Help - Search - Members - Calendar
Full Version: noul BMW seria 5
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Seri
Cam asa arata in intregime:
simpson
Seria 3-5 poarta-n casa
Lucian55
E cam uratel blush.gif
simpson
de urāt e ca si seria 3.Numai ca e mai mare. Mie imi place seria 3 insa nu e o treaba sa faci o seria 3 mai mare si sa pacalesti lumea ca e 5. Cum ar fi un citroen 1 mai mare sa se cheme citroen 7 ?
Vlad95335
intotdeauna au semanat seriile de la bmw intre ele.. mie mi se pare reusit
Henry90720
Mie mi se pare mai dragut BMW-ul asta decat seria 5 anterioara. biggrin.gif
simpson
QUOTE(Henry90720)
Mie mi se pare mai dragut BMW-ul asta decat seria 5 anterioara. biggrin.gif


Dragut ? Did you just called it nice ? Naaaais ? smile.gif Nu cred ca asta au intentionat tovarasii de la departamentul de proiectare de la BMW.
Seri
Mie imi place cum arata, dar eu sunt fan Bangle.
Mie mi se pare ca Audi-urile seamana intre el si consider ca Da Silva este in pana de idei de vreo 4 ani!
Henry90720
E ceva timp de cand tovarasii de la BMW nu se mai omoara cu design-ul. Pur subiectiv, asta e un model doar dragut, nu da pe afara de frumusete. smile.gif
florin55503
daca pana la modelul anterior celui aflat acum in productie bmw arata forta si eleganta acum arata doar o masina rea. iar viitorul seria 5 si mai multa rautate. nu are pic de eleganta. probabil din punct de vedere mecanic va fi o masina exceptionala dar din punct de vedere al designului e asa si asa
_Theo_
mie imi place. fata de cel de acum e mai reusit. fata de cel vechi, nu prea.
Ionut72466
arata "foarte tare" exact ca in reclama aia. dar asta e destul de subiectiv
cei care l-au contestat pana acum pe bangle, uita un lucru, bmw a crescut in vanzari fata de principalul sau concurent, cred ca asta spune tot. nu credeti?
S O R I N
Mie mi place.

Sportiv si elegant in acelasi timp.
Laurentiu_007
Parerea mea este ca arata mai "omenesc" fata de actuala Serie 5. Chiar si asa tot urata ramane. Nu m-as simti in largul meu int-o masina ca asta. Cel putin in privinta designului BMW pierde tot mai mult teren in favoarea Mercedes, Audi, Lexus si Volvo (de ce nu?).
AZAZEL
este o tendinta ca toatemodelele apartinand aceleiasi marci sa semene intre ele. audi , bmw si mercedes insista mult pe acest lucru. este vorba de identitatea unei marci. cred ca si volvo face parte din acest trend.
fishbone
N-am crezut ca o sa spun asta vreodata dar ... liniile botului seamana cu noua serie IS250/350 de la Lexus.
HalbaSus
QUOTE(fishbone)
N-am crezut ca o sa spun asta vreodata dar ... liniile botului seamana cu noua serie IS250/350 de la Lexus.


Pai de ce te surprinde ? Mie seria3 asta noua mi se pare ca seamana cu lexus... defapt din spate daca ii dai jos sigla ai putea sa juri ca e un lexus.
Iulian HondaFan
ai ales spatele seamana si cu noua Altima:

http://www.nissanusa.com/altima/
A K U
Ai dreacu' astia de la BMW cum mai copiaza ei japonezele... biggrin.gif
Iulian HondaFan
ma intelegi gresit. am spus doar ca seamana nu ca e copiat... de fapt m-am exprimat de multe ori ca discutiile "designul masini B este copiat dupa cel al masinii A"... sunt cam puerile. designerii auto sunt o lume mica si exista foarte mult migratie de oameni intre principalele centre de design auto, ideile sunt cumva impartasite de toata comunitatea. fiecare centru se straduieste sa aiba originalitate dar asta in mare se limiteaza la detalii si mult tine de moda... asa numitul fenomen de "arbitru al elegantei". adica designurile marcilor premium influenteaza conceptul de frumos intr-o perioada. cateodata elemente de design care au trecut neobservate pe o masina mai putin dezirabila devin "cool" odata ce sunt incorporate pe masini dezirabile.

in linii mari dupa peste 100 de ani de design auto nimeni nu mai poate inventa forme radicale... acu' tot jocul este pe mici detalii...

aceasta directie de design cu muchii duble pentru contur a inceput de mult - un prototip este generatia precedenta a Hyundai Elantra care a fost desenata parca de italieni. pentru ca a fost pe Elantra nimeni nu a bagat de seama. cand bangle le-a introdus mult mai discret pe serie 5 s-au facut valuri. Nissan au adoptat si ei ideea mai accentuat si acum Bangle serie 5 hotaraste sa accentueze aspectul...

a doua chestie este la stopurile astea intinse mult si longitudinal catre in fata care ii cam apartine lu Bangle- serie 5 actuala e prima masina cu asa ceva...
ozz86651
QUOTE
Ai dreacu' astia de la BMW cum mai copiaza ei japonezele...


Ce ti se pare asa fantastic? E a doua generatie de BMW care arata asiatica in loc de vechiul design "germanic". Asta nu inseamna neaparata ca copiaza pe cineva dar si la desigmul de masini masini ca si in alte arte exista ideea de stil, "scoala", curent, numeste-o cum vrei. In principiu inainte era usor daca scoteai badgeul si elementele distinctive sa vezi care marca e germana sau suedeza si care e japoneza, presupunind ca e o masina noua pe care nu ai mai vazut-o niciodata. Si asta numai din diferenta de stil.
BMW a cam trecut liniile astea de ani buni (si poate nu mereu intr-un mod fericit), spre groaza unei parti a fanilior.
E aiureala sa crezi ca industrai japoneza mai trebuie sa copie pe cineva in anul 2005 cind are o baza asa de puternica de clienti (mult peste germani) si cind genereaza atit de mult venit ca nu ar avea nici o problema in angajarea unui designer, sau case de design (sau cumpararea ei completa) italiene, argentiniene sau burundeze.
drabisan
QUOTE(fishbone)
N-am crezut ca o sa spun asta vreodata dar ... liniile botului seamana cu noua serie IS250/350 de la Lexus.


In prima secunda cind m-am uitat la poze mi-a placut.
Aprofundind mi-a placut si mai mult.
Tirziu am realizat ca, exceptie grila frontala, e Lexus!

Dar e faina!
cod
Nu stiu, mie mi se pare prea feminin. Cu farurile alea alungite si curbate, parca ar fi o domnisoara fardata. Acum e o chestie de gusturi daca ai conduce asa ceva.
Iulian HondaFan
come on, its a BMW! nu cred ca ai gasi multa lume care sa se planga de condus asa ceva...
fishbone
Unde e Impulse sa ne puna la punct?
AZAZEL
fetelor, voi stiati ca bmw pregateste un 2.0 d tweenturbo care va avea 204 cp si 400NM??

va fi initial pe bmw seria 1.
deja vechiul 2.0d are acum 177 cp si 350NM.

si audi pregateste un upgrade la 2.0 tdi care culmea va avea la fel: 204cp si 400NM. diferenta va fi ca acel motor de pe audi va avea cuplul constant cica de la 1500 ture si terminand peste 300 ture.

de asemenea acel motor cred ca va avea 2 turbine. nu sunt sigur.
AZAZEL
ia uitati fetelor. bmw sunt aproape gata bmw x6 -le.


http://www.worldcarfans.com/spyphotos.cfm/...runk-spy-photos
Sebastian108720
Pe mine nu ma da pe spate designul, dar cand ma gandesc la platforma tehnica si la faptul ca e un BMW incepe sa-mi placa f mult. Prefer un bmw de prin anii 90 ca design.
Dana92499
Intrati aici si veti afla... super tare!

http://www.carsandtuning.org/bmw-m5-at-800bhp/

Ce ziceti? E tare?
HalbaSus
Dana, (sau poate dan ?) ai 4 mesaje pana acum iar in 3 dintre ele ne recomanzi sa citim ceva pe acelasi site...
Ar fi bine sa citesti regulamentul cu atentie inainte de a posta pe site. Considera ca asta a fost ultimul avertisment.
_Daniel_
Se pare ca toti incepem cu "Mie imi place ".. si punem punct tot aici biggrin.gif

Da... si mie imi place.. linii la fel de agresive .Chiar nu prea conteaza cu cine seamana .. Bmw are atuul muncii de 10 de ani de calitate.. si de asta am impresia ca si daca ar scoate o masina urata tot ne-ar placea cum arata numai pentru sigla..

Frumoasa masina...acum depinde ce pun pe ea ca dotari.. ESP , airbag .. s-au invechit de mult.. ca si "joystick-ul" lor din consola copiat de la mercedes sau de mercedes .. naiba stie care de unde l-a luat..Sunt curios daca vor face eforturi ca sa scoata noi jucarii anexe la chestia asta 5.
_Constantin_
Bmw a fost pionier cu I-drive, dupa care audi a implementat sistemul ala MMI sau ceva de genu iar acum la noul S-classe exista un sistem similar. Mie personal Seria 5 ar putea sa arate si ca Logan tot mi-ar placea. E ceva pur subiectiv. Masina asta insa arata bine, foarte bine, mai "normala" decar nebunia lui Bangle. Iar daca au copiat Lexus, bravo lor inseamna ca au recunoscut o forma superba. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.