Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema cablu de kilometraj!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Adrian94843
salutare, am si eu o problema.. am dus masina in service pentru ca nu mi-se mai invart acele pe bord, mai exact kilometrajul si contorul de kilometrii. cei de la service mi-au comunicat cum ca este tocit capatul de la cutie mai exact o rotita din cutie ce face legatura cu acest cablu si ca nu au de unde sa faca rost de ea, si ca nici macar nu stiu cum se numeste... motiv pentru care m-au trimis la dezmembrari sa imi iau cutie de viteze! acum eu ma gandesc ca parca nu se merita sa dau 3 mil pe o cutie sh! deci stie careva cum se numeste acea piesa..are cineva idee despre ce incerc eu sa spun...ce pot sa fac in situatia asta? sfaturi etc..

multumesc! blink.gif
ion95129
Nu cred ca merita efortul financiar. Mai bine desfaci tu cutia si vezi ce piesa este acolo (asta daca te pricepi) si eventual rogi un nene din industrie sa ti-o lucreze contra cost desigur dar scutesti multi bani. ....am zis si eu. Sau cauti la dezmembrari o masina ca a ta dar care sa aiba cutia busita, sparta.Poate iei de acolo piesa fara sa iei toata cutia. Eu iti urez succes. Toate bune
Vlad95335
si eu sunt de aceeasi parere.. du-te la dezmembrari si cauta o cutie stricata,din care sa iei doar piesa de care ai nevoie. dar mai inainte,mai cere o parere,incearca si la alt service
Adrian94843
hmm...serviceul nu m-ar pacali ca sunt super baieti si daca era ma pacaleau pana acum, aveau posibilitatea asta..tongue.gif in fine..sa vad un parc de dezmembrari in bucuresti care sa fie cat de cat normal... la preturi!
mircea101560
salut!
am patit si eu exact acelasi lucru cu piesa aia. de fapt e un fel de melk cu filet fara sfarsit care se prinde pe axul cutiei de viteze, apoi se conecteaza cablul de kilometraj si asa transmite "viteza" la indicatorul de kilometraj. e confectionat dintr-un material nu stiu exact cum ii spune(un fel de teflon f dur) cu un inel de metal pe interior.
eu am rezolvat problema cumparand o cutie de viteze veche de unde am extras piesa (recunosc ca am crezut ca voi putea folosi si alte piese din cutie, dar cand am desfacut-o era plina de rugina, deci am luat doar melk-ul)
oricum a fost multa manopera si eu zic ca daca vrei sa repari doar asta nu prea merita sa te apuci de treaba.
eu am schimbat-o cand m-a lasat ambreiajul si a trebuit sa dau jos toata cutia de viteze.

succes! :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.