rentabil dar iti pot recomanda 2 firme de leasing din Austria mari si f. serioase. Leaseplan si Sixt Leasing.

Daca ai nelamuriri da-mi un PM si te ajut. :cheers:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.