Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lancer 2008
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
Pages: 1, 2, 3, 4
marius103818
Noul lancer e lansat deja in SUA. din pacate numai o motorizare 2L 152 caluti.

VESTEA BUNA: band.gif ACELASI PRET band.gif

in europa se preconizeaza si motorizare diesel.

la intrunirea Mitsubishi de la polivalenta, Cristi a mentionat ca e posibil sa avem chiar si un 240 caluti.

stie cineva mai multe detalii? site-uri , articole ....
NeGrutzY
deocamndata se vorbeste doar de motorizarea de 2L de care ai zis si tu, un alt zvorn ar fi ca actualul motor de 1.5 de pe colt va fi pragul inferior de motorizare de pe lancer.

Cateva poze si detalii pe http://www.lancerproject.com/
marius103818
sigur: vor sa lanseze si diesel in europa

in rest: numai mister.... lucru observat si de jurnalisti... cei de la mitsubishi alimenteaza foarte mult suspansul
Bogdan104277
Trebuie facuta observatia ca acei 152 CP sunt masurati in norme SAE, cu benzina regular SUA (85 CO). Ca urmare a acestui fapt si in conditiile in care in Europa benzina regular este de 95 CO iar masurarile de putere se fac dupa alte norme, puterea este posibil sa fie mai mare, sa zicem in jur de 160 CP. Oricum este o putere considerabila pentru un motor aspirat.

240 CP dintr-un motor turbo - un motor de EVO "imblanzit".

Daca vreti diesel se va ridica intrebarea perpetua - MERITA? Adica raportul dintre cheltuielile de achizitionare + intretinere + carburant raportat la numarul de kilometri rulati, pentru modelul diesel este mai mic decat aceeasi marime pentru un vehicul echipat cu motor pe benzina? De obicei acest lucru se intampla la rulaje anuale de cel putin 40000 km iar diferenta de costuri se amortizeaza in cel putin 3 ani...
marius103818
hai la RUSIA band.gif


http://www.mitsubishi-motors.ru/ru/auto_ca...69&mode29=4

no comment !!!

Stie cineva care sunt pasii pentru a importa asa ceva la noi.... de ce sa mai asteptam X luni ca sa ne cumparam un Lancer X?
NeGrutzY
M-am uitat si eu pe linkul ala si, desi nu am cunostinte de limba am reusit sa gasesc pagina cu date tehnice (http://www.mitsubishi-motors.ru/ru/auto_ca...51&mode29=4). Performantele, daca sunt alea date acolo sunt slabe, sincer ma asteptam la ceva imbunatatiri fata de actualul lancer 2.0 (http://mitsubishiromania.ro/index.php?pagi...63&action=3).

Ca sa fie mai simplu datele stau cam asa:
Actualul Lancer Noul Lancer
putere: 135cp/5750 150cp/6000
cuplu: 176nm/4500 198nm/4250
accel: 9.6s 9.5s
v max: 204 200

Sper sa nu fie asa :minigun:
marius103818
explicatia e simpla: pe langa cei 15 cai, mai pui vreo 200 kg.

intradevar, cam dezamagitor.... Totusi cred ca au lucrat mult la siguranta...
Bogdan104277
Cred ca datele sunt de la US, la care benzina regular este CO85. La rusi cred ca este si mai jos, in jur de CO81. In Europa benzina regular trebuie sa fie minim 95, deci motorul de 2 litri va scoate in jur de 160 CP. CO mai mare inseamna rezistenta la detonatie mai mare, avans la aprindere mai mare, deci putere mai mare.

Asa ca si acceleratiile vor fi mai bune.

Pentru confirmare, specs USA:

http://www.mitsubishicars.com/MMNA/jsp/lan...cs.do?loc=en-us

Asa ca zambiti va fi mai bine biggrin.gif
marius103818
Sunt convins de caluti, ma oftica totusi faptul ca peste tot dar nu in europa...
Bogdan104277
Teoretic, poti sa-l iei din Rusia, si-i faci omologare individuala/artizanala. Dezavantajul va fi ca nu va primi Euro IV ci numai Euro III.

Deasemenea si puterea va fi cea omologata in Rusia adica mai putin decat ce va fi in Europa :evil:

Asa ca mai bine.. putintica rabdare arigato.gif
marius103818
nu e vorba de asteptat...

e cam ciudat ca noul lancer se vrea a avea un look mai european, dar nu se vinde in Europa....(inca)
Cristi86127
QUOTE(marius103818)
nu e vorba de asteptat...

e cam ciudat ca noul lancer se vrea a avea un look mai european, dar nu se vinde in Europa....(inca)


mai degraba un look american blush.gif
Bogdan104277
Mai degraba o intoarcere la vechiul Mitsubishi. Comparati noul lancer cu Galant-ul ca sa vedeti ce vreau sa spun.
Azazel107513
Aveti idee cam cat o sa coste noul Lancer cu motoul de 2l la noi? Pentru ca as vrea sa-mi iau o masina (noua) si mi-a atras atentia noul Lancer.

Momentan ma orientasem spre un Opel Astra 1.8, ma duce cam la 17000E (e si o oferta pana la sfarsitul lui iunie la Opel).

Merita sa astept Lancer-ul?
marius103818
treaba cu europa e un pic delicata. Rusia e o piata puternica pentru mitsubishi. Rusia si USA au benzina proasta, asa ca se impaca usor masinile pe continente.

in europa, se anunta motor diesel, precum si un motor pe benzina de 1.8. cei de la MCar au zis ca lansarea de toamna a fost amanata.

Daca frige, mergi pe opel, ca aici mai dureaza.

referitor la preturi, in majoritatea locurilor unde a fost lansat, preturile sunt cat de cat asemanatoare. totusi versiunile de top sunt mai scumpe, deoarece au mai multe dotari.
Catalin105883
Salut,

Din cate am aflat de la unii dealeri noul Lancer va fi lansat abia in Aprilie 2008. Cam mult sa astepti pana atunci.

bafta!
Bogdan104277
Cred ca va fi anul acesta totusi, nu aprilie anul viitor.

Fiti mai optimisti..
marius103818
interesant: peste tot dar nu pe site-ul mitsubishi:

noile motorizari pt europa:
1.5 benzina 110 caluti (la fel ca in rusia)
1.8 benzina 144 caluti
2.0 diesel 140 caluti (motor VW)
si se pare ca va mai fi o motorizare, pbb surpriza pt salonul de la Frankfurt.
Bogdan104277
Din cele ce stiu eu pana la momentul actual, toate masinile testate pe dyno aveau in dotare un surplus de caluti, ca bonus pentru stapan biggrin.gif .
Asa ca sunt absolut convins ca si la motoarele noului Lancer va fi absolut la fel.
Bogdan104277
Alexandru prezenta la un moment dat performantele Lancerului actual de 2.0L, si la un moment dat declara viteza maxima 204 km/h. Eu stiu ca viteza maxima pe care o poat atinge aceasta masina, este peste cea care este indicata pe bord, conform surselor mele biggrin.gif , cel putin trei la numar, care au incercat masina pe "circuite" speciale...de undeva din lumea asta. Inrest in Romania nu ai unde sa probezi acest lucru...ca sa nu ziceti ca incit la nerespectarea vitezei legale. :angel: :angel:
Azazel107513
Ia uite ce zice zvonistiga pe blogurile straine:

"Mitsubishi on its behalf will unveil the European edition of the all-new Lancer Sports Sedan which doesn’t look any different from its US or Japanese spec counterparts. Under the hood though it’s another story -no 2.0-litre petrol engine here. Instead Europeans get the choice of two petrol units, an 110Hp 1.5-liter and a 144Hp 1.8-liter engine along with a VW Group derived, 140Hp 2.0-liter diesel engine.", adica mai pe romaneste, motor de 2l 150 cai mai din pix. Zero. Nada. Nu este.

M-as oftica enorm la faza asta ca chiar m-am convins sa-l astept.

:minigun: :bandit: :bash: :minigun: :bandit: :bandit: :bash: :bash:


Bineinteles, zvonistica, dupa cum zice si sursa: http://carscoop.blogspot.com/2007/06/2008-...an-edition.html
Cristi86127
mda, ar fi trist sa fie asa...
Si eu il astept dar ma astept sa fie un mitsubishi Lancer nu altceva...
Andrei109362
Eu cred ca modelul de lancer X va fi lansat in toamna. Evo X va aparea undeva la inceputul lui 2008.
Azazel107513
In privinta datei de lansare cam asa zic si zvoneii, spre sfarsitul anului.

Mai bag o mitraliera pentru motorul de 2l: :bandit:
Bogdan104277
Mai bine te rogi sa-l aduca si pe ala in europa, ca merita.
Florin112901
Am facut si eu drive test cu Lancerul (si cu cel de 1.6 si cu cel de 2). Mi-a placut cum se comporta la drum, mai ales cel de 2. Se simte rezerva de putere, desi nici cel de 1.6 nu m-a dezamagit. Suspensiile un pic cam dure dupa gustul meu (deh, stiu, nota sportiva tongue.gif). Oricum, m-am simtit bine in el, de parca il conduceam de ani de zile. Foarte probabil imi voi cumpara si eu unul de 2. Spun probabil pentru ca am inteles ca prin noiembrie vor ajunge modelele noi. Deocamdata de 1.5 si se pare ca si pe motorina. Desi nu se stie nimic de pret, probabil ca vor fi ceva mai scumpe. Decat cele de 1.6 actuale, cu siguranta, caci un asemenea pret pentru ceea ce primesti, mai greu...Vestea asta m-a facut sa cad pe ganduri. Merita oare sa mai astept? Noul model arata mai modern si vine cu dotari suplimentare (am inteles ca printre ele ar fi si o cutie de viteze cu 6+1 trepte, dar nu pun gatul pe butuc pentru asta). Avantajele par evidente. Ca dezavantaje ar fi motorizarea inferioara, eventualele "boli ale copilariei" dar si pretul necunoscut, ce ar putea face ca noul model sa nu mai prezinte acelasi raport calitate-pret, iar in aceasta situatie deja te mai poti gandi si la o Toyota sau Honda.
Ce parere aveti?
Cristi86127
Eu zic sa-l astepti pe cel nou dintr-un milion de motive.

Cred ca eventualele "boli ale copilariei" ale noului model vor fi mai mici decat actualele "boli cronice ale adultului".

Motorizarea de 1.5 nu este altceva decat motorul de 1.5 de pe Colt care este cel mai reusit motor aspirat de 1.5 din cate am vazut/condus...fara nici o exagerare si ma refer strict la motor.

Asta nu inseamna ca se va folosi cutia de viteze de pe Colt si sincer nici nu mi-as dori...dupa cum se prezinta noua generatie de modele Mitsubishi, deocamdata numai outlanderul...se pare ca raportul calitate/pret este mult mai bun decat in cazul modelelor mai vechi.

Toyota are modele banale ca design, motorizarile desi sunt fiabile nu ofera nimic spectaculos, nu iti recomand.

Honda e ok, design, motoare dar si pretul este destul de piperat.

Nu cred ca noul Lancer va fi cu mult mai scump, si eu il astept cu nerabdare. biggrin.gif
Azazel107513
Apropo de preturi, m-am uitat deunazi pe saitu mitsubishi moldova (ei bine da, la fratiorii nostri de peste prut se vinde lanceru X de ceva vreme, ca si la rusi dealfel):
- Lancer IX, 2.0 Intense - $ 18269
- Lancer X, 2.0 Intense - $ 18950
Deci diferenta de pret intre modele nu e chiar mare.

Din pacate pentru noi cei din UE, se pare ca n-o sa primim de la inceput motorul de 2l (4B11), o sa-l primim pe cel de 1.8 (4B10) ale carui specificatii nu am reusit sa le gasesc (decat vag pe wikipedia: 1.8l, 86x77, ~143hp). As rade sa fie similar cu motorul de pe Caliber (tot GEMA), 1.8l, 148hp/6500rpm. As rade si chiar ar fi rasul meu wink.gif.
Cristi86127
The new Lancer is better in many ways, but where's that Evo?

http://www.autoweek.com/apps/pbcs.dll/arti...ID=200770223005



Mitsubishi Lancer GTS cuts a mean figure

By James R. Healey, USA TODAY

http://forums.motortrend.com/70/6273857/th...r-rough-review/
Bogdan104277
Azazel poti sa incepi sa razi, motoarele sunt comune la Mitsu si la Chrysler, deci va li cel de 1.8 L dual MIVEC, spre deosebire de cele actuale care au sistemul numai pe admisie.

Lancer-ele comercializate in Moldova, Rusia, ucraina sunt de import SUA, pentru ca acolo nu exista restrictii privind normele de poluare Euro 4. Dezavantajul achizitionarii unui vehicul de acolo este reprezentat de obligativitatea omologarii individuale a vehiculului, cu teste de poluare, etc...

Cristi,

e bine sa ne uitam si la vecini, dar fiind vorba de piete diferite vor fi mici diferente intre specificatii.
Azazel107513
Rad de bucurie bre, motorasul ala are pe caliber 148 de cai si 160 nm (la cuplu se simte diferenta fata de ala de 2l, deh, ala e si 86x86 fata de asta 86x77) . Da, stiam ca motoru e comun (cei care nu stiu pot cauta pe wiki despre GEMA).

Hai-hai ca nu mai e mult pana apare biggrin.gif
Cristi86127
Informatii ceva mai complete despre the new Lancer

http://www.mitsubishicars.com/MMNA/jsp/lan...ex.do?loc=en-us
Pavel113674
au aparut preturile de Germania:

http://www.mitsubishi-motors.de/modelle/lancer08/preise/

enjoy si cumparati modelul existent cat mai puteti . :angel:
Cristi86127
Drehmoment (Nm) bei min -1 310/1750 blink.gif

Cuplu 310Nm la 1750 rpm ? wow
Dar pentru motorizarea pe benzina nu am gasit datele tehnice.

Din cate am inteles eu sunt prezentate doua motorizari pentru noul lancer:
- diesel 2 l - 140CP
- benzina 1.8 l - 144CP
Pavel113674
in romania se aduce pe benzina numai motorul de 1.5 110 caluti, care evident va fi ceva mai ieftin.

Numai ca demarajul va fi la fel ca la modelul 1.6 actual (98 caluti), deoarece noul model este cu vreo 200 kg mai greu, chiar daca are motor de aluminiu mai usor.

am auzit ca ar fi totusi in plan sa se aduca ulterior lansarii in romania si motorul de 1.8
Marius99090
Ar fi prostie sa nu aduca motorul de 1.8 ... cred ca o sa fie un motor echilibrat ce merita atentia...

2.0 diesel e cel ce se gasete acum si pe golfuri si audiuri si alte masini vag si e un motor ce iti da satisfactii mari... cuplu monstruos si consum mititel...

Poate stie cineva CAND anume vor incepe sa vanda in Romania noul model ? Ar fi interesant de stiut/vazut..
Cristi86127
Motorul de 1.5 109CP il stiu biggrin.gif este exact motorul de pe Colt, il am si eu pe cz3-ul meu si pot sa spun ca este excelent, cutia de viteze va fi alta pe Lancer-ul nou, sau cel putin asa am inteles/sper biggrin.gif .

S-ar putea ca 1.5 109Cp sa fie mai vioi decat 1.6 98CP si asta nu datorita celor 11CP in plus, ci datorita MIVEC-ului.

Oricum nu varianta de 1.5 ma intereseaza insa d-abia astept sa-l vad...pana una alta bicycle.gif cu cz3-ul. biggrin.gif
Pavel113674
motorul de 1.5 are demaraj de 11.6s 0-100 km/h, deci e cu 0.2 sec mai rapid decat actualul de 1.6:
putere: (80) 109/6000 rot/ min
cuplu 143Nm/4000 rot/min
viteza max 191km/h
acc 0-100 km/h 11.6 s

eu sper sa vad acest model in table, cauciucuri si plastice luna viitoare la SIAB, sau cand o fi tiriac auto show.

Carateristicile primite de la MCar nu includ modelul 1.8. Cel de 1.5 nu este super dotat, dar e masina de conceptie noua.
Cristi86127
QUOTE(Pavel113674)
motorul de 1.5 are demaraj de 11.6s 0-100 km/h, deci e cu 0.2 sec mai rapid decat actualul de 1.6:
putere: (80) 109/6000 rot/ min
cuplu 143Nm/4000 rot/min
viteza max 191km/h
acc 0-100 km/h 11.6 s

eu sper sa vad acest model in table, cauciucuri si plastice luna viitoare la SIAB, sau cand o fi tiriac auto show.

Carateristicile primite de la MCar nu includ modelul 1.8. Cel de 1.5 nu este super dotat, dar e masina de conceptie noua.


Da, acestea sunt datele tehnice ale motorului de pe Colt...mai putin acceleratia de la 0 la 100km/h care la Colt este 9.8 secunde.

Este o masina de conceptie noua, chiar si motorul care a fost proiectat si utilizat pe Colt din 2004/2005.

Deci viitorii posesori de Lancer 1.5 109CP vor fi un pic posesori de Colt. biggrin.gif
Pavel113674
eu visez la motorul de 1.8, vreau mai putin de 12 s. visez la cutia de 6 trepte smechera.... samd

pbb ca mai astept 1 an, poate apare si la noi la romania. dar cel mai probabil o sa trec pe 2 roti.
Cristi86127
QUOTE(Pavel113674)
pbb ca mai astept 1 an, poate apare si la noi la romania. dar cel mai probabil o sa trec pe 2 roti.


e si asta o solutie...1 an de zile e insuportabil . biggrin.gif
Andrei65100
aici: http://www.mitsubishi-motors.de/modelle/lancer08/preise/

zice de niste preturi valabile la noul Lancer in Germania.
Despre motorul de 1.8 zice ca ar fi disponibil din februarie 2008. Asadar nu e un an de asteptare. Teoretic, cel putin.

Pt. motorul de 2.0 zice ca ar fi valabile din noiembrie 2007.

A, si a mai aparut ceva frumos: http://www.newlancer.eu/!!!
Pavel113674
hai sa fiu in continuare carcotas:
in japonia se vand si 4wd.

conform site-ului de mai sus, diesel e mai rapid.....
Andrei65100
din ce am auzit, va fi in europa o versiune de Lancer 4wd pusa cumva intre Instyle-ul din specificatiile cunoscute si Evo X. Adica ceva la vreo 200 de cai, motor 2.0 aspirat.

Repet e o informatie clar neverificata si neoficiala, obtinuta intr-o discutie off-record cu cineva de la MCar.

Poate vorbesc prostii, dar e de vazut.
Bogdan104277
O mica corectie:

motorul de pe versiunea 4wd va fi turbo, o versiune mai "slabuta" a motorului de pe Evo al 10-lea. beer.gif
marius_lancer
barfele de la colturi zic:
vor fi 2 motoare 4wd:
1. mai cumintel (pana in 200 de magarusi)
2. concurent la IMPREZA WRX (peste 200 caluti)

si bineinteles EVO X care se bate cu IPMPREZA WRX STI
Bogdan104277
Corectie: motoarele nu pot fi niciodata 4wd:
Cat despre modele vor fi doua - un lancer ralliart de vreo 240 CP si evo al zecelea de vreo 295 CP.
marius_lancer
cu toate astea, nu o sa ne mai permitem toti Lancer. adica , o avea el 240 de caluti, dar si peste 30k.....
Paul105855
Acuma 4wd/2wd, 109cp/240cp/295cp sincer pentru mine conteaza mai putin. Ce vreau sa zic este ca Mitsubishi, prin noul Lancer, au scos cu adevarat un model de senzatie. Arata de nu se poate masina asta! Daca va confirma in testele euroncap si la capitolul fiabilitate mai mult ca sigur va fi un best-seller in clasa sa.

Oricum, pana atunci, bravo Mitsubishi!
Bogdan104277
Noul Lancer imparte platforma tehnica cu varul lui mai mare, noul Outlander. Din cate stiu la Outlandr nu sunt probleme.
Am reusit sa-l testez destul de mult: masina are o tinuta de drum excelenta, atat versiunea de 1.5 benzina - 109 CP, cat si cea diesel de 2.0 -140 CP. Stabilitatea in curbe - fantastica, asistenta de stabilitate si tractiune - "discreta" si eficienta. Consum mediu extraurban la un drum poiana brasov - rasnov -bucuresti (facut in 2.5 ore) 5.9 l/100km. In bucuresti consumul a fost undeva la 6.3 l/100km (la un drum otopeni -gara de nord-piata presei libere facut in aproape 2 ore.) whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.