Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat pt. cumpararea unui S40 1.6D model 2008
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
cristi105749
Salutare

Va cer sfatul, voua celor pasionati de Volvo: merita cumparat un S40 1.6D (109 CP), model 2008, la un pret de aprox. 22.000 Euro (cu toate taxele incl.) (mai multe detalii despre dotari pe site-ul oficial Volvo, daca vreti sa va imbolnaviti de oftica biggrin.gif )? Adica isi merita banii? Sau de banii astia imi recomandati alta masina? Ideea e ca prefer un Volvo decat un Mercedes sau chiar un BMW (din aceeasi clasa bineinteles). Si vreau ca din moment ce dau banii astia pe masina sa stiu daca face. Si in plus de asta, cam la ce probleme sa ma astept de la masina, pt ca probleme vor fi cu siguranta, ca doar e masina.
Cam asta e ideea. Astept sfaturi, recomandari si orice altceva ce m-ar putea ajuta in luarea deciziei daca o cumpar sau nu.

Multumesc frumos.
Mihai98076
sint in aceasi situatie ca si tine .Si eu trbuie sa-mi iau masina.Am vazut S40 1,6D si mi-a cazut cu tronc.Poimiine ma duc in drive test cu el .Stiu ca motorul e de la Peugeot-Citioen,dealtfel foarte bun.Dar,din proprie experienta iti spun (am o firma de rent car) ca nu masina care o cumperi este problema,ci Service-ul si garantia.Masina o cumperi si gata,dar pe urma..revizii..etc.si aici e aici.LA Volvo am auzit numai lucruri rele.Mai ales ca o revizie este 12 milioane si nici nu te lasa sa stai linga masina.De unde stii ce ii face si ce ii schimba.Iti spun asta pt ca-s patit.Si nu odata si nu la o singura reprezentanta..Asa!Reviziile la Volvo sint la 20.000km ,garantie 2 ani fara limita de km.Dar garantia nu este din bara in bara.Adica 6 luni sau 40.000km pt amortizoare si elemente de cauciuc (bucsi).Cind o sa fac drive-testul v-a trebui sa ma dea pe spate ca sa o iau.Altfel..Toyota Avensis.La banii astia iei Avensis de 2.0D 6 trepte ,jante turnate(vezi pe site).Si sa nu uit .Acum au reducere cam 1000 de Euro fata de ce o sa vezi pe site.si iti spun ca are ,ai multe dotari ca S40.Plus ca ai garantie 3 ani fara limita de km si revizii la 1/2 de pret.Plus garantie din bara in bara.Adica ORICE se strica in 3 ani,se schimba.Cam asta ar fi cea mai buna aternativa la banii astia.Cunosc Avensisul f bine pt ca are frate-meu si am tot mers cu el.Iti spun sncer ca l-as lua si in loc de Passat cu aceleasi dotari.Du-te fa un drive test si convinge-te.cam asta ar fi,bafta beer.gif
cristi105749
Salut Mihai.

Asa cum ai spus si tu, si mie mi-a cazut cu tronc masina asta. Si asta de cand ma stiu, de cand am inceput sa deschid ochii si sa inceapa sa imi placa masinile. Si nu as da nici o alta masina pe Volvo.

Dar, intr-adevar, se pare ca ti se da de gandit daca sa cumperi masina asta sau nu atunci cand auzi ca discurile se ovalizeaza pe la 20.000 km, clima incepe sa faca figuri relativ repede, nu ti se acorda garantie INTEGRALA, reviziile sunt foarte scumpe, etc.

Acum mai ramane doar dorinta personala, adica daca vrei masina asta cu adevarat, nu tii cont de nici o alta parere si te duci si o cumperi. Ce se va intampla mai tarziu ... Dumnezeu cu mila smile.gif Eventual te rogi sa nu ai probleme prea mari cu masina si incerci sa te bucuri de ea.

Mai e un topic pe forum cu acelasi subiect, intra acolo si o sa vezi si alte pareri. Eu unul sunt hotarat oricum. Cum o sa am banii necesari, o sa imi iau Volvo.

Cam asta este si da un semnal dupa ce faci test-drive-ul sa imi spui parerea ta despre masina.

Salutare si sa ne auzim cu bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.