Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimbare semnalizator lateral.
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
HalbaSus
Din pacate atunci cand au reparat masina cei de la service au incurcat niste treburi si mi-au pus semnalizatoare laterale galbene (urate) dupa cum se vede in poza de mai jos.



Am comandat semnalizatoare albe si azi mi-au ajuns... intrebare: stie cineva cum se schimba ? e o procedura speciala ?

Eu m-am gandit ca iau o surubelnita o bag sub semnalizator, scot semnalizatorul, desprind o clema/mufa ceva pun semnalizatorul nou in loc si gata... dar deobicei cand imi spun ca ceva trebuie sa fie simplu... se dovedeste a fi complicat... deci... stie cineva ?
HalbaSus
Ok, se pare ca m-am descurcat singur... si pentru a usura munca altora (daca va fi cazul) postez si un mic tutorial despre schimbarea semnalizatoarelor laterale la A4:

De aici am inceput:



Am luat o surubelnita si o hartie cu care sa protejez vopseaua... ATENTIE MARE LA ACEST PAS: sistemul de cleme permite scoaterea semnalizatorului dintr-o singura parte (clemele sunt diferite pe cele 2 parti) incercati pe ambele parti... daca nu merge la una nu fortati, impingeti semnalizatorul la loc si incercati din cealalta parte, in fotografia de mai jos surubelnita e pe partea gresita..



Dupa ce iese cablul de la semnalizator trageti jos sticla semnalizatorului:



Si puneti in locul lui semnalizatorul nou... daca doriti puteti schimba si becul de la semnalizare... sau puteti sa-l inlocuiti cu un led... se schimba foarte usor.



Puneti la loc prima data partea din care NU se putea scoate semnalizatorul, apoi impingeti inauntru si cealalta clema.



Verificati daca functioneaza...



Si luati-va o bere rece drept rasplata binemeritata dupa o zi grea de lucru biggrin.gif
beer.gif
G e o r g e
ce zi grea de lucru nene ? aia e treaba de 5 minute tongue.gif

bine berea e bine venita oricum biggrin.gif
acum pune poze si cu rezultatul final .
HalbaSus
Pai 5 minute a durat (hai 10 ca sunt 2 semnalizatoare, si au trebuit facute si pozele)... o sa pun poze cand o sa spal masina, dar asta va fi probabil saptamana viitoare, azi nu o spal ca maine ma duc la baia mare si afara e plin de balti/noroaie, iar in week-end plec la budapesta...
Bogdan104277
Subscriu la bere.

In locul hartiei este mai indicata o carpa moale atap ca suport cat si pentru capul surubelnitei. In felul asta nu zgarii vopseaua in jurul semnalului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.