Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra Caravan/Sedan vs VW Golf Variant vs Megane Sedan
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
unclesam
In primul rand salutare la toata lumea de pe acest forum.
In al doilea rand, simplu si la obiect motivul aterizarii mele pe acest forum:
Toata viata am avut numai dacie, m-am saturat de ea, am facut rost de niste bani si vreau o masina noua. Nu ma pricep foarte bine la masinile straine, de aceea cer ajutorul unor oameni care se precep..
Ce vreau? Din cele trei modele, Opel Astra Caravan(sau sedan, nu sunt foarte hotarat), VW Golf Variant si Renault Megane Sedan, vreau sa aleg cea mai buna masina de familie, o masina confortabila, care sa nu imi toace nervii cu probleme a la Dacia, sau cu care sa ma plimb mai mult prin service decat prin tara cu familia. Nu sunt genul de sofer caruia ii place sa fie primul la semafor, sa bage 200 pe autostrada, etc. , dar sunt genul de sofer caruia ii place sa poata efectua o depasire fara sa impinga masina de la spate, pt. a nu le da emotii pasagerilor, genul de sofer care face in jur de 1000km lunar(50%oras-50% in afara), de aceea, recomandati-mi o motorizare din urmatoarele:
-Pt. Opel: 1,6 16v/100cp sau 1,7DTI/75cp
-Pt. Golf: 1,6/105cp sau 1,9 SDI
-Pt. Megane: 1,6 16v sau 1,5dCi/80cp
Sfat: nu-mi recomandati altele pt. ca nu am bani.. smile.gif
Cam atat, sper si va rog, in acelasi timp sa primesc din partea voastra cat mai multe opinii. Nu prea am la cine sa apelez.
Mersi mult!
unclesam
Inca o chestie, am mai citit topicuri si am vazut ca se practica treaba... nu-mi recomandati alte variante, fie ele noi sau s/h. Incercati sa comparati cele 3 modele, daca se poate, pls.
madalina
Opel Astra e prea nou pentru a i se cunoaste "bubele" de proiectare, iar cel vechi mi se pare depasit!
Golful - daca este cel nou, desi variant nu stiu daca s-a pus inca in vanzare- are aceeasi problema ca si astra! In afara de acest lucru, ca regula generala pentru VW este pret prea mare pentru ceea ce ofera! Iar pentru dealerii din Bucuresti, cel putin, un dezinteres total fata de client dupa ce ai luat masina!
Megane II are o problema de proiectare cu flansele de la amortizoare si asta duce la uzura prematura a suspensiilor pe fata si la existenta unui zgomot in volan! 1.5 dci de 80CP e cam mic! Dac pleci intr-un concediu cu familie si bagaje, va cam gafai la depasiri!

Sfat general: orice ai lua, informeaza-te cat mai bine cand te duci la dealer caci daca se prind ca nu prea te pricepi, te vor convinge sa iei vreo masina ce nu corespunde deloc dorintelor tale, fie ca dotari, fie ca motor! De asemenea, incarca sa te urci intr-o masina cu aceleasi dotari ca cea pentru care ai tu bani! Sau intr-una mai slab dotata! In nici-un caz intr-una superioara caci iti va lua ochii, iar cand iti va veni masina, vei fi dezamagit!
O alta chestie: neaparat drive-test exact cu motorizarea pe care o vrei (eventual inferioara), in nici-un caz superioara! Si chiardaca e acelasi motor, sunt diferente intre un hatchback si un sedan, de exemplu! Fa cu toate si apoi decide-te! Trecand de la dacia la oricare dintre ele. ti se va parea extraordinara noua masina!
Spor la cumparaturi!
unclesam
Deci, folks...
Este vorba despre vechiul Opel Astra Caravan, despre VW Golf 4 variant.
Cred ca voi incerca varianta leasingului, asadar includ in lista de achizitie si Skoda Octavia Business 1,9 TDI/90cp.
Vreau sa subliniez un aspect: nu ma intereseaza absolut deloc faptul ca masina s-ar afla la sfarsit de cariera, sau ca nu are nu stiu ce dotari, sau un design iesit din comun.
Vreau pur si simplu o masina de familie fiabila, spatioasa, care sa ofere un minim de confort. Sunt insa niste dotari la care nu voi renunta cu nici un pret: aerul conditionat (fie el manual sau automat),ESP,ABS,airbag(cel putin sofer si pasager),computer de bord si servodirectia.
Asadar, Opel Astra 2 Caravan, VW Golf 4 Variant, Renault Megane sau Skoda Octavia Business?
madalina
Nu te supara, dar faptul ca o masina este la sfarsit de cariera are aspect pozitiv ca i s-au descoperit si ,eventual, reparat toate greselile de proiectare, fiabilitatea a fost testata de cumparatori si poti afla in mod real cat de buna/proasta este o masina, dar ca aspect pozitiv are solutii tehnice invechite, nu neaparat dotarile-"moft", ci unele esentiale pentru modul in care functioneaza o masina!
Eu personal am luat o masina la sfarsit de cariera si sunt multumita de ea,m dar in cazul meu a contata forte mult faptul ca la noul model a fost implicat si un alt constructor in care nu am prea mare incredere!
G e o r g e
esti cumva acelasi de pe vwforum.ro?
sa stii ca madalina aredreptate cu sfaturile generale. acele sfaturi sunt valabile pentru orice achizitie in domeniu.
am observat ca vrei o masina break (caravan) pentru familie.
uite ce zic eu :
opel astra caravan este o masina reusita si f frumoasa. acum ai si preturi bune la dealeri la lichidarea de stoc. eu zic sa incerci, nu ezita.
octavia nu merita pentru simplul motiv ca este muuuult prea scumpa. de ce sa dai banii pe o octavia cand poti sa-ti iei un vectra C 2.0 dti in aceeasi bani. iar masinile nici nu se compara !

eu zic sa le incerci pe toate , faci drive test cu toate . daca te hotaresti spre un model anume da-ne si noua de stire si eu o sa-ti spun parerea mea despre model ,ce puncte slabe stiu ca are si ce puncete forte stiu ca are. este mult prea mult de spus la toate masinile enumerate aici. daca nu conduci asa de agresiv de ce doresti ESP ?

astra classic II varianta caravan 1.7 CDTi 80cp - 13015 DDP. eu zic ca e un SUPER PRET! (10 800CIP) cred ca poti scoate si un discount de la ei. incearca . iti recomand DI BAS (preturile de la ei sunt luate)
unclesam
Da, sunt acelasi de pe vwforum. Voi incerca toate masinile, sincer sa fiu si mie ma atrage opelul astra, dar e o problema, nu stiu daca am zis-o pe vreunul din forumuri, va trebui sa mai astept putin(cel mult pana in toamna)pt. a face rost de banii necesari(17.000 euro) si nu stiu daca opelul se va mai fabrica pana atunci. De VW stiu sigur ca se va mai fabrica cel putin pana la sf. anului, Octavia la fel, de megane nu se pune problema, dar de opel nu am reusit sa aflu nimic. Acum incerc sa imi fac o parere despre modele, ca atunci cand voi avea banii sa am deja parerea formata si sa nu alerg atunci de la un dealer la altul. Am zis-o mai sus, si mie imi place opelul astra, dar nu prea as vrea sa ma fixez de acum pe Astra si pe urma, cand va veni vremea sa cumpar masina sa fiu dezamagit.

ESP-ul il doresc mai mult pt. iarna, pt. situatii in care apare ceva pe carosabil si sunt nevoit sa virez brusc, etc.

P.S. De Opel Meriva ce ziceti? laugh.gif
madalina
Meriva este exact o masina de familie si de ea nu este cazul sa fie scoasa din fabricatie! Are si preturi bune si este aparuta dupa Vectra (opel a trecut printr-o criza financiara si o data cu vectra au imbunatatit mult masinile)! Astra Caravan s-ar putea sa se mai vanda in toamna in Romania caci caravanul de la Vectra l-au adus la mult timp de la lansarea sedanului! dar e bine sa ai si o varianta de rezerva! Intre Astra si Meriva, eu as alege Meriva pentru o masina de familie!
unclesam
Mersi mult madalina, pana acum mi-ai dat cele mai bune raspunsuri (ar trebui sa fi premiata smile.gif ). Meriva, da e si frumusica masina, si pretul f. bun, dar la di-bas nu aveau nici una, asa ca nu am putut sa imi fac o parere... decat ce-am mai vazut prin poze. Iar din poze, nu stiu, mie mi se pare portbagajul cam mic pt. o familie. Am dreptate?
madalina
este potrivit portbagajul! Opel s-a bazat pe flexibilitatea interiorului pentru a crea mai mult spatiu pentru bagaj! Eu am mers in corsa cu patru adulti, un caine, doua genti mari de voiaj, un rucsac, 2 calculatoare si 3 covoare! Si am stat comod toti patru! Incearca si la erebus sa vezi masina si eventual sa faci drivetest daca o au si apoi cumperi de a cine are pretul mai mic si conditiile mai bune!
Adrian15
Depinde ce vrei de la masina: design, fiabilitate, etc...Eu personal am fost in aceeasi situatie cu a ta si m-am orientat spre toyota corolla 1,6. E drept ca la exterior nu este nici pe departe frumoasa, dar la interior este OK. Pe de alta parte, la 16.125 DDP (poate obtii si un discount) este full option, poate doar farurile cu xenon sa ii mai lipseaca. Iti garantez ca la banii astia nu gasesti nimic mai fiabil ca toyota, iar raportul calitate-pret este unul optim. Oricum, fa si undrive-test inainte cu fiecare masina in parte, care te va ajuta in luarea deciziei. Spor la cautat!
unclesam
Folks,
Cu parere de rau o spun, dar ma incanta enorm consumul Meganului... M-am mai dat inca o data cu un Confort Expression si n-am avut parte de absolut nici un fel de zgomot... a mers excelent. Se mai spunea si de directie ca e "varza" - n-am ce sa-i reprosez... In concluzie, cu 16.500 euro iau un Confort Expression 1,5 dCi cu aer automat, ESP, ASR, xenon. Ce ziceti? Sa ma mai gandesc, sau sa merg pe Renault?
unclesam
M-am decis asupra modelelor. Sunt 3 la numar, acum trebuie sa elimin doua dintre ele, v-as ruga sa ma ajutati, daca se poate. Voi deschide un alt topic unde voi da mai multe detalii...
Numai bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.