Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ma simt discriminat ca sofer in Bucuresti! Voi nu?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mihai79646
De pilda hai sa facem raportul intre amenzile primite de soferi si cele primite de pietoni.(da,am deja 6 puncte pt radar pe Bd Poligrafiei :bash: )
Alta-se fac o groaza de linii de tramvai ingradite-asa-zisul metrou usor, care umfla buzunarele altora si care vor avea ca efect gituirea completa a orasului si timpul de ajuns cu tramvaiul-de 10 ori mai mic decit cel cu masina personala
E absurd,pina la urma tinem o masina linga casa pt a putea ajunge mai repede cind avem nevoie,platim mult pentru asta... si degeaba
Ar mai fi si bataia de joc de la birourile de accidente usoare-o zgirietura si stai 3-4-8 ore aiurea)
Poate mai gasiti si voi asemenea probleme si mai ales poate gasim o metoda de rezolvare
szabo102121
Mijloacele de transport in comun sunt prioritare! In capitalele si orasele mari ale UE exista aceeasi tendinta, din motive mai ales ecologice: Un tramvai, trolebuz, chiar si autobuz, polueaza muuult mai putin avand in vedere ca transporta sa zicem minim 50 de persoane, fata de cat ar polua 50 de masini daca ar fi ca fiecare persoana sa mearga cu masina proprie. Tot din aceleasi motive, in tarile mai civilizate se circula mult mai mult cu biciclete si cu scutere. Sunt mai rapide, mai sanatoase, mai ecologice, si nu prea sufera nici de la ambuteiaje. Sunt mai rari aia care pentru a merge la serviciu aflat la doar 10 km distanta se suie intr-un ditamai gipanul cu motor de autobuz si se plimba singuri.
Pietonii ce puncte sa ia? pe ei cum sa-i prinda radarul? biggrin.gif
Iar cand vine vorba de Politia Romana, imi vin multe cuvinte in gand, dar "eficienta" si "rapiditate" sigur nu sunt printre ele.
Nu-ti convine, lasa masina si mergi cu metroul. Chiar asta e ideea. Gaura din stratul de ozon se va simti mai usurata.
Paul46623
Te plangi de discriminare, ai? Ha! Vrei discriminare adevarata? Incearca sa mergi cu bicicleta prin al nostru jegos oras. Atunci sa vezi discriminare nenica, d-aia babana, de-ti faci portia pe un an intreg. Si nu vad de ce te oftici ca poti ajunge mai repede cu tramvaiul din punctul A in punctul B, decat daca esti unul din specia aia nasoala de romani care nu-si pot incepe ziua de lucru bine decat daca sunt vazuti descalecand din conserva proprie. Si la RATB-Metrorex nu prea au din ce sa dea tepe. Alea-s altundeva (ex la garduletele ADP-ului sau la semnele de circulatie).
air_wolf
eu de vreo 2 saptamini merg cu tramvaiul. am scutit pina acum 100EUR + nervi. am cistigat niste mers pe jos si 2kg in minus. nu-i suportam nici ca sofer pe cei care merg pe linia de tramvai "ca sa fluidizeze traficul" dupa urechea lor. acum nici atit.
imi suride ideea de a face 20min pina la job cu un metrou de suprafata. efectiv m-am saturat de mitocania din bucuresti. cind o sa fac toyo o sa ma doara undeva de ala care nu acorda prioritate sau de vreunul care imi sare in fata si mai ales de idiotii care n-au semnal. cel mai probabil o sa ma urc pe ei.
cit despre pietoni sint 100% de acord: trec pe unde vor, trec pe rosu, nu le face nimeni nimic. putem insa sa-i alergam cind ii prindem. am intrebat odata un echipaj de ce nu face nimic. raspunsul lor: "pai sa alergam dupa ei? nu, noi sintem aici sa prevenim, sa prindem soferii." q.e.d.
A K U
De acord cu szabo, paul si air_wolf. Sa ziceti mersi ca nu sunt eu primar in Bucuresti, ca i-as lua pe toti astia cu masini la intrebari si p-aia care se duc pana la servici, parcheaza "conserva" 8-10 ore si apoi se intorc acasa (total cam 10-20 km, poate chiar mai putin) i-as obliga sa-si cumpere biciclete biggrin.gif. Deja am ajuns sa am o satisfactie deosebita cand trec cu tramvaiul cu 50 km/h pe langa sutele de masini blocate in trafic, cu soferi care mai au cateva secunde pana la apoplexie. Daca mai multi bucuresteni ar intelege ca e mai sanatos sa faci drumurile scurte cu altceva decat cu masina (care POLUEAZA), am respira toti un pic de aer mai curat, strazile ar fi mai libere si lumea mai putin stresata. Vreti sa mergeti cu masina? OK, dar nu va plangeti de aglomeratie.

Offtopic: stie cineva cand or sa faca astia pistele alea pentru biciclisti ca eu deja imi caut bitzoacla bicycle.gif
mihai79646
Problema e ca mersul pe bicicleta in Bucuresti e sport extrem,plus noxele respirate... Iar Ratb-ul,ca se mira cineva ca nu il folosesc- nu vreau sa stau cu mina pe portofel si telefon tot timpul,si in plus cam miroase...
Paul46623
QUOTE(mihai79646)
Problema e ca mersul pe bicicleta in Bucuresti e sport extrem,plus noxele respirate...

Relatia cauza-efect e un resort nu prea cunoscut, se pare. Sau, pentru a fi mai putin ezoteric, din ce motiv e mersul pe bicicleta asa de nasol in Bucuresti ?!?

Si RATB-ul miroase din cauza ca nu s-a facut destula galagie dupa ce retarzii aia din MT au cumparat Citaro-urile fara sa specifice AC.
A K U
Mihai, de acord ca mersul pe bicicleta e aproape un sport extrem in Bucuresti, ca RATB-ul miroase (de multe ori), trebuie intr-adevar sa fii atent la portofel, telefon si altele, unele autobuze, trolee, tramvaie sunt vai mama lor dar, crede-ma, prefer sa fac in 25 de minute un drum care cu masina mi-ar lua dublu. Prefer sa ajung acasa la 17.40 si nu la 18.40, chiar daca nu am confortul pe care ti-l ofera masina personala. Acum nu m-as mai duce cu masina la servici nici fortat, cu atat mai mult cu cat, ajuns acolo, nu gasesc loc de parcare si trebuie s-o parchez la juma de kilometru. Cand e frumos afara, cobor cu una sau doua statii mai devreme si merg putin si pe jos, ceea ce nu poate sa-mi faca decat bine. Eu astept, asa cum am spus, pistele alea pentru biciclisti sau alta posibilitate la care ma gandesc este achizitionarea unui scuter
air_wolf
100% de acord. eu plec dimineata de la 7 si merg cam 1/2 din drum pe jos, pina ajung in sectorul 2 care e destul de imputit si nu merita sa mergi pe jos ca efectiv pute... acolo iau tramvaiul, ca pute mai putin... dar in cele 45 de minute e chiar misto sa merg printre spatiile verzi.
DRAGOS
pun si eu o intrebare offtopic: exista undeva specificat in noul cod rutier ca este interzisa circulatia bicicletelor pe drumurile publice? blink.gif Intreb fiindca in prea frumosul oras Ploiesti, fruntasul poluarii din Romania a fost interzisa de curand circulatia biciclistilor in centrul orasului. Si au mai pus si niste baietasi din aia cu capul in forma de sapca din 50 in 50 de metri ca sa amendeze eventualii biciclisti. Am fost deja avertizat de 2 ori ca voi primi amenda si mi se pare inadmisibil ca in orasul cu cea mai mare poluare din romania sa fie interzisa circulatia sigurelor mijloace de trasport care nu fac rau. Si mi se pare aiurea si din prisma faptului ca in toate tarile europei este incurajat mersul pe bicicleta. In amsterdam exista o adevarat afacere cu inchiriatul bicicletelor si oriunde arunci un ochi vei vedea o bicicleta.
Multumesc anticipat!
mike.omega
Problema traficului deja exista in orice oras cu mai mult de 200.000 de locuitori. Spre fericirea mea Constanta nu a ajuns la nivelul la care te misti mai repede cu bicicleta decat cu masina. Cred ca scuterul e solutia de compromis!
Desi, avand in vedere ca pana si acestea se fura mie unu mi-e teama sa-mi cumpar asa ceva blush.gif
HalbaSus
Ma intreb si eu care e bucuria de a merge cu bicicleta pe un drum public ? Eu as interzice cu desavarsire circulatia biciclistilor in afara benzilor special amenajate. De ce ?
Pai sa examinam 2 scenarii:
1. Merg regulamentar cu 40 la ora cand un biciclist baut/obosit/neatent/copil pica direct in fata masinii... eu ii fac capul ornament de asfalt, se numeste omor din culpa... daca doamne fereste mergeam cu 60-70 la ora poate fac si inchisoare... el trece pe lumea celor drepti pentru ca vroia sa salveze planeta si sa reduca poluarea.
2. Merg eu cu bicicleta, absolut regulamentar fara sa ma impiedic, fara sa pic... vine soferul de Terracan sau alt djipan, eventual putin baut, foarte mandru ca are masina mare, si te calca din voleu ca el oricum nu se uita nici macar la masini mai mici, d-apoi la biciclisti... nu ca nu ar da si in masina mea... dar eu de bine rau mai scap cu o tabla indoita.

Daca vreti sa protejati mediul aveti 2 variante:
1. Mergeti pe jos, pe trotuar.
2. Faceti miting in fata primariei si cereti benzi de biciclisti.

Pana atunci mai lasati-o naibii de treaba cu bicicletele, protejati-va viata si nu bagati soferii inocenti in inchisoare.
DRAGOS
QUOTE(HalbaSus)
Eu as interzice cu desavarsire circulatia biciclistilor in afara benzilor special amenajate.

Corect. Si eu as face la fel, atata timp cat acestea ar exista. :evil: Cu atat mai mult nu ma simt in siguranta pe sosea. Insa eu vorbeam de altceva, si e vina mea pt ca nu m-am exprimat corect. Suntem OBLIGATI sa mergem pe sosea deoarece este interzisa circulatia pe trotuar si benzile de biciclete lipsesc aproape complet. Singura banda din oras este in constructie de aproape 6 luni, pe o portiune de 1 km.


QUOTE(HalbaSus)
2. Faceti miting in fata primariei si cereti benzi de biciclete.

done! Nu s-a rezolvat nimic, ritmul lucrarilor a ramas acelasi! :evil:
A K U
Cica se lucreaza la niste benzi pentru biciclisti. Bine, ca nu vor acoperi tot orasul, asta e clar, dar e totusi un inceput. Prin alte orase europene si civilizate, asa cum am auzit de la prieteni care le-au vizitat sau care traiesc pe acolo, toata lumea isi face treaba cu bicicleta si nu se plange nimeni, nici soferii, nici biciclistii, nici pietonii. Acuma, nu cred ca se gandeste cineva ca poti umbla toata ziua ca bezmeticu' prin Bucuresti pe bicicleta sau pe jos vreo 80 de kilometri ca sa-ti rezolvi treburile. Problema, cred eu, e cu cei care merg 10 km, pana la munca si inapoi. Un lucru e clar: in Bucuresti nu mai poti circula cu masina, de la 7 jumate pana la 9 seara. Nu mai exista ore de varf, toata ziua e practic o ora de varf. Si, decat sa ma umplu de draci in masina dorindu-mi sa ajung cat mai repede la nenorocitul ala de semafor care mai tine si doar cateva secunde, prefer sa merg cu RATB-ul, uneori aglomerat, puturos, cu hoti de buzunare si alte bucurii. Parerea mea.
florin55503
am incercat sa ajung cu bicicleta 5 km pana in parc si mi-a ajuns. e pur si simplu sport extrem. nu conteaza ca vii pe prioritate. nu esti bagat in seama. ti se taie fata fara rusine, sau esti ingramadit in bordura fara pic de mila. in ultima vreme am inceput sa las pejoul la firma si sa vin cu metroul. fac intre 15 si 20 min. cu masina in cel mai bun caz fac 45 de min, dar de obicei cam o ora.
HalbaSus
DRAGOS, ai dreptate cu lipsa pistelor pentru biciclisti (in Oradea exista 2 dar sunt total ineficiente, iar distantele pe care sunt amplasate poti linistit sa le strabati pe jos (ambele au maxim 2 km))... asta in ciuda faptului ca la noi s-a facut multa campanie "pro-biciclete", au amplasat un panou imens pe care erau afisate valorile de poluare si "FOLOSIND BICICLETA REDUCETI POLUAREA" dar avand in vedere ca benzi pt biciclete nu exista e mai mult o gluma... Dupa cum am mai zis in mine au intrat 2 biciclisti si pe unul a cazut in fata mea... asa ca am o oarecare alergie cand vad biciclete pe sosea. Daca nu exista banda pentru biciclisti... asta e... ori mergi pe jos, ori cu mijloacele de transport in comun ori cu masina... nici circuite nu exista in romania si asta nu imi da dreptul sa merg pe drumuri publice ca pe circuit.
vick
QUOTE
DRAGOS Singura banda din oras este in constructie de aproape 6 luni, pe o portiune de 1 km.





pe langa faptul ca este foarte scurta (cat tine bulevardul castanilor) mai este si folosita numai de pietoni, nicidecum de biciclisti + acele borduri care pe langa faptul ca au impanzit orasul si au imbogatit vreun nenorocit cu fabrica de borduri, te pot "impiedica" daca chiar apuci sa prinzi cu bicicleta acea pista....

romania :ban:
Arheopterix
Dragilor,
Am redescoperit metroul!!!!

Acum cateva zile am avut o treaba in piata sudului.
Din Baneasa i-mi lua dus intors cca 110 min .Asta la ore lejere (10-12).
Financiar 1.5 ron parcare + vreo 5 litri benzina.
Am facut o incercare;lasat masina metrou Aurel Vlaicu,si mers 9 statii dus si intors.
Am stat confortabil, intr-un vagon curat si modern.Am facut 20 min dus si 20 intors.Nu m-am ebervat,nu am tocat ambreiajul,si nu am pierdut timp si bani.
A costat 2 ron.
Sotia nu i-a venit sa creada cand m-a vazut intors dupa o ora cu treaba rezolvata.
Cred ca e o solutie super buna.
Baby Blues
Mihai stii de ce pietonii primesc mai putine amenzi?
Deoarece ei sunt un pericol pt ei si nu pt ceilalti, e normal ca atentia politiei sa fie indreptata catre soferi, care pot deveni un pericol si pt ei insisi dar si pt ceilalti participanti la trafic inclusiv soferi, pietoni, etc.
DRAGOS
QUOTE(vick)
QUOTE
DRAGOS Singura banda din oras este in constructie de aproape 6 luni, pe o portiune de 1 km.





pe langa faptul ca este foarte scurta (cat tine bulevardul castanilor) mai este si folosita numai de pietoni, nicidecum de biciclisti + acele borduri care pe langa faptul ca au impanzit orasul si au imbogatit vreun nenorocit cu fabrica de borduri, te pot "impiedica" daca chiar apuci sa prinzi cu bicicleta acea pista....

romania :ban:


Exact :evil: . Trebuie sa eviti 20 de babe si 15 mosi ca sa poti merge.
air_wolf
credeam ca sint singurul care a innebunit...
oricum, daca luati toti metroul, sa stit ca o sa ma urc iar in masina pentru ca va fi mai libera circulatia biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Andrei Suzuki
Eu va vad pe toti ca sugerati sa se foloseasca transportul in comun.DAR: incercati sa mergeti cu 41 de ex in directia Militari dupa ora 5 dup-amiaza. Va zic eu ca muriti.Mai ales ca vin si caldurile. Eu trebuie sa fac drumul asta de vreo 2 ori pe sapt si chiar am incercat sa las masina pe la Casin pe undeva (de obicei de acolo se aglomereaza) si sa o iau cu 41.Si m-am lasat pagubas. Pe langa faptul ca odata l-am prins pe unu cu mana pe buzunarul meu,mai si mori din...diferite cauze (de miros).Asa ca multumesc,dar prefer sa raman la masina.Cel putin momentan.
E adevarat ca e alta treaba daca mergi cu metroul..
A K U
Andrei, eu merg cu 41 din Dr. Taberei pana la Agronomie si inapoi in fiecare zi. E adevarat ca sunt zile in care este foarte aglomerat dimineata si dupa amiaza, cand se duce/vine lumea la/de la servici. Dar nimic nu ma impiedica sa astept 2 sau 3 tramvaie pana gasesc unul cat de cat liber. Asta inseamna cateva minute, timp in care, de multe ori, cei cu masini nu ajung pana pe Turda sau, din sensul celalalt, nici macar nu apuca sa intre in pasaj la Lujerului. Repet, conditiile nu sunt tocmai de lux, dar prefer acest mijloc de transport. Ma postez langa un geam deschis, ma asigur ca lucrurile de valoare sunt bine bagate in buzunare si in 25 de minute am ajuns acasa (inainte sa inceapa sa se aglomereze din ce in ce mai mult si linia asta, faceam 17 minute, pe ceas) biggrin.gif Beat that!
Andrei Suzuki
Nu stiu cum reusesti tu,dar eu obisnuiam sa las sa treaca si cate 3,4 tramvaie.Nu ma deranja pt ca vin f repede.Dar...tot nu era bine.Iar de loc la geam...nici nu se pune problema. In sfarsit,noi sa fim sanatosi.
Din pacate,de aici din Aviatiei de unde stau eu nu prea ai cu ce sa pleci. 5-ul mori pana vine (mi s-a intamplat sa stau si 45 de min in statie),135 la fel,mai ales daca prinde blocaj pe Pipera.Mai ramane metroul,care e la 15 min de mers pe jos de mine.
Zetics40545
Pe dracu, intr-o tara neaderthaliana ca asta nu se poate (decat daca esti masochist) sau nu se merita.

Si eu as putea sa merg cu 41 la serviciu. Si dimineata ar fi chiar rezonabil, ca il iau chiar de la capat. Dar la intoarcere nu mai e deloc rezonabil. Astept 2-3 tramvaie ca sa apuc un loc pe scara. Mirosuri....de toate, de la groaznice la pestilentiale. Si nu erau decat 10-15 grade afara! :evil: Ce va fi de vineri incolo?

Asa ca am inceput sa merg cu bicicleta. Din fericire traseul imi permite sa merg mult printre blocuri, verdeata, doar in vreo doua locuri imi umplu plamani de gaze de esapament. Si faca tot atat cat as face cu tramvaiul (~25 minute).
Din nefericire, bicicleta mi-a fost furata. Si am o oftica groaznica, incat nu am reusit sa ma hotarasc sa-mi iau alta.

Asa ca merg tot cu masina. Deocamdata, in medie fac, culmea, tot 25 de minute. Si nu vad de ce dracu nu m-as simti eu cat mai bine in masina mea, sa ascult linistit o stire, sa dau drumul la aer conditionat si sa mai dau o gaura in gaura din ozon. Pentru ca nu meritam altceva, cand guvernantii au treburi mai importante decat grija pentru prostul de rand, ei au de f..ut un presedinte mai incomod, de gasit o traista mai mare sa si-o umple, de plimbat prin tari exotice, nu de facut piste pt biciclisti, de disciplinat pietonti sau soferi, de curatat mizeria asta cu titulatura de capitala europeana...

PS: Apropo de pietoni, cand sint nesimtiti, eu ma infig in acceleratie in treapta 1-2 sa urle motorul, mana infipta in claxon, si ma napustesc in ei. N-am abs, asa ca daca totusi nu se da vreunul si trebuie sa franez, scartaitul rotilor unui nebun care vine catre el cred ca il lecuieste pentru ceva timp de aventuri d-astea! (ma puteti face albie de porci, cat timp viteii cu cascheta se uita ca dobitocii fara sa dea amenzi pietonilor, tot asa voi face!)
Luka
Exista 2 situatii de care s-a mai vorbit:
1. cei care merg cu masina casa-serviciu si retur
2, cei care folosesc masina in timpul zilei ca sa-si faca treaba (eu ma inscriu in asta, merg la clienti toata ziua)

Pentru cei din categoria 1 s-ar putea discuta daca folosirea transportului in comun e o solutie, dar depinde de ce au pe langa casa si serviciu. Plus ca singurul mijloc de transport in comun rezonabil e metroul, dar nu acopera tot orasul. Autobuzele si tramvaiele tot in aglomeratie merg.

Pentru categoria a doua, nu exista alte variante. Eu nu as putea merge cu metrou/tramvai/etc pt ca am documente confidentiale cu mine si nu-mi permit sa se intample ceva cu ele. Plus ca mi-e lene biggrin.gif

Ma gandesc la solutii de ceva timp, singura ar fi un scuter, insa, din pacate, vremea nu permite folosirea unuia tot anul, ca sa nu mai vorbesc de traficul de nebuni.
Si mai e ceva: majoritatea platim rate la masini. E chiar stupid, economic vorbind, sa platesti ceva pe care nu-l folosesti decat in weekend poate.
grenouille
eu nu ma simt discriminata ca sofer in Bucuresti. De fapt, daca as simti discriminarea, as lasa masina si as veni cu metroul sau RATB la servici.
De ce m-as simti discriminata? A fost alegerea mea sa imi iau masina, nu m-a obligat nimeni sa merg cu ea ... e o decizie strict personala.
Da, pietonii care trec uneori ca oile strada ma scot din minti, ma seaca gropile, ma seaca alti soferi care uita ca exista legislatie si merg cum le tuna, m-a lovit unu cu masina ca i s-a parut ca are loc sa treaca prin spatele meu in timp ce eu eram la semafor si alte "delicii" din astea zilnice, dar nu ma dispera intr-atat incat sa renunt la masina. Cand nu o sa mai pot suporta, o sa trec la metode alternative. Momentan, nu mai depind de taxi cand plec de la servici la ore imposibile, ma pot deplasa unde vreau in Bucuresti sau in afara, circul cat de legal pot, sunt in siguranta in masina (nu se mai iau toti golanii de mine cand vin de la metrou spre casa) ... si nu mai stau vara in caldura.
Bogdan104277
As prefera sa merg cu o bicicleta la servici, dar pe toata linia lui 41, incepand de la Lujerului pana treci podul Grant nu prea ai loc sa te simti in largul tau. E sport extrem - daca o faci odata de doua ori pe saptamana ar fi ceva, dar facnd-o zilnic cred ca nu prea se justifica. In plus de asta se adauga si "proteinele" toxice din gazele unui Romica sau unei Dacii vechi de cand lumea. Mersul cu tranvaiul 41 ar fi Ok daca - n-ar trebui sa-l iau de la Lujerului - e batalie acolo in fiecare dimineata, la care se adauga faptul ca inca nu am dus la servici - care e obligatoriu dupa o sauna oferta speciala 41.
Solutioa este pana la urma creearea unor piste de biciclete asa cum exista in tari ca Olanda, Germania - pe astea le-am vizitat mai des si le-am vazut pistele de biciclete - cu tot tacamul - semafoare - treceri de pietonie, etc.
adi.mitrea
Eu de la început, de când am mașină (de un an și ceva), mi-am impus că o să fac drumurile cu transportul în comun.

Ajung în orice loc mai repede sau la fel ca timp, dar cu mai puțini bani cheltuiți și mai ales fără nervi.

Problema este că în momentul de față șoselele și liniile de tramvai sunt în lucru, mașinile sunt multe, cu bicicleta e periculos și în curând va fi și foarte cald afară, autobuzele Mercedes Citaro au un sistem de ventilație infect și stai ca în incubator...

Adică e foarte greu să circuli, cu orice!

Drumul meu:

Locuință pe Calea Rahovei
Muncă la Casa Presei

Am două posibilități:
1. Tramvai 32 până la Unirea, apoi Metrou până la Aviatorilor și apoi autobuz (335, 131, 331) până la Casa Presei
2. CEVA până la Ghencea la capăt la 41 și merg cu ăsta până la capăt.

Acel CEVA nu prea există pentru că linia de tramvai care făcea legătura între C. Rahovei și Ghencea, prin șos. Progresului (13 septembrie) e în lucru, autobuzul merge în aceeași aglomerație ca mașinile de rând. Plus că în 41 e foarte cald și foarte aglomerat (la Lujerului e crimă). Pe sensul de mers înapoi e la fel.

Am ales varianta 1 pentru că la metrou e și răcoare și într-adevăt acest mijloc de transport e singurul viabil. Păcat că nu pot parcurge drumul exclusiv cu metroul...

Pistele pentru bicicliști sunt o soluție, dar va mai trece multă apă pe Dâmbovița până vom avea așa ceva, poate 2-3 ani.

Scuterul este iar o soluție, dar mai sunt și hoți în orașul ăsta... :bash:
Tiberiu61940
Mai e o solutie, dar in Iasi INCA nu e nevoie: trotineta cu motor (goped): ieftin (cam 6-700 usd), relativ rapid (20-25 km/h), se poate merge si pe trotuar, usoara (10-15 kg, se poate lua in casa sau in birou)...
ovidiu86744
Daca voi din Bucuresti va considerati discriminati ce sa mai spun de cel din provincie care face greseala sa vina cu masina si vai de capul lui dupa ce ca nu prea cunoaste strazile cate injuraturi isi serveste de la soferii bucuresteni fara ca macar unul sa se gandeasca ca poate nu se descurca si are nevoie de ajutor. no.gif
Leone
Sincer eu nu ma simt discrimat cand conduc in B! si dupa cum se vede, sunt din provincie! eu cred ca noi romanii nu ne-am obisnuit cu aglomeratia si cu faptul ca, de acum inainte, vom petrece o mare parte din viata noastra in mijloace de transport (fie ca sunt proprii sau de transport in comun). pot sa va spun voua, bucurestenilor, ca traficul din Paris (capitala europeana) este cel putin la fel de dificil, cu tot atatia nabuni care iti taie calea, cu taximetristi nesimtiti, etc...diferenta e ca, francezii s-au obisnuit si s-au adaptat...cred ca la fel trebuie sa facem si noi!
G a B o S
mah io nu inteleg de ce se vaita lumea atata.
io va recomand in primu rand sa invatati orasul smile.gif) pt ca toti stiu un singur traseu si d aia se face coada.

io ma duc la munca pe langa cishmigiu, pe schitu magureanu si stau in balta alba. dimineata fac 16-20 min maxim. si cand vin spre casa fac 25 min 30 max. pt ca nu o iau ca toata lumea, de la unirii de exemplu spre piata alba iulia , prefer sa ocolesc un pic, dar macar ii dau forja. de exemplu cand a fost cu raliu, am ocolit mai mult , am facut 45 min, dar macar nu am chinuit mashina, sa stau in trafic la relanti 2 ore, cum a facut un coleg.

in ceea ce priveste pietonii - sunt tampi.. rau frate.

despre scutere ce sa zic, acum au inceput sa apara ca ciupercile dupa ploaie, dar din pct meu de vedere nu e un lucru bun, pt ca toti ... au si nu au nici cele mai mici notiuni ale regulilor de circulatie.
io cand mi am luat scuter, a trebuit sa dau de carnet, kiar daca era de 50 cmc, dar mi se pareau pe atunci shoferii de scutere mult mai responsabili, acum toti copii care se joaca pe calculatoarele lor , ies cu scuteru pe shosea si se cred rossi. era sa dau peste unu, m am trezit cu el iesind dintre niste masini fara sa se uite fara nimic.
la scuter am renuntat dupa ce mi l au furat si l am recuperat dupa numeroase telefoane si interventii.

in rest io raman la masina mea, si imi asum responsabilitatea pt ce poluez smile.gif) chiar daca nu stiu cine polueaza mai mult. euro 3 sau euro 4 ale mele sau un autobuz d ala vechi vai de mama lui, care cand pleaca ne umple de fum. smile.gif) o sa plantez 2 panselutze in schimb.

si cum ziceau si altii: am bagat atatia bani pt ce? platim leasing, rate etc, ca sa ce, sa zaca in fatza blocului.

si nu stiu cum va simtiti voi, dar mie masina parca imi ofera siguranta, pe langa confort si celelalte.
air_wolf
QUOTE(io56836)
si cum ziceau si altii: am bagat atatia bani pt ce? platim leasing, rate etc, ca sa ce, sa zaca in fatza blocului.

si nu stiu cum va simtiti voi, dar mie masina parca imi ofera siguranta, pe langa confort si celelalte.


scurtaturile le folosesc de ani de zile. problema e ca au inceput si altii sa le foloseasca biggrin.gif

dupa 11 ani in care nu m-am dat jos din masini pot spune urmatoarele: masina in leasing/rate e cea mai mare prostie. important este sa ai o masina pentru a-ti face treaba - daca treaba ta implica multe drumuri prin oras. doar ca sa mergi la servici e o prostie daca ai alternative: bani, nervi, piese, iar bani, muulti nervi seara.
am fost la aeroport cu 783 - WOW. un pic mai lent (cam cu 10 min) - dar ma uitam pe geam la cei care faceau spume in conserva biggrin.gif si ma gindeam: puteam fi eu in locul lor!!! biggrin.gif am facut si economie de tigari: in trafic fumam minim 6 tigari, de plictiseala. biggrin.gif si nu mai pun la socoteala slabitul biggrin.gif
asa ca eu m-am decis: masina doar daca ma apuca. in rest o tin pentru iesiri si in loc sa bag banii de rata/benzina in buzunarul altora pot baga in gume, troliu si alte accesorii. biggrin.gif
HalbaSus
Eu as sugera ca toti soferii de land cruiser si alte suv-uri imense sa adopte atitudinea lui air_wolf arigato.gif Mai ales soferul ala care vineri era sa se urce cu un LC negru cu numere de leasing pe capota mea si m-a fortat sa ma urc pe bordura ca sa poata trece hardughia lui :bash:
adi.mitrea
Aoleuuu Halbă, deci SUV-ul și-a văzut obiectivul atins. :bash:

Doamne că mă enervează ăștia cu mașini cât casa!!

Ce zice air_wolf e corect. Da, cei care au Land Cruiser le lasă acasă și preferă să iasă în offroad cu ele... dar ce te faci cu ăia cu ML, X5, Navara? :minigun:

ONTOPIC: Dacă vii din provoncie și nu cunoști deloc orașul e normal să te simți prost. discriminat și toate cele pentru că efectiv încurci traficul. Într-un oraș în care se circulă câinește cu viteză, dar și la relanti, nu prea e loc de începători, femei și outsideri.

Eu m-am obișnuit cu Bureștii și când merg în orașe cu trafic mai lejer chiar mă simt prost că aplic metode învățate în capitală... blush.gif
air_wolf
la mine masina reprezinta o placere. prefer sa-mi satisfac placerea asta 30 de min pe circuit decit sa spumeg ore in sir in trafic. recunosc, la cumparaturi ma duc cu masina biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE(adi.mitrea)
ONTOPIC: Dacă vii din provoncie și nu cunoști deloc orașul e normal să te simți prost. discriminat și toate cele pentru că efectiv încurci traficul. Într-un oraș în care se circulă câinește cu viteză, dar și la relanti, nu prea e loc de începători, femei și outsideri.


Cred ca e un mit... adica nu e ca am auzit si eu de la multi "ce nasol e in bucuresti"... dar daca ai un sistem de navigatie (adica ori o persoana care sa cunoasca orasul ori un GPS) circulatia e super misto comparativ cu alte orase din provincie... adica in bucuresti chiar se porneste de la semafor... la noi se porneste si nu prea... iar de claxonat... no way... cel putin eu mai bine astept 2 minute in plus decat sa claxonez pentru 4-5 secunde de intarziere la pornire, dar as prefera sa o faca altcineva in locul meu (adica eu sa am constiinta curata, dar sa pornesc si repede biggrin.gif )... se merge cu viteza... pe multe benzi... cool cool cool... in oradea sa vezi cum se merge cu 40 la ora cand toata lumea ar putea sa mearga lejer cu 60-70... e drept ca aici nu prea are sens sa te grabesti pentru ca in 30 de minute traversezi orasul in cel mai crunt trafic... noaptea o poti face in 10 minute.

Dar intr-adevar daca nu cunosti orasul bucurestiul are un trafic foarte greu... dar la fel au si celelalte orase pe care nu le cunosti si vrei sa faci si altceva in afara de a le traversa...
Vlad95335
Mersul cu masina in Bucuresti te termina psihic, iar cel cu transportul in comun, fizic. La ore de varf de exemplu, fac o gramada cu masina, dar cel putin stiu ca am locul meu, stau in fund, mai ascult muzica, e racoare si miroase frumos. In acelasi timp, daca aleg sa merg cu metroul sau tramvaiul ma termina in primul rand inghesuiala si statul in picioare. Nu ma simt discriminat ca sofer, chiar daca sunt de parere ca pietonii si cei ce merg cu transportul in comun sunt mai avantajati si mai practici decat noi
Watcher
Vreau si eu sa exprim un punct de vedere oarecum diferit de trendul general:
1) intr-adevar, uneori trebuie sa ma gandesc ed multe ori pe unde sa o iau ca sa nu nimeresc in trafic, iar uneori trebuie sa schimb planul din mers din cauza aglomeratiei

Totusi eu am fost invatat sa nu ma enervez la volan, asa ca nu ma enervez si gata smile.gif Ma astept la agomeratie si folosesc timpul ca sa dau telefoane (telefonul e pus la incarcat, deci e perfect)

2) De cate ori mi se intampla sa trec pe langa o statie de RATB cand este frig/ploua/bate vantul/ninge/e seara tarziu, imi fac cruce si ma rog sa nu mai ajung vreodata sa merg cu autobuzul.

3) Daca mai adaug si transpiratia, hotii de buzunare si faptul ca RATBul nu te duce DIRECT de oriunde catre oriunde, parca e chiar un lucru minunat ca am masina.

Adica, alegerea este intre sa stau in aer conditionat, singur sau cu cineva pe care il aleg, alegand muzica pe care o ascult, alegand oricand pe unde sa o iau, facand (dupa estimarile lui air_wolf cu 10 min mai putin decat cu RATBul) si ajungand cu pantofii neprafuiti si necalcati la intalniri fata de exact opusurile acestora. Pretul de platit fiind sa nu te enervezi ca ai vazut in Fast and Furious ca aia au loc sa faca faze prin trafic.Tough choice, huh?
Luka
Evident ca daca o sa compari vitezele masinii si ale RATB-ului nu o sa iasa mare diferenta, dar daca ne comparam cu metroul? smile.gif
Partea proasta e ca nu acopera tot orasul.
C Z R
Da ma simt ca si multi altii discriminat.
Pe de alta parte nu pot folosi nici 41, nici metrou asa ca.. ma simt de 2 ori discriminat, chiar pur si simplu .... biggrin.gif
Ei una peste alta circulatia este foarte buna , viata este frumoasa, ne bucuram de ea, suntem calmi, suntem in armonie cu cerul si pamantul, avem burtile pline, semn ca dragostea trece prin stomac, etc. concluzia este: Nu te supara frate, maine poate fi mai rau, nu am zis eu asta asa ca... beer.gif band.gif

Nota: nu spune "politica" vremii sa fim pozitivi, optimisti asa ca ce mai asteptati?? blush.gif :angel:
Alex-F1
QUOTE(Alex Aka)
Ei una peste alta circulatia este foarte buna , viata este frumoasa, ne bucuram de ea, suntem calmi, suntem in armonie cu cerul si pamantul, avem burtile pline, semn ca dragostea trece prin stomac, etc. concluzia este: Nu te supara frate, maine poate fi mai rau, nu am zis eu asta asa ca...


Foarte tare frate....asta chiar mi-a placut :clapping: laugh.gif ....R.E.S.P.E.C.T. man :notworthy: ....se vede ca esti filozof de meserie....(sper ca n-am gresit) biggrin.gif :angel:
sorin37756
Discriminare ca sofer de Dacie. Se trag pe dreapta si se scot din circulatie desi legea nu prevede radierea masinilor non euro.

Oare daca iti faci treaba cu o Dacie alimentata cu benzina fara Pb + GPL = Euro 3, respectiv faci 3 - 4.000 de km anual cu o astfel de Dacie, poluezi cat un Logan care face 10-20.000 lei.

Discriminare pt ca sunt obligat sa renunt la Dacie in favoarea Logan-ului, desi nu am nevoie de Logan.

Daca se fac nationalizari ale masinilor vechi pe criterii tehnice, sa se nationalizeze si Logan-urile care au aceleasi probleme ca si Daciile, intrucat piesele provin tot din industria paralela.
air_wolf
QUOTE(sorin37756)
Discriminare ca sofer de Dacie. Se trag pe dreapta si se scot din circulatie desi legea nu prevede radierea masinilor non euro.

Oare daca iti faci treaba cu o Dacie alimentata cu benzina fara Pb + GPL = Euro 3, respectiv faci 3 - 4.000 de km anual cu o astfel de Dacie, poluezi cat un Logan care face 10-20.000 lei.

Discriminare pt ca sunt obligat sa renunt la Dacie in favoarea Logan-ului, desi nu am nevoie de Logan.

Daca se fac nationalizari ale masinilor vechi pe criterii tehnice, sa se nationalizeze si Logan-urile care au aceleasi probleme ca si Daciile, intrucat piesele provin tot din industria paralela.


ce zici tu aici???
grenouille
QUOTE(adi.mitrea)
Într-un oraș în care se circulă câinește cu viteză, dar și la relanti, nu prea e loc de începători, femei și outsideri.


aaa? ce cauta femeile in toata insiruirea asta? biggrin.gif[/b]
alex108852
Sunt de parere ca in majoritatea oraselor din tara se circula acceptabil si cu masina si in mijloacele de transport in comun, in Bucuresti e alta treaba. Adevarul este ca suntem multi si nu avem loc, suntem nesimtiti si nu ne trece. Daca semafoarele ar fi cat de cat sincronizate sau macar putin gandite timpurile, daca primul de la semafor ar pleca la verde si nu dupa ce claxoneaza toata coloana, daca pietonii nu ar trece pe rosu sau pe unde le vine, daca cel cu mercedes l-ar respecta pe cel cu tico, daca am scoate din circulatie masinile furnal in loc sa punem taxe la masinile euro 3 si euro 4, daca am scapa de toate epavele care ocupa locurile de parcare degeaba, daca ne-am cumpara masina pentru ca ne trebuie nu ca sa fie, daca am repara drumurile in loc sa punem borduri pe toate stradutele, daca ne-am gandi si la ceilalti macar putin ar fi mai bine...
air_wolf
QUOTE(alex108852)
Sunt de parere ca in majoritatea oraselor din tara se circula acceptabil si cu masina si in mijloacele de transport in comun, in Bucuresti e alta treaba. Adevarul este ca suntem multi si nu avem loc, suntem nesimtiti si nu ne trece. Daca semafoarele ar fi cat de cat sincronizate sau macar putin gandite timpurile, daca primul de la semafor ar pleca la verde si nu dupa ce claxoneaza toata coloana, daca pietonii nu ar trece pe rosu sau pe unde le vine, daca cel cu mercedes l-ar respecta pe cel cu tico, daca am scoate din circulatie masinile furnal in loc sa punem taxe la masinile euro 3 si euro 4, daca am scapa de toate epavele care ocupa locurile de parcare degeaba, daca ne-am cumpara masina pentru ca ne trebuie nu ca sa fie, daca am repara drumurile in loc sa punem borduri pe toate stradutele, daca ne-am gandi si la ceilalti macar putin ar fi mai bine...


arigato.gif
drabisan
QUOTE(alex108852)
Sunt de parere ca in majoritatea oraselor din tara se circula acceptabil si cu masina si in mijloacele de transport in comun, in Bucuresti e alta treaba. Adevarul este ca suntem multi si nu avem loc, suntem nesimtiti si nu ne trece. Daca semafoarele ar fi cat de cat sincronizate sau macar putin gandite timpurile, daca primul de la semafor ar pleca la verde si nu dupa ce claxoneaza toata coloana, daca pietonii nu ar trece pe rosu sau pe unde le vine, daca cel cu mercedes l-ar respecta pe cel cu tico, daca am scoate din circulatie masinile furnal in loc sa punem taxe la masinile euro 3 si euro 4, daca am scapa de toate epavele care ocupa locurile de parcare degeaba, daca ne-am cumpara masina pentru ca ne trebuie nu ca sa fie, daca am repara drumurile in loc sa punem borduri pe toate stradutele, daca ne-am gandi si la ceilalti macar putin ar fi mai bine...


Pe unele forumuri exista warez$. Tie ti-as da 100! Daca o adaugai si pe aia ca oprirea nu se face pe banda doua ca acolo are chef muschiul prostului iti dadeam 200! (Stiti voi, Dorobanti, Stefan cel Mare, Iuliu Maniu etc...)
Toata stima! Cea mai tare sinteza pe teme de Bucuresti. Pe un ton abolut pozitiv...RESPECT!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.