Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfaturi achizitie renault
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
ss105904
Dupa cum spune si titlul ... iata sfaturile :

1) NU !

2) Acum serios, NU !

2+1/2) Createur de Logan, Logan break si bomboana de pe coliva Logan decapotabil

Daca totusi insitati ...

3) Mergeti intr-un service renault in receptie si vadeti masinile care sunt programate pentru ziua respectiva si ce probleme au. Sunt scrise si kilometrajele. Eu ultima data am vazut ca schimbau kit de distributie la 20.000km la un megane si turbina la 35.000km la un laguna2. Aceste date se gasesc in clipboardul cu orele de intrare in service.

4) Verificati unde este facuta masina (atentie! nu unde este tiparita cartea tehnica a masinii!). Chiar daca masina nu are taxe vamale, nu inseamna ca este facuta in Europa. Se practica urmatoarea "smecherie": 60% din piese sunt produse in UE si apoi sunt exportate in tari din Africa, America (si aici nu ma refer la SUA ci la Guadalupe - va suna cunoscut, nu ? de pe baxurile de banane din Metro si Selgros ) unde sunt asamblate. In acest caz nu se percep taxe vamale. Deci cand va spune dealerul "E facuta in UE, ca nu are taxe " e mai bine sa verificati.(renault megane 2 Made in Guadalupe am vazut, despre Africa nu pot sa confirm dar nu m-a mirat cand am auzit)

5) Acum, si daca e facuta in franta tot de imigranti e facuta (aia care noaptea dau foc la masini prin periferii) deci mai bine alegeti alta tara! De exemplu Cehia. Nu, nu se face renault in Cehia , in schimb se face o masina mult mai buna, Skoda. Skoda este in momentul de fata producatorul cu cel mai bun raport calitate/pret si cu cele mai multe unitati vandute in Romania. Nu eu spun, ci revistele de specialitate si rezultatele financiare din primele luni ale anului.

Cum mai aflu Tips&Tricks o sa vi le impartasesc...
Bafta!
ionut83652
stai linistit ca si alea din franta is la fel de proaste ca alea din turcia is aceleasi piese ansamblate in lata tara si nu cred ca renault face in guadalupe eo stiam ca au super fabrica la turci toate masinutele pt europa cu exceptia catorva modele se ansambleaza acolo!oricum is tare proaste !am ajuns la o concluzie BMW,MERCEDES,VW,AUDIsunt masini restul is niste caricaturi de masini (la kil ar trebui vandute)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.