Help - Search - Members - Calendar
Full Version: limitare electonica
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Cosmin39262
Poate cineva sa imi spuna la ce turatie limiteaza un renault megane I de 1.9 dci ?, e normal la 4500 rpm, nu are zona rosie la turometru.
_Constantin_
Pai e cam normal. Eu am avut un asemenea megane si nu depasea 5000 rpm turatia. Intradevar nu are zona rosie ... economie de cadrane intre diesel si benzina.
Cosmin39262
iti multumesc mult , dar e normal ca atunci cand limiteaza perioada de deturare sa fie foarte lunga , adicala un benzinar se vede si pe acul de la turometru cum limiteaza, se detureaza si tureaza foarte rapid la rpm , dar la pacurarul meu, e ca si cum m-ar trage cineva inapoi , oricum stiu ca e diselul mai lent dar nu ar trebui sa se tureze imediat . De ce in treapata a doua limiteaza la 4500 rpm si a treia la 5000 rpm?
Sti cumva.

Multumesc.
ionut83652
in general dieselu se cam sufoca la turatie maxima nu are detul aer conteaza inertia dieselu se bazeaza pe turbina cand aia a ajuns la presiune maxima 3000-3500 rpm restul tine de inertie!mai multa forta nu are pe cand benzinarul baga pana se termina turometrul!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.