Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pareri Fiat Panda
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
vas105877
Intentionez a imi cumpara in aceasta vara un Fiat Panda undeva la 7900-8000euro. Mi se pare foarte convenabil ca pret mai ales ca are si ceva dotari, zic eu destul de importante. Doresc sa stiu pe aceasta cale daca aceasta masina este k si se merita. Nu cunosc pe nimeni care sa aiba acest tip de masina si sunt chiar in dilema. Cineva mi a spus ca fac o mare gresala daca imi cumpar acesta masina. Astept raspunsuri din partea dvs. Multumesc anticipat
C Z R
Salut! Nu faci nici o greseala daca o vei cumpara, este o masina foarte buna, are motoare bune si nu este asa de scumpa de intretinut, ce sa mai spun de consum biggrin.gif asa ca beer.gif si la mai mare.

Nota: Iti recomand cu caldurea motorul diesel 1.3 si 70 cp.
vas105877
QUOTE(Alex Aka)
Salut! Nu faci nici o greseala daca o vei cumpara, este o masina foarte buna, are motoare bune si nu este asa de scumpa de intretinut, ce sa mai spun de consum biggrin.gif asa ca beer.gif si la mai mare.

Nota: Iti recomand cu caldurea motorul diesel 1.3 si 70 cp.


Multumesc foarte mult de raspuns
vas105877
QUOTE(Alex Aka)
Salut! Nu faci nici o greseala daca o vei cumpara, este o masina foarte buna, are motoare bune si nu este asa de scumpa de intretinut, ce sa mai spun de consum biggrin.gif asa ca beer.gif si la mai mare.

Nota: Iti recomand cu caldurea motorul diesel 1.3 si 70 cp.


Multumesc foarte mult de raspuns
C Z R
Cu placere smile.gif Astept sa ne spui parerea ta despre masina dupa ce o vei achizitiona si vei lua contact direct cu ea.
sorin alexandru70781
In urma cu o luna m-a rugat o cunostinta cu mai putina experienta la condus sa merg in Militari sa isi ridice masina noua , o panda pe benzina , motor de 1.2 8V ;
Am avut doua surprize placute :
1. Ca posesor de albea 1.2 16V ma asteptam ca de panda sa ma rog sa plece de pe loc cu motorasul ei mai mic , dar n-a fost asa ; datorita dimensiunilor reduse si cutiei de viteze , este o masinuta destul de fasneata ;
2. Ca posesor de 60 kg pe un picior , sau 120 kg in total si 1.80 m inaltime , ma asteptam sa fie un chin sa stau in carapacea aia mica din militari pana in titan , timp de o ora ; insa m-am simtit excelent , locurile din fata fiind superspatioase pt clasa respectiva .
Ti-am zis astea fara sa fiu un fan al fiatului , chiar am oarece regrete ca am luat albea , dar trebuie sa recunosc cele 2 calitati enumerate mai sus .
C Z R
QUOTE(sorin alexandru70781)
Ti-am zis astea fara sa fiu un fan al fiatului , chiar am oarece regrete ca am luat albea , dar trebuie sa recunosc cele 2 calitati enumerate mai sus .


Inainte erai super fericit si satisfacut de masina si acum ai regrete. De ce?
sorin alexandru70781
Superfericit nu-mi aduc aminte sa fi fost eu vreodata ; am luat masina asta pt ca mi-am stabilit ca pret de achizitie 10 mii de euro ; am fost constient de la drivetest ca nu pot avea confortul uneia din masinile pe care le-am folosit de-a lungul vremii la serviciu si care sunt mult mai scumpe ; dar stiind ca voi avea in continuare si masina de serviciu in folosinta permanenta si avand in vedere ca in 2005 era singura alegere ( trebuia musai masina mare , si singura varianta ar fi fost loganul , caci kalosul si accentul aveau taxe mari ) m-am hotarat la albea .
Din ziua cand am luat-o , vazand ca portbagajul se inchide greu si ca am ramas cu manerul de la geam spate dreapta in mana ( chestii rezolvate usor la service ) am crezut ca am gresit si ca sunt la un dealer dacia ;
a urmat constatarea , pe la 5k , ca papa ulei binisor ( lucru pe care nu l-am mai patit la nici una di masinile folosite ) , schimbul ambreiajului la 10k , asteptarea 3 luni pt un scut ( de cca 200 euro ) si renuntarea in final ; si nu in ultimul rand povestea cu revizia la 2 ani ( cu distributia obligatoie ) , pt care la perugia mi s-au cerut peste 2000 RON ;
Scuze daca am fost mai lung la postul asta , dar poate ar fi momentul ca si ceilalti posesori de fiat sa faca un bilant al problemelor aparute , mai ales ca unii au deja trei anisori de albeea si ar fi de vazut ce-i asteapta pe cei cu masini mai noi .
Cipp
Pai nu-nteleg, suntem la albea sau la panda blink.gif
sorin alexandru70781
la panda , ai dreptate ; dar daca m-a intrebat Alex a trebuit sa-l lamuresc ; si m-am gandit ca aceste nemultumiri legate de fiat ii vor ajuta pe cei interesati de cumpararea unei masini sa ia o decizie .
valentin61512
Vreau sa imi i-au o Panda stiu ce vreau un Dinamic dar ce motor?
Benzina 1,2 sau 1,3 multijet,diferenta de bani nu este de lepadat in jurul la 1000 euro,imi este destul de greu .
As vrea sa aflu dezavantajele daca aleg benzina,nu vreau sa ma grabesc.
Paul46623
QUOTE(valentin61512)
Vreau sa imi iau o Panda stiu ce vreau un Dinamic dar ce motor?
Benzina 1,2 sau 1,3 multijet, diferenta de bani nu este de lepadat in jurul la 1000 euro, imi este destul de greu.

As vrea sa aflu dezavantajele daca aleg benzina, nu vreau sa ma grabesc.

Pai, e mai slab (cu vreo 15 cai) si consuma mai mult.

Consider ca diferenta de pret e justificata.
AlexRe
Salut posesorii de Fiat Panda, cat si pe restul membilor si cititorilor. smile.gif
Recent a aparut si un Fiat Panda in mica familie.
Am facut repede 1200km cu el si in general mi-a lasat o impresie buna. Este varianta Active, cu motor de 1,1L, aici mergea clar motorul de 1,2L. Chiar si asa este o masina foarte jucausa, care iti permite sa te strecori unde vrei cu ea. Incredibil dar este si stabila pentru dimensiunile ei.
Consuma putin in afara orasului, dar in oras parca consuma prea mult. Astept sa se mai lase motorul si apoi fac si un calcul exact al consumului.
Pentru pretul ei actual este o alegere foarte buna.
ToRnada
CITAT(AlexRe @ Apr 16 2008, 12:36 PM) *
Salut posesorii de Fiat Panda, cat si pe restul membilor si cititorilor. smile.gif
Recent a aparut si un Fiat Panda in mica familie.
Am facut repede 1200km cu el si in general mi-a lasat o impresie buna. Este varianta Active, cu motor de 1,1L, aici mergea clar motorul de 1,2L. Chiar si asa este o masina foarte jucausa, care iti permite sa te strecori unde vrei cu ea. Incredibil dar este si stabila pentru dimensiunile ei.
Consuma putin in afara orasului, dar in oras parca consuma prea mult. Astept sa se mai lase motorul si apoi fac si un calcul exact al consumului.
Pentru pretul ei actual este o alegere foarte buna.


Salutare si tie.
La multi km fara probleme.
Cati cai are la motorashul asta???
Consumul scade in general dupa primii 5.000 km la o masina noua.
Pret??

P.S.: Ce multe vizualizari pe acest topic....ohoho......Vizualizarea cu nr. 4.500 imi apartine thumbsup.gif

Respect
ToRnada
AlexRe
Multumesc la fel! smile.gif
Motorasul asta are 54 de cai, o parte s-au trezit recent, dupa ce am facut 1000 de km, dar cred ca mai sunt de trezit pe parcurs. Pretul la ea este de 6800 euro cu taxe.
Am mai aruncat si eu un ochi pe aici in ultima vreme. wink.gif
El Chupacabra
Sal la toata lumea. De aproape o luna familia s-a marit cu inca un membru, un Panda. Inainte am avut un breack din 98 si cam incepuse sa ma supere, avand tot mai multe probleme. Am ramas surprins de usurinta si manevrabilitatea lui. Este o masina fff draguta, comfortabila si cu un consum redus. Deja am facut 1000 km conducand cu o foarte mare placere. La capitolul consum sta extraordinar: nu sare de 5.5 in oras cu toate ca e foarte aglomerat si il folosesc zilnic la servici. Mi-a lasat o impresie ff buna. Pendulam intre logan si albea dar pana la urma am als panda pt k m-a atras pe moment. Are motor de 1.2 versiunea dinamic full. Am citit pe forum despre el si am vazut numai cuvinte de lauda. La inceput am crezut ca e vrajeala dar m-am inselat amarnic Scz... la toata lumea. Salut toti conducatorii de panda si le urez cat mai multi km fara evenimente rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
mdana
CITAT(El Chupacabra @ Sep 24 2008, 09:01 AM) *
Sal la toata lumea. De aproape o luna familia s-a marit cu inca un membru, un Panda. Inainte am avut un breack din 98 si cam incepuse sa ma supere, avand tot mai multe probleme. Am ramas surprins de usurinta si manevrabilitatea lui. Este o masina fff draguta, comfortabila si cu un consum redus. Deja am facut 1000 km conducand cu o foarte mare placere. La capitolul consum sta extraordinar: nu sare de 5.5 in oras cu toate ca e foarte aglomerat si il folosesc zilnic la servici. Mi-a lasat o impresie ff buna. Pendulam intre logan si albea dar pana la urma am als panda pt k m-a atras pe moment. Are motor de 1.2 versiunea dinamic full. Am citit pe forum despre el si am vazut numai cuvinte de lauda. La inceput am crezut ca e vrajeala dar m-am inselat amarnic Scz... la toata lumea. Salut toti conducatorii de panda si le urez cat mai multi km fara evenimente rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

Urmeaza sa cumpar si eu un Fiat PANDA/Euro 5 PRIN PROGRAMUL RABLA-2010,in jur de 5000 euro + 3 vouchere; motor benzina de 1,2/60 CP.Ma bucura bunele impresii exprimate aici.Numai bine tuturor.pusa_dana@yahoo.com
mdana
Am ales un Fiat Panda,1,2/69 CP/euro 5 ...culoare rosu pastello,dar nu-mi este prea clar cum arata aceasta nuanta de rosu, pt. ca am vazut-o numai pe o pag. de internet ,la dealerul unde am facut rezervarea.As dori daca cineva are o astfel de nuanta la masina sa-mi spuna daca arata bine pe masina. Va multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.