Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sa mori de ris
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
air_wolf
mi-a imprumutat un prieten o veche dacie si are mici probleme:
- furtunul de epurator atirna, daca il pun sare busonul de la ulei
- dupa aproximativ 30 min de functionare, se aprind toate becurle din bord, iese fum peste tot si improasca uleiul prin compartimentul motor
- intr-a 4-a moare
in rest merge perfect... vreau sa verific: pompa de ulei, compresia, avansul, tachetii si arcurile de supapa, chiuloasa, radiatorul, pompa de apa...
cu ce credeti ca ar fi mai bine sa incep? blink.gif
G e o r g e
cu programul remat biggrin.gif
A K U
QUOTE(G e o r g e)
cu programul remat biggrin.gif


Nu stiu daca la asemenea 'mici probleme' se merita s-o dea la remat biggrin.gif

air_wolf, motorul jos, facut bucati si da-i bice. Succes (o sa ai nevoie)!
air_wolf
de fapt, trebuia sa intreb asa:"care surub sa fie primul?" biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
mike.omega
Facem altfel smile.gif
Iti dau eu dacia mea care n-are nevoie decat de niste suspensii mai bune biggrin.gif
Maine ii fac franele, motoru merge super, azi i-am mai pus o toba, chestii zilnice bicycle.gif
PS: serios, motorul ala merita aruncat la gunoi!
air_wolf
biggrin.gif cit?
guerilla
QUOTE(air_wolf)
mi-a imprumutat un prieten o veche dacie si are mici probleme:
- furtunul de epurator atirna, daca il pun sare busonul de la ulei
- dupa aproximativ 30 min de functionare, se aprind toate becurle din bord, iese fum peste tot si improasca uleiul prin compartimentul motor
- intr-a 4-a moare


- furtunul il scoti. nu-ti trebuie.
- scoate sigurantele pt lumina de bord. garantat nu se mai aprinde nici un bec. schimba uleiul si pune aditiv cu teflon (??!) mai mergi 1000km cu ea. dupa care cu ceva benzina ii dai foc.
- a 4a ?!?! da cu a 3a nu e suficient pt bucuresti?

laugh.gif
mike.omega
QUOTE(air_wolf)
biggrin.gif cit?

Incepem de la 30 de mil si negociem smile.gif
Ah da! mai e si cutia care nu e intr-o stare extraordinara, dar aia nu e o problema biggrin.gif
air_wolf
@guerilla: i-am pus aditiv in loc de ulei, uleiul era prea subtire si-l scuipa pe loc, dar s-a subtiat si aditivul. da, furtunul e inutil, numai ca fara el gazele intru in masina, asa ca l-am pus si pe ala la loc biggrin.gif
evident ca mai mult de-a 3-a n-am nevoie, dar din pacate pedala nu se duce mai jos, o tine podeaua. si asa ajung la 40... dupa care vine semaforul si trebuie sa frinez.
nu scot sigurantele ca fac becurile ca la orga de lumini cea veche, si-mi place. e un efect psihedelic care imi da curaj sa mai merg cu ea. biggrin.gif
am zis ca se auzeau si zgomote in cutie? un huruit minunat... e fara ulei... adica ar trebui sa storc discul de ambreiaj ca sa pun uleiul la loc in cutie, ca pierde pe linga arbore fix pe disc.
si mai am si un furtun de benzina plesnit, dar am stingator si power-tape.
si are si ITP-ul facut.
si cind ma gindesc ca altii platesc ca sa faca sporturi extreme biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
@mike: asta e moka, o folosesc pina moare motorul de tot si gata biggrin.gif dar si aici e o chestie buna, ca daca nu mai are motor nu mai consuma benzina. biggrin.gif mai economicos ca dizal tdi, cu i-ul rosu biggrin.gif
mike.omega
Pai da! Cand nu mergi, cu dacia faci cea mai mare economie posibila smile.gif
Damian53219
mai bine ii pui niste pedale cu legatura la roti :angel:

in orice caz, lasad gluma la o parte, Dacia este intr-adevar un fenomen band.gif
Bogdan104277
Pai daca masina tot este in starea asta sa te inspiri din desenele animate cu Flinstone - doua gauri in podea si lopatezi din picioare - asa nu are ce sa se mai strice nimic biggrin.gif
James Kilowatt
Daca stiam ca esti amator de din astea iti dadeam Moskwichul meu. La ala macar motorul mergea brici si pana si luminile de la bord functionau. Cadeau portierele, geamurile si alte detalii inutile muuult inainte biggrin.gif Sau cadeai tu cu tot cu scaun prin podea biggrin.gif
booneK9
Masina asta e ca-n bancul cu facut cheta. "Si cat se da? -- juma' de litru de caciula."
Sa te ajutam cu chibrite, cu benzina? Sau ... astfel inca mai consuma benzina? Ca merge si cu ziare.

Sau poti sa-i pui catarg si vele. La cum bate vantul zilele astea, consumul ar fi invidiat.

Serios acuma, ar merita sa pui o poza sa vedem exemplarul.
Bogdan104277
Merci de oferta JMK,

Daca stiam o ceream de la inceput. O bere inclusa ceva? beer.gif
Ma bag la sport extrem cu ia, sigur ies pe locu' I :1:
air_wolf
bai nu rideti, masina merge biggrin.gif o folosesc sa fac cumparaurile ca distanta e relativ scurta. si-mi place de ea, toata lumea o ocoleste, am prioritate, nu se baga nimeni... biggrin.gif
da, buna treaba cu poza, miine pun! biggrin.gif ca sa stiti de ce sa va feriti biggrin.gif am si 2 dungi negre pe capota, facute cu banda izolatoare, numai alea si aduc inca 10 cai. pacat ca n-am cu sa surprind zgomotul, azi am constatat ca toba e fisurata un pic (cam 5-6cm) linga saxofon. mi se parea mie ca face galagie... biggrin.gif
Mariustom
Air, i se prea nuntru c face glgie, dapi afar biggrin.gif

Dac acele benzi izolatoare i aduc 10 cai :coolspeak: atunci acea sprtur i mai aduce vreo 25-30 de cai.
Ce mai, ai un mic monstru laugh.gif :punk:
mike.omega
@Air Wolf: vezi ca acea crapatura o sa-ti bage gaze in masina biggrin.gif
air_wolf
monstrul!!! biggrin.gif nefiind al meu, i-am ras totusi numarul. i-am pus niste ulei in cutie... acum e pe disc biggrin.gif am ambreiaj in baie biggrin.gif dar totusi... merge!!!! e o masina beton!!! niciodata n-am apreciat dacia ca acum... arigato.gif

si motorasul:



sub ea nu incap prea usor ca sa-i pot face poza si la gaura... am uitat sa pozez epuratorul...

@marius: pai ii aduce... cum a zis si mike, in habitaclu. de afara se aude superb... am mai avut eu odata un oltcit fara tobe si facea ca un bmw in calduri... intorceau toti capul sa vada ce terce si erau tare dezamagiti sa vada un oltcit biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
mike.omega
Valeu! Chestia aia se misca?! blink.gif
A mea zici ca-i noua pe langa ce am vazut in poze laugh.gif

PS: eu am mers 2 zile fara toba mica, speriam babele de pe trotuar :@
air_wolf
QUOTE(mike.omega)
Valeu! Chestia aia se misca?! blink.gif
A mea zici ca-i noua pe langa ce am vazut in poze laugh.gif

PS: eu am mers 2 zile fara toba mica, speriam babele de pe trotuar :@


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif da, merge biggrin.gif toba mica... detalii... biggrin.gif biggrin.gif culmea ar fi sa iau si un paharel inainte sa ma urc la volan, ca sa-mi fac curaj biggrin.gif biggrin.gif beer.gif
adi.mitrea
Mito maina!! :boxing:

Capota aia ce naiba are? A luat foc motoru? biggrin.gif

tergtoare originale, chederul de la parbriz la fel... blush.gif
air_wolf
QUOTE(adi.mitrea)
Mito maina!! :boxing:

Capota aia ce naiba are? A luat foc motoru? biggrin.gif

tergtoare originale, chederul de la parbriz la fel... blush.gif


capota a avut probleme cu porcii din blocuri... stiti voi, sint in toata tara, ii vezi ca sint porci dupa felul cum arunca diverse pe geam. ei bine, porcii astia au fost din aia mari, au aruncat ulei si alte ingrediente fix pe masina.
din fericire aici la mine nu-s porci, sint oameni, asa ca o sa ma duc s-o spal undeva.
da, are piese originale pe ea biggrin.gif
drabisan
Lupule, de aia ai ajuns sa iubesti mersul pe jos?
Oricum, dacia aia ti-a facut un bine daca ai dat jos kilogramele de care ziceai?
Dar cum ai ajuns sa imprumuti o dacie?


Personal, cred ca ai pus pozele si ai deschis postul din distractie.
Daca nu din distractie, atunci da-mi un pm si-ti imprumut bicicleta mea. Nu ai unde sa cari decit maxim o sticla de 1/2l, dar e infinit mai buna.
air_wolf
QUOTE(drabisan)
Lupule, de aia ai ajuns sa iubesti mersul pe jos?
Oricum, dacia aia ti-a facut un bine daca ai dat jos kilogramele de care ziceai?
Dar cum ai ajuns sa imprumuti o dacie?


Personal, cred ca ai pus pozele si ai deschis postul din distractie.
Daca nu din distractie, atunci da-mi un pm si-ti imprumut bicicleta mea. Nu ai unde sa cari decit maxim o sticla de 1/2l, dar e infinit mai buna.


nu. am constatat ca fac doar 35 de min cu tramvaiul, nu trebuie sa caut loc de parcare, nu pun benzina si fac altceva cu peste 100eur/luna.

pai e simplu: pina se face toyo merg cu ea la cumparaturi. e cea mai buna varianta. fiatul e la vinzare. ramin doar cu toyo si o alta masina - vad eu ce iau (am gasit subaru la 450eur - deci ma descurc sa gasesc ce vreau). prefer sa bag 2000 intr-o masina mai veche decit 20.000 intr-o masina noua.

l-am deschis ca sa vad cu ce surub o sa incep s-o desfac biggrin.gif de bicicleta ma bate gindul de ceva timp... cred c-o sa-mi iau una. am vazut una care imi place, doar ca e greu cu ea pe scari, ca la mine lift oha pina la 4... sad.gif
drabisan
Si eu sint in aceiasi situatie cu lipsa de lift, dar o tin la spalatorie wink.gif
air107142
air_wolf, scurta intrebare: poza e facuta cumva pe langa un bloc din zona Iancului? Ca tare mi se pare cunoscuta zona... Iar treaba cu porcii aruncatori de ulei e de-a dreptul ingrijoratoare. smile.gif
xanaxer
амил106.4CHAPBettremiГуреИллюGoodАлекSanjНИШаСодеистоMargАртиКориSkanRondрепрM136ZsolхороTescWillМись
НовиСалаВасиСлобStanдиреязыкabinHansFlavБудыBompтеатTimoDaniAccaЭдваRainStriсертJackРомаPhilRichVogu
KaleВогаБычкAlreМатвPianКальчитаFashJAVAСодеblacNoahLouiGregWindGunsверосертФилаМонаЧитиЗолоRichШтей
ИллюЦКЛ3XVIIЛениSwarSwarБаллСапоJuliFuxiAlanчестMargRusiELEGZoneNovaПлотZoneПринJohnBranSympChetXVII
ZoneДжалLamaМусаМадоJackЧучастих9004СамбЧленБруш02-1TonyPhilZoneхоропатиGlobполкВарлZigmHotpMistящич
ДураLittThaeИталпласЛадиPlac9111STARSTARпораСпраeuroValiязыксборРоссминусертязыкВереBridWindCrayPana
BoschappKittЭльтЛитРЛитРЛитРЛитРАлекМеньGeorWindЛитР1941ОкуншитьSeemСодегражГуреврачкиноСуркМартInfe
ЧернVale(ИрмкармнаркBjorфильКлимсегоРоньобраПредКлемпункBrucТимоDrivРоссColuТереMichХаннСветEnidПере
ИванТопоЗайцReinЛогиGlobGlobGlobпослKarmСтепЩеглAeroЗлотинтуМамегазеFionТимчМороtuchkasChriвозр


жизн108.7CHAPBettKokeДетсAlexCallMattManmСавеRudoупраErnsАртиСапаWallRondRobeEcliПИЧахороTescWillЛеон
Отеч2001ImmaКэроRobeVivaпольEdgaДобрExxyГессJalaтеатDoveМитиThisMichMagwDualсерттехнСидоSympуведEnig
LycrБохаAmarBonuElviSupeНазоавтоRussPaulуказblueSquaПиотParkWindБарбКисетканIyenСодеРозеСтехGerrИллю
ОдноЦЛ13ActiчитаFuxiSwarИванГаврJuliFuxiBelvлодкMargMORGModoZoneСлоуТроиZoneвозрGregAlbeAlleПЗЛ-Серг
ZoneГребМаксGeorсоврJackImmaхудоdiamЛюбо(ИНИдисцERINRobeBrooZoneMadeтканGlobRecoShagZigmHotpMistРазм
GillLineМихаАртиплас9127Plac9112STARSTARоборThisWorlUnisрамксборРоссBabyзеркязыкКалихудоWindCrayPana
BrauhappLighMistЖмакМитеUnclЛитРJuliArnoнапеЛитРЛитРЗайцмножСтудAussСодеБелоInhaMagaOlegMarkСодеGood
VenuLive`ЛенсборВыжуTalk(ВедприрpounКотеНеврТереавтобас-возрПушкPockЖелтВачьXVIICharКалиКаыгEnjoКобе
AngeСтреBeveИванБадеGlobGlobGlobЯковKlauKinkЛаврЛаврПоли142-ВронгазехудоавтоНефеtuchkasТопоДубр
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.